Brusel

31. 7. 2014 10:10
Hlavní město Evropy, tak je belgická metropole Brusel nazývána kvůli množství institucí Evropské unie, které jsou zde umístěny.
Foto: Thinkstock

Kromě toho je ale město bohaté na zážitky, ať už si pod tím představíte pojídání pralinek nebo sledování změn outfitu čurajícího chlapečka.

Brusel je hlavním městem Belgie, Vlámska a Francouzského společenství Belgie, a to vše s pouhými 160 tisíci obyvateli. Ti jsou v dnešní době až ze čtvrtiny tvořeni cizími národnostmi, jež sem od 90. let 20. století postupně emigrovaly za účelem práce pro Evropskou unii.

Brusel - základní údaje

Název: Brusel

Stát: Belgie

Počet obyvatel: 160 000

Rozloha: 161 km²

Nadmořská výška: 13 m.n.m.

Hustota obyvatel: 4 469 obyv./km²

Náboženství: římskokatolické křesťanství

Telefonní předvolba: +322

Brusel je oficiálně dvoujazyčný, mluví se zde francouzsky a nizozemsky, ale stejně dobře pochodíte i s angličtinou. Město je známé pro své široké bulváry, luxusní nákupní zóny se světoznámými značkami a také pro gastronomické požitkářství. O belgické čokoládě, zejména ve formě pralinek, určitě slyšel již každý. V roztomilých obchůdcích naleznete čokoládu v takových tvarech a příchutích, že se vám o ní bude ještě dalšího půl roku zdát. Výborná je například ve spojení s další bruselskou pochoutkou, sladkými vaflemi.

Ujít byste si neměli nechat ani bruselské mušle, ty jsou k dostání s dalšími mořskými plody také doslova na každém rohu, a to navzdory k tomu, že má Brusel k moři trochu daleko. Mušle se zde podávají v hliněné nádobě vařené v silném vývaru nebo s tradičními belgickými hranolky. Na co byste ale neměli určitě zapomenout, je belgické pivo. Jet do Bruselu a neochutnat jedno z ovocných piv, tomu se říká skutečný hřích.  

Historie

Podle dostupných pramenů byl Brusel založen v roce 580 svatým Guegerichem a jeho jméno bylo odvozeno od slova „brucsella“, což doslovně znamená „ves v bažinách“. V té době zde vznikla pevnost, která byla v roce 1047 obehnána městskými hradbami. Díky tomu, že se město nacházelo na obchodní trase mezi Kolínem a Brugami, stalo se z něj významné centrum zlatníků a stříbrotepců.

V roce 1401 zde byla otevřena městská radnice a následující 15. století znamenalo doslova zlatý věk města. V roce 1795 byla tehdy ještě habsburská Belgie zabrána Francouzi v čele s Napoleonem. Město bylo bombardováno, což na něm zanechalo nesmazatelné stopy, čtvrtina města byla zničena a musela být znovu vystavěna. Francouzi ale byli v roce 1815 poraženi ve známé bitvě u Waterloo a vláda nad Belgií byla svěřena Nizozemcům.

Svou nezávislost Belgie získala v roce 1931. Město se nevyhnulo ani oběma světovým válkám, bylo však víceméně ušetřeno válečnému ničení. Mnohem hlubší rána mu byla zasazena tzv. bruselizací, procesem, při kterém bylo od roku 1957 postupně zničeno mnoho historických budov v centru města, aby zde byly postaveny moderní kancelářské prostory potřebné pro řízení evropského aparátu a Atlantické aliance. V dnešní době město představuje jedno z nejkosmopolitnějších měst Evropy.

Turistické zajímavosti

Brusel, čůrající chlapeček
Brusel, čůrající chlapeček | Foto: Thinkstock

Asi nejznámější turistickou atrakcí je v Bruselu tzv. čurající chlapeček (Manneken Pis). Jde o malinkou sochu chlapečka stojícího nad fontánou nacházející se asi 250 metrů od hlavního náměstí Grand Place. Soška zde byla pravděpodobně umístěna již v roce 1388, v roce 1987 dostal chlapec o kousek dále také kamarádku čurající holčičku (Jaenneke Pis) a později i pejska (Zinneke Pis). V posledních letech je více než samotná existence sošky zajímavější sledovat jeho oblečky. Ten první byl zhotoven již v 17. století a dnes jich má chlapec již na 800. Spatřit ho můžete v kostýmu rokenrolového krále, oblečku Wolfganga Amadea Mozarta, veterináře, pilota formule jedna nebo bojovníka kung-fu.

Nejfotogeničtější je pak Atomium, devět obrovských koulí představujících 165miliardkrát zvětšený model molekuly železa. Nachází se v něm různé světelné i technické expozice, restaurace a především místo pro nádherný výhled na Brusel. Pod Atomiem se nachází Mini Europe, park s více než 300 zmenšeninami důležitých staveb evropských měst.

Srdcem města je malebné náměstí Grand Place obehnané budovami s historickými štíty a nádhernou 96 metrů vysokou gotickou radnicí. Za zmínku stojí také naproti stojící Královský dvůr, neogotická dekorativní stavba s velkým množstvím soch. Vždy v srpnu je náměstí potaženo kobercem z živých květin.

Brusel je také proslulý svými komiksy, proto stojí zato navštívit muzeum komiksů zřízené v secesní budově projektované architektem Victorem Hortou. Spatříte zde (a také všude možně na fasádách domů po celém Bruselu) belgické komiksové hrdiny Kuifje, Suske, Wiske, Tintina a Šmouly. Nachází se zde nejvíce obrázkových knížek na světě.

Počasí

Brusel se nachází v mírném podnebném pásu s přímořským klimatem a relativně častými srážkami. Zimy jsou zde relativně mírné a léta teplá. V letních měsících se zde teplota pohybuje mezi 14 až 20 stupni, k večeru se ale může ochladit. V zimě pak teplota málokdy padá na body mrazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy