Aktuální informace najdete v nové wiki Ošetřování člena rodiny v roce 2014.
Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, pokud nemůže pracovat kvůli tomu, že ošetřuje nemocného člena domácnosti (při splnění podmínek stanovených zákonem).
Nárok má také v případě, že musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla.
Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění. Základní podmínkou pro její přiznání tedy je, že ošetřující osoba si platila nemocenské pojištění (za zaměstnance jej povinně platí zaměstnavatelé). Nemají na něj tedy nárok někteří podnikatelé (pokud si pojištění dobrovolně neplatili) nebo nezaměstnaní.
Ošetřovné je vypláceno už od prvního dne ošetřování, tedy nikoliv až od čtvrtého pracovního dne jako u "nemocenské" (pracovní neschopnosti). Maximálně však po dobu devíti kalendářních dní, pouze u osamělých zaměstnanců (samoživitelů) se maximum prodlužuje na 16 kalendářních dní.
Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v ošetřování vystřídat, ale pouze jednou. Maximální doba poskytování ošetřovného se však tímto vystřídáním neprodlužuje.
Výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ je průměrný denní příjem zpravidla za posledních 12 kalendářních měsíců.
Příslušný tiskopis vystavuje ošetřující lékař osoby, která onemocněla, případně školní zařízení (při jeho uzavření) nebo orgán ochrany veřejného zdraví, tedy zpravidla hygienická stanice (při nařízené karanténě). Ošetřující osoba má tiskopis neprodleně předat svému zaměstnavateli.