Cestovní pas pro dítě, zápis dítěte do pasu

Aktualizováno 5. 6. 2013 0:55
Cestovní pas pro děti je povinný pro cestování dětí od 26. června 2012.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Zapisování dětí do cestovního pasu rodičů skončilo 30. června 2011.

Platnost zápisů, které byly provedeny do tohoto data, pak skončila 26. června 2012.

Zatímco dříve bylo vydání cestovního dokladu pro děti dobrovolné, nyní začala podle unijního nařízení nově platit zásada "jedna osoba - jeden pas".

Správní poplatek za vydání standardního cestovního pasu pro dítě mladší 15 let se oproti původním plánům nakonec nezmění. Zdražení na šestinásobek (z nynějších 100 Kč) vláda neschválila.

Pasy vydávají úřady obce s rozšířenou působností (v Praze úřady městských částí, v Brně, Ostravě a Plzni magistrát), v jejichž správním obvodu je občan přihlášen k trvalému pobytu.

Pro cestování po Evropské unii stačí lidem nadále občanský průkaz. Do něj lze sice zapisovat i děti, úřady pro ně ale doporučují vlastní cestovní doklad - v některých případech totiž hrozí v zahraničí problémy, protože v průkazu je uvedeno pouze rodné číslo dítěte.

Od roku 2012 - po startu elektronických občanských průkazů v Česku - mohou také děti dostávat vlastní průkazy už od narození, ne až od patnácti let jako dosud.

Současně po 26. červnu 2012 výslovně platí, že děti musí mít vlastní doklad (průkaz nebo pas) i při cestách s rodiči po Evropské unii.

Standardní cestovní pas s biometrickými údaji je vydáván do 30 dnů od podání žádosti. Poplatek činí 100 Kč.

Kdo spěchá, může požádat o takzvaný bleskový pas bez strojově čitelných údajů - ten je za výrazně vyšší poplatek (1000 Kč) vydáván do 15 dnů, ale platí jen půl roku a některé státy jej neuznávají.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy