Baku

5. 10. 2015 16:10
Baku je hlavní město Ázerbájdžánu a je také jeho největším přístavem. Název je odvozen od starého perského výrazu a znamená „město, kde fouká vítr“ nebo také „boží hora“. Kromě krásných mešit se Baku
Baku, Ázerbájdžán
Baku, Ázerbájdžán | Foto: Thinkstock

Baku se nachází na Apšeronském poloostrově, který vybíhá do Kaspického moře. Město se nachází pod hladinou moře, což vám však při prohlídce města ani tak nepřijde na mysl. Baku je, navzdory zbytku Ázerbájdžánu, město velmi bohaté a je to na něm vidět. Historické centrum, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je z velké části postavené z mramoru.

Baku - základní informace

Název: Baku
Stát: Ázerbájdžán
Počet obyvatel: 2 092 000
Rozloha: 260 km²
Nadmořská výška: -28 m.n.m.
Hustota obyvatel: 1 260 obyv./km²
Náboženství: islám
Telefonní předvolba: +994

Uhlazené a luxusní jsou i ulice plné obchodů světoznámých značek a pobřežní promenáda. Lesk Baku má na svědomí ropa, proto vás nesmí překvapit, že těžební věže uvidíte nejen všude na obzoru, ale narazíte na ně také přímo mezi domy okrajových částí města. I když je celý stát zmítán totalitním režimem, obyvatelé se stále usmívají, i když v podstatě mají na co si stěžovat. Mzdy jsou zde nízké a ceny vysoké, to se tedy týká především hlavního města. I tak ale stojí za to prásknout se přes kapsu a vyzkoušet něco z proslulé ázerbajdžánské kuchyně, která je plná ovoce, zeleniny a aromatického koření a bylin. Nejznámějšími pokrmy jsou pilaf (různě ochucená rýže), šašlik a kebab, vše podáváno s čerstvými zelenými natěmi jako je máta, kopr, petržel, koriandr a mladá cibulka. Častou přílohou jsou také nakládané okurky, zelená rajčata, paprika a česnek.

Historie

První osídlení původní oblasti Baku pochází již z doby kamenné. Nálezy jeskynních kreseb a bronzových sošek odkazuje do doby bronzové, přesto se za první písemnou zmínku považuje římské nápisy z let 84 až 96 našeho letopočtu. V 8. století se zde nacházela říše Shirvanshahů, teprve až ve 12. století však bylo původní město Semaka zničeno zemětřesením a vládnoucím šáhem Shirvanshahem Ahsitanem I. postaveno nové město Baku, které se stalo hlavním městem říše.

Na počátku 16. století bylo celé město obehnáno silnými zdmi, které měly Baku ochraňovat před nájezdy šáha Ismaila Safavi I. O sto let později byly hradby poničeny iránským šáhem Abbasem I., dodnes však můžete ve městě narazit na jejich pozůstatky. V roce 1723 bylo město obléháno Rusy, kterým se po krutých bojích vzdalo. V roce 1735 bylo Baku opět pod vládou Iránu. V roce 1976 započala vojska ruského generála Zubova velká tažení Kavkazem s cílem podmanit si také Baku, město se vzdalo po prvním nájezdu už v roce 1976. Až do roku 1813, kdy Rusko podepsalo Gulistanskou smlouvu s Persií a Baku bylo začleněno zpět do Iránu, bylo město několikrát okupováno ruskými vojsky a trpělo vojenskými konflikty. Ty se Ázerbájdžánu nevyhnuly ani počátkem 20. století, kdy byl stát jen po krátkou dobu (1918 – 1920) prohlášen samostatnou demokratickou republikou.

Pod nadvládou Ruska zůstal i během obou světových válek až do rozpadu SSSR v roce 1991. Od té doby Baku prošlo velkou rekonstrukcí, při které byly zbořeny pozůstatky socialistické výstavby a vytvořeny byly parky a promenády.

Turistické zajímavosti

Prohlídku Baku byste měli začít v centru historického jádra, kde se vkusně snoubí supermoderní a historická architektura. Najdete zde vše, co patří do moderní metropole – parky, promenády, luxusní obchody i restaurace i upravené nábřeží. Právě břehy Kaspického moře vám nabídnou několik zajímavých míst, jako je například vodotrysk stříkající vodu do výšky 137 metrů nebo Náměstí státní vlajky, kde najdete nejvyšší vlajkový stožár na světě, měřící 162 metrů. Vlaje na něm 70 metrů široká vlajka Ázerbájdžánu, která je zapsaná do Guinessovy knihy rekordů.

Minout byste neměli historické centrum se středověkou zdí, jejíž části odkazují až do 12. století. Najdete zde zajímavou památku města – Širvanšáhův palác. Jde o památník Shirvan-Absheronské větvě ázerbajdžánské architektury z 15. století a skládá se z hlavní budovy paláce, pavilonu, krypty, mešity s minaretem, mausolea šáha Seyida Yahya Bakuvi, Muradovy brány a zbytku starých lázní.

Foto: Thinkstock

Obdivovat zde můžete také tzv. Panenskou věž z 12. století, jež je významnou ikonou ázerbajdžánské historie a najdete ji na bankovkách, suvenýrech i úředních listinách. Dnes se v ní nachází muzeum a je z ní úchvatný výhled na minarety starého města a záliv v Baku. Minout byste neměli ani chrám věčného ohně Atashgah v blízké Suraxani. Pochází ze 17. století a obklopuje místo, kde přímo ze země vyvěrá plyn, který hoří.

Počasí

Baku má mírné polosuché klima s teplými a suchými léty a studenými a vlhkými zimami. Po celý rok zde silné fouká vítr. Navzdory tomu, že se město nachází na pobřeží Kaspického moře, jde o jedno z nejsušších míst v celém Ázerbájdžánu. Jde o vyloženě dovolenkové místo, kde si můžete vychutnat dlouhý sluneční svit, suché klima a krásné pláže. V létě zde teploty dosahují zhruba 26 stupňů, v zimě padají ke 4 stupňům.

 

Právě se děje

Další zprávy