Posypová sůl v potravinách z Polska

9. 3. 2012 13:37
Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství. Nepříjemnou situaci způsobilo jednání polských firem, které se zapletly do tzv. solné aféry. Pod nálepkou zdravotně nezávadné potravinářské soli totiž několik distributorů prodávalo sůl, která se používá k posypu silnic. Ta se skrz mlékárny, pekárny a velkovýrobce uzenin mohla dostat do obchodů nejen v Polsku, ale také do zemí, které polské potraviny odebírají.
Právě Česká republika je po Německu druhým největším odběratelem potravinářských výrobků z Polska.

České úřady okamžitě přijaly nezbytná opatření a nařídily kontroly odebraných vzorků polských potravin. Z šetření vyplynulo, že vzorky obsahují sůl splňující požadavky na použití v potravinářské výrobě. Přesto je nezbytné provést další testy, které by měly ověřit zdravotní nezávadnost polských masných a mléčných výrobků. Prozatím bylo v Česku pozastaveno uvádění jedlé polské soli na trh.

O nezávadnosti technické soli svědčí i stanovisko polských hygieniků. Zdravotní nezávadnost prý dokázaly výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. Dle polské policie se do oběhu v potravinářských firmách dostala sůl běžně používaná pro zimní posyp silnic, kterou distributoři vydávali za jedlou sůl. Tento typ soli obsahuje velké množství síranu sodného, který může způsobit žaludeční a střevní potíže.

Podle některých informací docházelo k použití posypové soli v polském potravinářství už deset let, což naznačuje, že solná kauza možná získá mnohem větší dopad.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy