Nemocnice Kolín

11. 7. 2014 21:42
Kolínská nemocnice nabízí komplexní péči hlavně pacientům z východní části Středočeského kraje.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto:

Oblastní nemocnice Kolín se nachází v Žižkově ulici. Nabízí celkem 558 lůžek. Jde o vůbec největší zdravotnické zařízení ve východní části Středočeského kraje. Ředitelem nemocnice je Petr Chudomel.

 

Základní informace

Adresa: Žižkova 146, 280 00 Kolín III
Telefon: 321 756 111
Fax: 321 721 602
Ředitel: MUDr. Petr Chudomel, MBA

Historie nemocnice

Už v roce 1778 fungovala v Kolíně vojenská nemocnice, a to do roku 1814. V roce 1778 vznikla na místě obecního dvora také prvotní městská nemocnice, jejíž původně jednopatrová budova se dočkala postupných rozšíření. Nejprve nabízela jen 8 lůžek, později už 30 a po rozšířené nástavbě druhého poschodí už 61 lůžek. Nemocnici měl pod svou správou městský fyzik. Ústav ale stále nevyhovoval požadavkům, takže se roku 1892 okresní zastupitelstvo usneslo, že bude vystavěna nová nemocnice – na místě kde kolínská nemocnice stojí dnes. Činnost nemocnice byla v plném rozsahu zahájena v roce 1898. Nejprve měla 100 lůžek, později 160. Požadavkům své doby už tato nemocnice vyhovovala. Disponovala dvěma operačními sály (určenými pro čistou a hnisavou chirurgii). V zahradě nemocnice také stál oddělený pavilon určený pacientům s infekčním onemocněním. Od roku 1913 měla nemocnice rentgenový přístroj. Během první světové války byla kolínská nemocnice součástí vojenské pozorovací stanice s filiálkou v okresním chorobinci. Ten pak převzala vojenská správa a v roce 1916 mohla nemocnice znovu plnit svůj účel.

 

Oddělení nemocnice

Anesteziologicko resuscitační oddělení a víceoborová JIP
Angiocentrum
Centrální laboratoře
Centrum prenatální péče
Dětská chirurgie
Dětské oddělení
Diacentrum
Endoskopické centrum
Geriatrické oddělení
Gynekologicko-porodnické oddělení
Hemodialyzační oddělení
Chirurgie
Interní oddělení
Klinická onkologie
Kožní oddělení
Mammocentrum
Magnetická rezonance
Neurologie
Nukleární medicína
Oční oddělení
Ortopedie
Plicní oddělení - TRN
Radiodiagnostické oddělení
Rehabilitační oddělení
Sociální oddělení
Tělovýchovné lékařství
Urologie
Ušní, nosní, krční - ORL
Závodní lékař

Současnost

Roku 2009 byla v kolínské nemocnici zahájena činnost stomatologické ambulance. Ve stejném roce bylo otevřeno nové lůžkové rehabilitační oddělení. Roku 2010 bylo otevřeno nově zrekonstruované Oddělení nukleární medicíny. Nemocnice také otevřela nové pracoviště magnetické rezonance. Ve stejném roce byla zahájena stavba objektu F, tedy nové šestipodlažní budovy. Objekt F měl být pavilonem operačních oborů a poskytovat 100 lůžek i ambulantní zázemí. Stavba nového objektu byla jednou z etap modernizace Oblastní nemocnice Kolín. Pavilon byl slavnostně otevřen v roce 2011. V tomto roce nemocnice zahájila také stavbu objektu D, který měl být pavilonem dětských oborů (dětského oddělení, jednotky intenzivní péče a dětské chirurgie). Dětský pavilon D byl otevřen v roce 2012.


Kolínská nemocnice pořádá odborné vzdělávací akce a konference. V roce 2014 to byly například konference s názvem Hygiena rukou – čistá péče = bezpečná péče, Základy EKG, Kardiopulmonální resuscitace a další.


Úspěchy

Nemocnice v Kolíně získala finanční prostředky na rekonstrukci a také moderní vybavení Endoskopického oddělení, a to díky projektu Endoskopie bez utrpení. Projekt financoval Regionální operační program regionu soudržnosti střední Čechy. Dotace Nakoupeny byly nové špičkové endoskopické přístroje a celé pracoviště bylo rekonstruováno. Nabízí teď bezbariérový přístup. Nakoupen byl například balónový enteroskop či operační gastroskop. Nově zrekonstruované a vybavené oddělení bylo slavnostně otevřeno na konci roku 2009.


Neurologickému oddělní kolínské nemocnici byl Ministerstvem zdravotnictví ČR udělen statut Iktového centra. Splnilo tedy podmínky poskytování cerebrovaskulární péče druhého stupně.


V roce 2014 obdržela nemocnice ratingové ohodnocení Čekia Stability Award AA (tedy vynikající), a to již potřetí za sebou. Patří tak mezi 100 nejstabilnějších firem v zemi.


Kauzy nemocnice

Ekonomickou náměstkyní nemocnice byla oficiálně do konce roku 2013 Johana Novotná, která dříve šéfovala krajskému oddělení veřejných zakázek, a to v době, kdy byl středočeským hejtmanem David Rath. V únoru roku 2013 nastoupila Novotná do funkce ekonomické náměstkyně kolínské nemocnice bez výběrového řízení, přičemž tato pozice byla zřízena v době úspor. Později dle ředitele nemocnice už nebylo potřeba, aby nemocnice ekonomického náměstka měla a pracovní místo Novotné taky bylo zrušeno. Johana Novotná měla mít ve svém zaměstnání nezvyklé výhody a navíc nemocnice neinformovala o jejím angažmá a na webu nemocnice se neobjevily kontaktní údaje na ni.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy