Posypová sůl v potravinách z Polska

9. 3. 2012 13:37
Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Potraviny dovezené ze sousedního Polska mohou údajně obsahovat průmyslovou sůl, která není určena pro použití v potravinářství. Nepříjemnou situaci způsobilo jednání polských firem, které se zapletly do tzv. solné aféry. Pod nálepkou zdravotně nezávadné potravinářské soli totiž několik distributorů prodávalo sůl, která se používá k posypu silnic. Ta se skrz mlékárny, pekárny a velkovýrobce uzenin mohla dostat do obchodů nejen v Polsku, ale také do zemí, které polské potraviny odebírají.
Právě Česká republika je po Německu druhým největším odběratelem potravinářských výrobků z Polska.

České úřady okamžitě přijaly nezbytná opatření a nařídily kontroly odebraných vzorků polských potravin. Z šetření vyplynulo, že vzorky obsahují sůl splňující požadavky na použití v potravinářské výrobě. Přesto je nezbytné provést další testy, které by měly ověřit zdravotní nezávadnost polských masných a mléčných výrobků. Prozatím bylo v Česku pozastaveno uvádění jedlé polské soli na trh.

O nezávadnosti technické soli svědčí i stanovisko polských hygieniků. Zdravotní nezávadnost prý dokázaly výsledky testů pěti vzorků odebraných ve firmách, které s touto surovinou obchodují. Dle polské policie se do oběhu v potravinářských firmách dostala sůl běžně používaná pro zimní posyp silnic, kterou distributoři vydávali za jedlou sůl. Tento typ soli obsahuje velké množství síranu sodného, který může způsobit žaludeční a střevní potíže.

Podle některých informací docházelo k použití posypové soli v polském potravinářství už deset let, což naznačuje, že solná kauza možná získá mnohem větší dopad.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s finančníkem Epsteinem, podle regulátorů mu pomohla přesunout miliony dolarů

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů (3,5 miliardy Kč) kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.

Regulátoři státu New York tvrdí, že Deutsche Bank pomohla Epsteinovi přesunout miliony dolarů.

"Zda a do jaké míry Epstein tyto platby používal k zakrývání starých zločinů, k páchání nových či k jiným účelům, to jsou otázky, které je nutné přenechat kriminalistům. Skutečnost, že byly podezřelé, však měla být pracovníkům banky zřejmá," uvedli regulátoři.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Na Mostecku při srážce osobního a nákladního auta zemřeli dva lidé, jeden je těžce zraněný

Po srážce osobního a nákladního auta na silnici I/15 nedaleko Mostu zemřeli v úterý odpoledne dva lidé a další je těžce zraněný, řekla mluvčí krajské policie Šárka Poláčková. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, silnice je kvůli nehodě uzavřená.

Nehoda se stala krátce před 16:00 u obce Patokryje na Mostecku, když osobní vůz přejel do protisměru, kde se srazil s nákladním. Dva lidé z osobního auta byli na místě mrtví. Dalšího člověka, který jel podle Poláčkové také v tomto osobním autě, musel s těžkými zraněními přepravit vrtulník do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy