Pracovní povolení pro cizince

Aktualizováno 30. 4. 2020 10:00
Pracovní povolení potřebují k legální práci všichni cizinci, kromě občanů zemí EU, Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska. Od roku 2014 se proces zjednodušil a namísto dvou dokumentů od dvou úřadů stačí zaměstnanecká karta. Tu vydává ministerstvo vnitra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Od roku 2014 je pro cizince snazší získat v Česku práci. Oproti dřívějšímu postupu, kdy museli cizinci, kromě občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, v případě zájmu o práci v Česku nejdříve získat povolení k zaměstnání od příslušného krajského úřadu práce a následně od ministerstva vnitra vízum k pobytu, jim nyní stačí jedna "kartička". Nově potřebují jen zaměstnaneckou kartu, kterou cizincům vydá přímo vnitro. Procedura se tímto pro cizince urychlila.

Změna zjednodušila život i zaměstnavatelům, kteří už nemusí předem oznamovat Úřadu práce ČR záměr zaměstnávat cizince. Nadále však mají zaměstnavatelé přednostně nabízet volná místa Čechům nebo občanům EU, EHP a Švýcarska.

Občané Evropské unie a Švýcarska a jejich rodinní příslušníci žádné povolení nepotřebují a mají stejné právní postavení jako čeští občané. To platí i pro další země Evropského hospodářského prostoru; Lichtenštejnsko, Norsko a Island.

Všichni ostatní cizinci pracovní povolení mít musí, kromě těch, kteří mají v ČR trvalý pobyt. Ti mají stejné právní postavení jako čeští občané.

Z právní rovnoprávnosti cizinců s trvalým pobytem plyne další velká výhoda, spočívající ve zcela svobodné volbě při výběru zaměstnání. Místa pro cizince jsou totiž posuzována ve smyslu, zda by dotyčnou práci nemohl vykonávat český občan, a tudíž zaměstnavatel může cizince umísťovat pouze na ta místa, která nelze vzhledem k žádané kvalifikaci či nedostatku českých uchazečů obsadit.

Cizinci s trvalým pobytem takto omezováni nejsou a nemohou vykonávat pouze povolání, kde zákon vyžaduje státní občanství.

Zaměstnaneckou kartou byla nahrazena dřívější zelená karta (povolení k pobytu a pracovní povolení v jednom, jež bylo vázané na konkrétní pracovní místo. Její platnost byla dva až tři roky a vydávala se pro pracovní pozice, které vyžadovaly v Česku nedostatkovou kvalifikaci).

Modrá karta

Je určena pro lidi s vysokoškolským vzděláním, jde o dlouhodobý pobyt za účelem výkonu zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci. Její platnost závisí na délce příslušného kontraktu, maximálně ale dva roky. Zároveň musí být pracovní smlouvou garantovaný příjem v minimální výši 1,5násobku průměrné hrubé roční mzdy v ČR.

 

Právě se děje

Další zprávy