Posypová sůl v potravinách z Polska

9. 3. 2012 13:37
Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství. Nepříjemnou situaci způsobilo jednání polských firem, které se zapletly do tzv. solné aféry. Pod nálepkou zdravotně nezávadné potravinářské soli totiž několik distributorů prodávalo sůl, která se používá k posypu silnic. Ta se skrz mlékárny, pekárny a velkovýrobce uzenin mohla dostat do obchodů nejen v Polsku, ale také do zemí, které polské potraviny odebírají.
Právě Česká republika je po Německu druhým největším odběratelem potravinářských výrobků z Polska.

České úřady okamžitě přijaly nezbytná opatření a nařídily kontroly odebraných vzorků polských potravin. Z šetření vyplynulo, že vzorky obsahují sůl splňující požadavky na použití v potravinářské výrobě. Přesto je nezbytné provést další testy, které by měly ověřit zdravotní nezávadnost polských masných a mléčných výrobků. Prozatím bylo v Česku pozastaveno uvádění jedlé polské soli na trh.

O nezávadnosti technické soli svědčí i stanovisko polských hygieniků. Zdravotní nezávadnost prý dokázaly výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. Dle polské policie se do oběhu v potravinářských firmách dostala sůl běžně používaná pro zimní posyp silnic, kterou distributoři vydávali za jedlou sůl. Tento typ soli obsahuje velké množství síranu sodného, který může způsobit žaludeční a střevní potíže.

Podle některých informací docházelo k použití posypové soli v polském potravinářství už deset let, což naznačuje, že solná kauza možná získá mnohem větší dopad.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy