Druhý pilíř penzí podle důchodové reformy

Aktualizováno 1. 4. 2015 0:00
Od začátku roku 2013 mohou lidé část svých povinných odvodů na důchodové pojištění nově směřovat do soukromých penzijních fondů (společností) na svůj vlastní důchodový účet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Od roku 2013 mohou lidé část svých povinných odvodů na důchodové pojištění nově směřovat do soukromých penzijních fondů (společností) na svůj vlastní důchodový účet.

Jde o takzvaný druhý pilíř penzijního systému, hlavní část důchodové reformy prosazené vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (poté LIDEM). Vstup je dobrovolný, případný nezájem se nikam "nehlásí".

Dosud jsou penze financovány zejména průběžným systémem - lidé odvádějí pojistné do státního systému, ale peníze nejdou na jejich účet (budoucí důchod), nýbrž rovnou současným důchodcům.

Především kvůli stárnutí populace už stát nemá dost peněz na financování dosavadního průběžného systému. Pokud by se (podle zastánců reformy) nic nezměnilo, poměr výše důchodů k předchozí mzdě by se během následujících let ještě výrazněji snížil.

Důchod od státu, označovaný jako první pilíř, sice i nadále zůstane dominantní, jeho role však má klesnout.

Jak funguje druhý pilíř

Kdo se rozhodl vstoupit do druhého pilíře, nemusí už část odvodů (tři procenta z nynějších 28 procent ze mzdy) platit do státního průběžného systému, ale do penzijního fondu na svůj individuální účet. Podmínkou však je, že si přidá další dvě procenta "ze svého".

Lidé, kterým bylo na začátku reformy (k 1. lednu 2013) více než 35 let, se mohli rozhodnout ke vstupu do systému jen do poloviny roku 2013. Ostatní zájemci mohou vstoupit do druhého pilíře vždy nejpozději do konce roku, v němž dosáhnou 35 let věku.

Účastník si může vybrat jednu ze čtyř investičních strategií, které se liší mírou rizika a pravděpodobného výnosu (v zásadě platí, že menší riziko znamená nižší výnos, ale také nižší nebezpečí ztráty části vložených peněz).

Lidem, kteří převedou část peněz ze státního systému na individuální účty u penzijních společností, klesne základ pro výpočet státních důchodů. Mají ale naději, že i tak bude jejich důchod (díky výnosu druhého pilíře) vyšší, než kdyby zůstali jen ve státním systému. Záleží především na vývoji akciového trhu i výši státních důchodů v dalších letech.

Pokud účastník druhého pilíře zemře ještě předtím, než mu našetřené peníze začnou být vypláceny, jsou součástí dědického řízení. V tom je jedna z hlavních výhod oproti prvnímu (státnímu) pilíři.

Zrušení druhého pilíře

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce hlavní část reformy, tedy druhý pilíř, zrušit ke konci roku 2015. Lidé pak dostanou několik měsíců na rozhodnutí, jak peníze získají zpět. Když si vyberou výplatu v hotovosti (respektive převodem na bankovní účet) včetně tří procent hrubé mzdy, která by jinak odváděli státu, dostanou peníze do konce roku 2016 a v budoucnu se jim zkrátí důchod. Druhou variantou je, že "vyvedenou" sumu, tedy částku odpovídající jinak povinným odvodům do státního důchodového pojištění, lidé vrátí zpět do průběžného systému a v budoucnu se jim důchod nesníží

Koalice rovněž slibuje vlastní „důchodovou reformu“ od roku 2017. Vzejít má hlavně z práce odborné komise složené ze zástupců koaličních stran, opozice, zaměstnavatelských svazů, odborů a odborníků z řad ekonomů, demografů i sociologů. Cíle reformy jsou „zajistit výplaty důstojných penzí, posílit princip zásluhovosti, narovnat transfery mezi rodinou a společností a zastropovat věk odchodu do důchodu".

Třetí pilíř penzijního systému

Třetí pilíř důchodového systému tvoří dřívější penzijní připojištění, nově nazývané doplňkové penzijní spoření. Jeho základ zůstává stejný - člověk si dobrovolně spoří do některého z fondů, přičemž od určité částky dostává státní příspěvek nebo i daňové výhody.

Přehled změn v penzijním připojištění a státní podpoře najdete v samostatném článku.

Jak se zajistit na důchod

Jednoduchá, i když mnohdy obtížně proveditelná rada zní: Nespoléhejte na státní systém a zajistěte se na důchod sami, nejlépe různými investicemi či spořením (termínované vklady, nemovitosti a podobně).

Kvůli rozložení rizika nesázejte všechno na jednu kartu, rozdělte své investice či spoření do více forem.

V důchodu vám mohou pomoci i případní potomci, pokud budou slušně vydělávat a udrží si k vám dobrý vztah - "investujte" proto do jejich výchovy i vzdělání.

Nemyslete jen na zajištění příjmů v důchodu, ale také na snížení budoucích nutných výdajů. Je-li to možné, investujte například do vlastního bydlení (vyhnete se vysokému nájemnému ve stáří) či do zvýšení energetické soběstačnosti (čím dál vyšší účty za energii). Tyto úspory se vám navíc případnou inflací či krizí neznehodnotí tak, jako třeba čistě finanční investice.

 

Právě se děje

Další zprávy