Čerpání dovolené a nárok na dovolenou

Aktualizováno 2. 2. 2021 6:36
Od roku 2021 se zaměstnancům počítá dovolená v hodinách, už ne ve dnech jako doposud. Místo zákonem stanovených minimálně čtyř týdnů dovolené u hlavního poměru mají nárok na 160 hodin dovolené.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Viktor Vondra

Od ledna se dovolená počítá jinak. Zjistěte, na kolik dní volna máte nově nárok

Místo zákonem stanovených minimálně čtyř týdnů dovolené u hlavního poměru má od roku 2021 nárok na 160 hodin dovolené. Vezme-li si zaměstnanec den volna, odečte se mu osm hodin. 

Podle zákoníku práce platí základní pravidlo, že termín čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Ideální je samozřejmě dohoda.

Firma přitom musí přihlížet "k oprávněným zájmům zaměstnance". Zákon sice tyto zájmy blíže neupřesňuje, nicméně jistě mezi ně patří nejen nárok na zotavení alespoň jednou za rok, ale také třeba zájem vybrat si alespoň část během letních prázdnin, pokud má děti ve školním věku.

Pokud jde o "naléhavé provozní důvody", nemusí dokonce firma umožnit čerpání dovolené v daném roce vůbec (převede se mu do dalšího). Ani tyto důvody nejsou podrobněji definovány, nicméně při podezření na zneužití práva si lze stěžovat u inspektorátů práce.

Termín dovolené musí zaměstnavatel určit či potvrdit písemně alespoň 14 dnů předem. Samozřejmě i zde je možné dohodnout jiný postup.

V dohodě s odbory může zaměstnavatel určit také hromadné čerpání dovolené, jestliže je to nutné z provozních důvodů. Nesmí však přesáhnout dva týdny.

Zaměstnavatel je pánem také při přerušení nebo zrušení už odsouhlasené dovolené. Musí však zaměstnanci nahradit vzniklé náklady, například storno zájezdu nebo dopravu.

Pravidla pro vyčerpání zbytku dovolené upřednostňují skutečné čerpání dovolené, a tedy odpočinek zaměstnance. Zákoník proto více než v minulosti omezuje proplácení nevyčerpaného volna.

I nadále ale platí, že zbytek nevyčerpané dovolené lze převést do následujícího kalendářního roku, pokud se na tom obě strany shodnou. 

Proplacení nevyčerpané dovolené je možné prakticky jen při ukončení pracovního poměru.

Podrobnější pravidla k vybírání zbytku či převádění nevyčerpané dovolené najdete v tomto článku.

 

Právě se děje

Další zprávy