Švarcsystém, nelegální zaměstnávání a práce načerno

30. 4. 2012 19:42
Zaměstnávání lidí bez pracovní smlouvy. Zaměstnanci pracují na živnostenský list jako OSVČ.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Švarcsystémem se označuje zaměstnávání lidí bez pracovně-právního vztahu, tedy aniž by byli skutečnými zaměstnanci. Namísto pracovní smlouvy pracují tito lidé na živnostenský list čili jako osoba samostatně výdělečně činná.

Tento způsob vykonávání práce přináší jak "pseudo-zaměstnavatelům", tak i "pseudo-zaměstnancům" výhody i nevýhody. Právě z důvodů, které činily švarcsystém výhodný, je tento způsob práce od ledna 2012 nezákonný. Jméno nese podle podnikatele, jenž s tímto způsobem najímání pracovníků v devadesátých letech začal.

Výhodou byla především oboustranná úspora na odvodech státu, neboť zaměstnavatel ušetřil peníze, které by musel za zaměstnance odvést na pojištění. Zaměstnanec zase nemusel platit nemocenskou a měl nižší daně, mohl vykázat náklady procenty z příjmů - takzvanými výdajovými paušály.

Nevýhody plynuly hlavně pro "zaměstnance", protože neměli jistoty plynoucí z klasického pracovního poměru - například nárok na dovolenou, výpovědní lhůtu z pracovního poměru, odstupné. Pokud došlo k pracovnímu úrazu, nevztahovalo se na dotyčného zákonné pojištění zaměstnavatele. Dokonce se na něj nevztahovalo omezení maximální možné výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti.

Kontroly dodržování zákazu tohoto typu zaměstnávání provádí inspektoři Státního úřadu inspekce práce a také pracovníci Úřadů práce. Pokutu nemusí dostat pouze zaměstnavatel (až 10 milionů koru), ale i zaměstnanec, a to až 100 tisíc korun.

Práce načerno

Nelegální zaměstnávaní se týká hlavně, ale ne pouze, cizinců, kteří pracují bez pracovního povolení. Práci jim, především ve stavebních firmách, zprostředkovávají agentury, které jim strhávají značnou část mzdy.

Tito pracovníci pracují bez pojištění, často jich několik pracuje na "černou duši" - někoho, kdo se v práci fyzicky vůbec nevyskytuje. Běžně takové firmy nevedou evidenci pracovní doby, neplatí ani minimální mzdu a nevyplácejí příplatky za práci v noci či o víkendech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy