Bergen

20. 1. 2016 12:50
Deštivé a krásné, tak se dá označit druhé největší norské město Bergen. Malebné čtvrtmilionové město leží mezi sedmi horami a již odpradávna nese přívlastek „zelená louka mezi horami“ nebo také „brána k fjordům“.
Město Bergen, Norsko.
Město Bergen, Norsko. | Foto: Thinkstock

Bergen leží v kraji Hordaland na jihozápadě Norska, mezi sedmi horami, které najdete na městském erbu, jenž patří k nejstarším v zemi. Název města byl odvozen od staroseverského termínu Bjorgvin, což znamená hora (bjorg) a louka (vin). V Bergenu prý prší 365 dní v roce, to mu však nic neubírá na kráse. Hanzovní domky z 18. století můžete obdivovat i s deštníkem v ruce, doprovázet vás k tomu bude temná hladina zálivu, který na západ pokračuje v Atlantský oceán.

Faktické údaje

Název: Bergen
Stát: Norsko
Počet obyvatel: 272 000
Rozloha: 465 km²
Nadmořská výška: 15 m.n.m.
Hustota obyvatel: 556 obyv./km²
Náboženství: norská církev
Telefonní předvolba: +47

Centrum města, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, není nijak rozlehlé, a tak se po pár hodinách chůze můžete uchýlit do útulné kavárny nebo restaurace, a dát si zdejší tradiční pokrm – rybu s bramborami. Ryby jsou zde čerstvé a v nepřeberném množství. Oproti ostatním položkám, které se objeví ve vašem nákupním košíku, mají jednu velkou výhodu, jsou totiž i levné. Město je administrativním a kulturním centrem kraje Hordaland, v roce 2000 bylo označeno za Evropské hlavní město kultury.

Historie

Bergen byl založen Olafem III. Norským v roce 1070. Již v roce 1068 zde byla založena bergenská diecéze a kolem roku 1100 začal obchod se sušenými treskami, což zapříčinilo rozkvět obchodních cest proudících přes Bergen. Již v 13. století patřilo město mezi čtyři nejdůležitější pobočky Hanzy. Němečtí hanzovní kupci žili ve svých domech v oddělených částech města, které jsou dodnes zachovány například v podobě bergenského nábřeží Bryggen, zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V roce 1217 se stal Bergen namísto Trondheimu hlavním městem Norska a byl jím až do roku 1299, kdy tuto funkci převzalo Oslo. V roce 1348 padla na Bergen morová rána a v roce 1429 byl zničen odnoží vitaliánů, kteří město vypálili do základů. V roce 1536 dostali němečtí kupci na výběr, buď přijmout norské občanství, nebo odejít ze země. To mělo za následek odchod velké části obyvatelstva města.

Od 15. až do 19. století byl Bergen největším norským městem a těšil se velkému rozkvětu. Po dlouhou dobu byl také hlavním městem říše Norgesveldet, která pod sebe zahrnovala Island, Grónsko a část Skotska. Během druhé světové války byl Bergen okupován již od dubna 1940. V roce 1944 u pevnosti Bergenhus německá loď naplněná výbušninami, která zabila přes 150 lidí a zničila mnoho historických budov. V roce 1972 byl Bergen sloučen se sousedícími městy, čímž vzniklo velké centrum s několika městskými částmi.

Turistické zajímavosti

Centrum města se nachází pod kopcem Floyen, jenž z výšky 320 metrů nabízí krásný výhled. Vyšlapat na něj můžete pěšky, nebo využít malou lanovku z centra města. Velkou lanovku se závěsnými kabinkami najdete při cestě na místní vyhlídku Ulriken, nevyšší horu v okolí.

Město Bergen, Norsko.
Město Bergen, Norsko. | Foto: Thinkstock

Nejmalebnější památkou jsou určitě hanzovní domy z 18. století, jež se nacházejí v části Bryggen. Původně zde stály domy ještě starší, ty však byly zničeny a na jejich místě byly v roce 1702 postaveny repliky. Zajít si sem můžete na procházku, pozorovat lodě a rybáře, nebo si koupit obraz od místních umělců. Také se zde nacházejí restaurace a hospůdky s lákavou nabídkou mořských plodů. Na ryby zde budete narážet na každém rohu, tak proč si nezajít do přístavu Vagen, na jehož nábřeží najdete Norské rybářské muzeum, ale také vyhlášený rybí trh. Důležitou historickou památkou je gotický sál Hakonshallen z roku 1261. Jde o největší dochovaný středověký objekt v Norsku.

Nejstarším kostelem je pak Kostel Panny Marie z 11. století. Dnes si v jeho útrobách můžete prohlédnout krásnou barokní kazatelnu z roku 1677. Z 12. století pochází bergenská katedrála Domkirchen, do dnešní podoby obnovený až v roce 1937. Za návštěvu stojí také místní akvárium s ukázkami tuleňů, tučňáků a dalších zvířat žijících v nádržích plněných slanou mořskou vodou z hlubin Byfjordu.

Počasí

Bergen je někdy označován jako hlavní evropské město deště. Je zde mírné a vlhké pobřežní klima, které je kromě velkého počtu dešťových srážek charakteristické také malými teplotními rozdíly v průběhu roku. Průměrná roční teplota je 7 stupňů, v létě se teploty pohybují okolo 20 stupňů, v zimě pak padají ke dvěma stupňům. Díky své poloze mezi horami zde prší prakticky pořád. Za rok je zde naměřeno průměrně 213 deštivých dní. V roce 2007 zde v kuse pršelo celých 84 dní. Při návštěvě je tak deštník a nepromokavé oblečení doslova nutností.

 

Právě se děje

Další zprávy