Posypová sůl v potravinách z Polska

9. 3. 2012 13:37
Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství. Nepříjemnou situaci způsobilo jednání polských firem, které se zapletly do tzv. solné aféry. Pod nálepkou zdravotně nezávadné potravinářské soli totiž několik distributorů prodávalo sůl, která se používá k posypu silnic. Ta se skrz mlékárny, pekárny a velkovýrobce uzenin mohla dostat do obchodů nejen v Polsku, ale také do zemí, které polské potraviny odebírají.
Právě Česká republika je po Německu druhým největším odběratelem potravinářských výrobků z Polska.

České úřady okamžitě přijaly nezbytná opatření a nařídily kontroly odebraných vzorků polských potravin. Z šetření vyplynulo, že vzorky obsahují sůl splňující požadavky na použití v potravinářské výrobě. Přesto je nezbytné provést další testy, které by měly ověřit zdravotní nezávadnost polských masných a mléčných výrobků. Prozatím bylo v Česku pozastaveno uvádění jedlé polské soli na trh.

O nezávadnosti technické soli svědčí i stanovisko polských hygieniků. Zdravotní nezávadnost prý dokázaly výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. Dle polské policie se do oběhu v potravinářských firmách dostala sůl běžně používaná pro zimní posyp silnic, kterou distributoři vydávali za jedlou sůl. Tento typ soli obsahuje velké množství síranu sodného, který může způsobit žaludeční a střevní potíže.

Podle některých informací docházelo k použití posypové soli v polském potravinářství už deset let, což naznačuje, že solná kauza možná získá mnohem větší dopad.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy