Švarcsystém, nelegální zaměstnávání a práce načerno

30. 4. 2012 19:42
Zaměstnávání lidí bez pracovní smlouvy. Zaměstnanci pracují na živnostenský list jako OSVČ.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Švarcsystémem se označuje zaměstnávání lidí bez pracovně-právního vztahu, tedy aniž by byli skutečnými zaměstnanci. Namísto pracovní smlouvy pracují tito lidé na živnostenský list čili jako osoba samostatně výdělečně činná.

Tento způsob vykonávání práce přináší jak "pseudo-zaměstnavatelům", tak i "pseudo-zaměstnancům" výhody i nevýhody. Právě z důvodů, které činily švarcsystém výhodný, je tento způsob práce od ledna 2012 nezákonný. Jméno nese podle podnikatele, jenž s tímto způsobem najímání pracovníků v devadesátých letech začal.

Výhodou byla především oboustranná úspora na odvodech státu, neboť zaměstnavatel ušetřil peníze, které by musel za zaměstnance odvést na pojištění. Zaměstnanec zase nemusel platit nemocenskou a měl nižší daně, mohl vykázat náklady procenty z příjmů - takzvanými výdajovými paušály.

Nevýhody plynuly hlavně pro "zaměstnance", protože neměli jistoty plynoucí z klasického pracovního poměru - například nárok na dovolenou, výpovědní lhůtu z pracovního poměru, odstupné. Pokud došlo k pracovnímu úrazu, nevztahovalo se na dotyčného zákonné pojištění zaměstnavatele. Dokonce se na něj nevztahovalo omezení maximální možné výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti.

Kontroly dodržování zákazu tohoto typu zaměstnávání provádí inspektoři Státního úřadu inspekce práce a také pracovníci Úřadů práce. Pokutu nemusí dostat pouze zaměstnavatel (až 10 milionů koru), ale i zaměstnanec, a to až 100 tisíc korun.

Práce načerno

Nelegální zaměstnávaní se týká hlavně, ale ne pouze, cizinců, kteří pracují bez pracovního povolení. Práci jim, především ve stavebních firmách, zprostředkovávají agentury, které jim strhávají značnou část mzdy.

Tito pracovníci pracují bez pojištění, často jich několik pracuje na "černou duši" - někoho, kdo se v práci fyzicky vůbec nevyskytuje. Běžně takové firmy nevedou evidenci pracovní doby, neplatí ani minimální mzdu a nevyplácejí příplatky za práci v noci či o víkendech.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy