Burgas

30. 3. 2016 13:10
Čtvrté největší bulharské město je považováno za nejznámější letovisko v zemi a těší se velkému zájmu turistů. Ti zde kromě písčitých pláží na břehu Černého moře mohou obdivovat také několik historických památek.
Burgas, Bulharsko
Burgas, Bulharsko | Foto: Thinkstock

Burgas se nachází na jihovýchodě Bulharska a stejně jako toto město se jmenuje i záliv vybíhající do Černého moře. Jde o ekonomické, administrativní a kulturní centrum jihovýchodní části země. Velkou roli zde hraje i místní přístav, podílející se na místním dopravním průmyslu. V přístavu kotví velké rybářské lodě i ropné tankery, které mají na svědomí znečištění mořské vody. Za koupáním a vodními sporty je tedy nutné posunout se na severní stranu zálivu.

Faktické údaje

Název: Burgas
Stát: Bulharsko
Počet obyvatel: 215 700
Rozloha: 254 km²
Nadmořská výška: 30 m.n.m.
Hustota obyvatel: 849 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +359

Burgas je sice cílem desítek tisíc turistů, místní obyvatelé se však jejich příjezdu příliš nepřizpůsobují, proto zde najdete většinu nápisů v azbuce. Domluvíte se anglicky nebo rusky, německy to ani nezkoušejte. Tím se město liší od dalších Čechy oblíbených bulharských destinací jako je Lozenec nebo Kiten, kde se většinou domluvíte i česky. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě, je plná zeleniny, mléčných produktů a jogurtu. Pochutnat si můžete například na měkkých sýrech, šunce, plněných papričkách, kuřecích játrech, telecím jazyku nebo leču. Z bulharské kuchyně pocházejí také nám dobře známé výrazy jako čalamáda nebo čevabčiči. Burgas se do myslí turistů bohužel negativně zapsal také teroristických útokem z 18. července 2012, kdy vyletěl do vzduchu autobus s izraelskými turisty a nejméně šest jich bylo zabito.

Historie

Původní osada na místě dnešního Burgasu vznikla ve starověku. Založili ji staří Řekové a nesla název Pirgos. V dobách římského impéria neslo město název Deultum, později Develt a vždy bylo významné svým strategickým postavením – sídlila zde vojenská posádka i přístav. Ve 14. století zde Osmané postavili vojenskou pevnost a město pomalu a jistě rostlo v silnější osídlení.

V 17. století zde žilo již na tři tisíce obyvatel a poprvé se uchytil název Burgas. Moderní přístav, jak je možné jej vidět dnes, byl postaven v letech 1894 až 1903 a Burgasu přinesl rozkvět a peníze. V roce 1903 sem dorazila železnice a bylo postaveno několik továren. Dnes se zde nachází několik univerzit i mezinárodní letiště. Na konci druhé světové války bylo město zabráno Rudou armádou a od roku 1945 bylo Bulharsko oficiálně komunistické. To zasáhlo také architekturu města, která byla masově měněna a ponechána až do počátku 20. století. Dnešní Burgas je živým městem pořádajícím několik festivalů a výstav, jehož ulice jsou plné studentů.

Turistické zajímavosti

Burgas je obecně živé a atraktivní město, které nabízí zábavu a potěšení především v letních měsících. Turisticky nejzajímavější oblast se nachází kolem starého města, kde najdete rušné ulice, restaurace a kavárny. Hlavní ulicí města je Alexandrovska vedoucí z jižní strany města s autobusovým nádražím na sever. Křižuje dvě velká náměstí, kde najdete fontány a také sochu ruského vojáka, kterému místní říkají Aljoša. V jižní části města najdete značný počet kostelů, zapamatujete si zřejmě ten arménský s památní deskou připomínající arménskou genocidu z roku 1915.

Burgas, Černé moře
Burgas, Černé moře | Foto: Thinkstock

Nejvýznamnější historickou památkou je kostel sv. Cyrila a Metoděje z konce 19. století. Stavbu navrhl italský architekt Ricardo Toscani. Z muzeí určitě navštivte to archeologické, budete překvapeni, že tam najdete akvária a terária s exotickými živočichy. Odpočinout si můžete jít do Mořského parku na břehu Černého moře. Na ploše cca 80 hektarů najdete například open air divadlo, kde se v létě koná bezpočet koncertů a festivalů.

Trochu dále od města se nachází ostrov sv. Anastázie, najdete jej 6 km na jihovýchod. Jde o vulkanickou skálu, na které je postavený maják, kostel, klášter, malý hotel a několik restaurací. Nechybějí zde odkazy na svatou Anastázii, jež byla léčitelkou. Místní ostrov přezdívají Bolševik, kde se až do roku 1990 nacházelo vězení pro komunistické aktivisty.

Počasí

Burgas má vlhké subtropické klima s průměrnou roční teplotou 24 stupňů. Moře je zde především v letních měsících velmi teplé, voda dosahuje až 18 stupňů a jen pozvolna se ochlazuje. Léto zde trvá cca pět měsíců, od května do září. Teploty se v tomto období pohybují od 23 do 30 stupňů. Zimy jsou mírnější ve srovnání s vnitrozemím, teploty málokdy spadnou pod nulu a pohybují se okolo 5 stupňů. Od prosince do února zde může padat sníh, nikdy ale nezůstane ve vrstvách na zemi a rychle taje.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 24 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 42 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy