Švarcsystém, nelegální zaměstnávání a práce načerno

30. 4. 2012 19:42
Zaměstnávání lidí bez pracovní smlouvy. Zaměstnanci pracují na živnostenský list jako OSVČ.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Švarcsystémem se označuje zaměstnávání lidí bez pracovně-právního vztahu, tedy aniž by byli skutečnými zaměstnanci. Namísto pracovní smlouvy pracují tito lidé na živnostenský list čili jako osoba samostatně výdělečně činná.

Tento způsob vykonávání práce přináší jak "pseudo-zaměstnavatelům", tak i "pseudo-zaměstnancům" výhody i nevýhody. Právě z důvodů, které činily švarcsystém výhodný, je tento způsob práce od ledna 2012 nezákonný. Jméno nese podle podnikatele, jenž s tímto způsobem najímání pracovníků v devadesátých letech začal.

Výhodou byla především oboustranná úspora na odvodech státu, neboť zaměstnavatel ušetřil peníze, které by musel za zaměstnance odvést na pojištění. Zaměstnanec zase nemusel platit nemocenskou a měl nižší daně, mohl vykázat náklady procenty z příjmů - takzvanými výdajovými paušály.

Nevýhody plynuly hlavně pro "zaměstnance", protože neměli jistoty plynoucí z klasického pracovního poměru - například nárok na dovolenou, výpovědní lhůtu z pracovního poměru, odstupné. Pokud došlo k pracovnímu úrazu, nevztahovalo se na dotyčného zákonné pojištění zaměstnavatele. Dokonce se na něj nevztahovalo omezení maximální možné výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti.

Kontroly dodržování zákazu tohoto typu zaměstnávání provádí inspektoři Státního úřadu inspekce práce a také pracovníci Úřadů práce. Pokutu nemusí dostat pouze zaměstnavatel (až 10 milionů koru), ale i zaměstnanec, a to až 100 tisíc korun.

Práce načerno

Nelegální zaměstnávaní se týká hlavně, ale ne pouze, cizinců, kteří pracují bez pracovního povolení. Práci jim, především ve stavebních firmách, zprostředkovávají agentury, které jim strhávají značnou část mzdy.

Tito pracovníci pracují bez pojištění, často jich několik pracuje na "černou duši" - někoho, kdo se v práci fyzicky vůbec nevyskytuje. Běžně takové firmy nevedou evidenci pracovní doby, neplatí ani minimální mzdu a nevyplácejí příplatky za práci v noci či o víkendech.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy