Žádost o vydání cestovního pasu přijímají úřady obce s rozšířenou působností, v jejichž správním obvodu je občan přihlášen k trvalému pobytu (v Praze jde o úřady městských částí 1 až 22, v Brně, Ostravě a Plzni o magistrát).
Pro vydání cestovního pasu neexistuje formulář jako pro vydání občanského průkazu. Jak informuje ministerstvo vnitra: "Občan nepodává žádost o vydání cestovního pasu na vyplněném úředním tiskopisu, pouze předloží doklady potřebné k vydání cestovního pasu, např. občanský průkaz. Občan nepředkládá fotografii, protože fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti - proto se občan musí k němu osobně dostavit."
Standardní cestovní pas s biometrickými údaji je vydáván do 30 dnů od podání žádosti. Poplatek činí 600 Kč, u pasů osob mladších 15 let je poplatek 100 korun.
Vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě je možné, ale není právě levné (potřebujete-li pas do 24 hodin, může vás přijít až na 6000 korun, za pas v pětidenní lhůtě dáte až 3000 korun). Cestovatel, který spěchá, v takovémto případě ušetří aspoň tím, že si doklad vyzvedne na detašovaném pracovišti ministerstva vnitra.
Od ledna 2016 skončilo vydávání tzv. bleskových pasů, tj. cestovních dokladů bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji (dříve vydáván v 15denní lhůtě, avšak s platností pouze na půlrok). Jediným druhem cestovního pasu, o jehož vydání lze žádat, je tedy cestovní pas s biometrickými údaji.
Speciální úprava platí pro děti, i ty už několik let musí mít vlastní pas. O konci zápisů do pasů rodičů (skončilo 30. června 2011) a dalších změnách z téže doby čtěte na samostatné stránce.
Podrobnosti k vydávání cestovních pasů, ke správním poplatkům v řádných i zkrácených lhůtách ad. najdete na stránkách ministerstva vnitra.