Burgas

30. 3. 2016 13:10
Čtvrté největší bulharské město je považováno za nejznámější letovisko v zemi a těší se velkému zájmu turistů. Ti zde kromě písčitých pláží na břehu Černého moře mohou obdivovat také několik historických památek.
Burgas, Bulharsko
Burgas, Bulharsko | Foto: Thinkstock

Burgas se nachází na jihovýchodě Bulharska a stejně jako toto město se jmenuje i záliv vybíhající do Černého moře. Jde o ekonomické, administrativní a kulturní centrum jihovýchodní části země. Velkou roli zde hraje i místní přístav, podílející se na místním dopravním průmyslu. V přístavu kotví velké rybářské lodě i ropné tankery, které mají na svědomí znečištění mořské vody. Za koupáním a vodními sporty je tedy nutné posunout se na severní stranu zálivu.

Faktické údaje

Název: Burgas
Stát: Bulharsko
Počet obyvatel: 215 700
Rozloha: 254 km²
Nadmořská výška: 30 m.n.m.
Hustota obyvatel: 849 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +359

Burgas je sice cílem desítek tisíc turistů, místní obyvatelé se však jejich příjezdu příliš nepřizpůsobují, proto zde najdete většinu nápisů v azbuce. Domluvíte se anglicky nebo rusky, německy to ani nezkoušejte. Tím se město liší od dalších Čechy oblíbených bulharských destinací jako je Lozenec nebo Kiten, kde se většinou domluvíte i česky. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě, je plná zeleniny, mléčných produktů a jogurtu. Pochutnat si můžete například na měkkých sýrech, šunce, plněných papričkách, kuřecích játrech, telecím jazyku nebo leču. Z bulharské kuchyně pocházejí také nám dobře známé výrazy jako čalamáda nebo čevabčiči. Burgas se do myslí turistů bohužel negativně zapsal také teroristických útokem z 18. července 2012, kdy vyletěl do vzduchu autobus s izraelskými turisty a nejméně šest jich bylo zabito.

Historie

Původní osada na místě dnešního Burgasu vznikla ve starověku. Založili ji staří Řekové a nesla název Pirgos. V dobách římského impéria neslo město název Deultum, později Develt a vždy bylo významné svým strategickým postavením – sídlila zde vojenská posádka i přístav. Ve 14. století zde Osmané postavili vojenskou pevnost a město pomalu a jistě rostlo v silnější osídlení.

V 17. století zde žilo již na tři tisíce obyvatel a poprvé se uchytil název Burgas. Moderní přístav, jak je možné jej vidět dnes, byl postaven v letech 1894 až 1903 a Burgasu přinesl rozkvět a peníze. V roce 1903 sem dorazila železnice a bylo postaveno několik továren. Dnes se zde nachází několik univerzit i mezinárodní letiště. Na konci druhé světové války bylo město zabráno Rudou armádou a od roku 1945 bylo Bulharsko oficiálně komunistické. To zasáhlo také architekturu města, která byla masově měněna a ponechána až do počátku 20. století. Dnešní Burgas je živým městem pořádajícím několik festivalů a výstav, jehož ulice jsou plné studentů.

Turistické zajímavosti

Burgas je obecně živé a atraktivní město, které nabízí zábavu a potěšení především v letních měsících. Turisticky nejzajímavější oblast se nachází kolem starého města, kde najdete rušné ulice, restaurace a kavárny. Hlavní ulicí města je Alexandrovska vedoucí z jižní strany města s autobusovým nádražím na sever. Křižuje dvě velká náměstí, kde najdete fontány a také sochu ruského vojáka, kterému místní říkají Aljoša. V jižní části města najdete značný počet kostelů, zapamatujete si zřejmě ten arménský s památní deskou připomínající arménskou genocidu z roku 1915.

Černé moře v Burgasu, Bulharsko - Ilustrační foto.
Černé moře v Burgasu, Bulharsko - Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nejvýznamnější historickou památkou je kostel sv. Cyrila a Metoděje z konce 19. století. Stavbu navrhl italský architekt Ricardo Toscani. Z muzeí určitě navštivte to archeologické, budete překvapeni, že tam najdete akvária a terária s exotickými živočichy. Odpočinout si můžete jít do Mořského parku na břehu Černého moře. Na ploše cca 80 hektarů najdete například open air divadlo, kde se v létě koná bezpočet koncertů a festivalů.

Trochu dále od města se nachází ostrov sv. Anastázie, najdete jej 6 km na jihovýchod. Jde o vulkanickou skálu, na které je postavený maják, kostel, klášter, malý hotel a několik restaurací. Nechybějí zde odkazy na svatou Anastázii, jež byla léčitelkou. Místní ostrov přezdívají Bolševik, kde se až do roku 1990 nacházelo vězení pro komunistické aktivisty.

Počasí

Burgas má vlhké subtropické klima s průměrnou roční teplotou 24 stupňů. Moře je zde především v letních měsících velmi teplé, voda dosahuje až 18 stupňů a jen pozvolna se ochlazuje. Léto zde trvá cca pět měsíců, od května do září. Teploty se v tomto období pohybují od 23 do 30 stupňů. Zimy jsou mírnější ve srovnání s vnitrozemím, teploty málokdy spadnou pod nulu a pohybují se okolo 5 stupňů. Od prosince do února zde může padat sníh, nikdy ale nezůstane ve vrstvách na zemi a rychle taje.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy