Libor Grygárek

20. 6. 2013 19:09
Libor Grygárek působil po revoluci na vrchním státním zastupitelství v Praze, několik let jako náměstek i jako samotný zástupce. Je spojován s několika kauzami a má údajně vazby na lobbistu Janouška.
Libor Grygárek
Libor Grygárek | Foto: ČTK

Vystudovaný právník, před rokem 1989 působil na prokuratuře v Praze 4, v devadesátých letech a v éře Jiřího Pospíšila na Ministerstvu spravedlnosti působil na pražském státním zastupitelství.

KSČ a prokuratura

Libor Grygárek se narodil v červnu 1962, studia na PF UK dokončil v osmdesátých letech. Byl členem Komunistické strany Československa, v roce 1984 nastoupil na prokuraturu na Praze 4.

V souvislosti s jeho osobou se objevila obvinění, že se v srpnu 1989 podílel na násilných represích při potlačování demonstrací. Grygárek uvádí, že na zásahy pouze dohlížel, ale vnímal je negativně (jeho neúčast potvrdila i vyšetřovací komise), a tak v září 1989 z prokuratury odešel. Ohledně přesného motivu odchodu však není jasno.

Na státním zastupitelství

Do státního úřadu se vrátil brzy po revoluci, v roce 1990 nastoupil na Generální prokuraturu, z níž se po transformaci stalo státní zastupitelství. Zde zastával pozici náměstka vrchního státního zástupce. V roce 1994 pak nastoupil na místo samotného vrchního státního zástupce, kde setrval dva roky. Byl odvolán tehdejším ministrem spravedlnosti Janem Kalvodou.

V úřadu se pak objevil na nižší pozici se specializací na kriminalitu mládeže a na závažné násilné činy.

V roce 2007 nastoupil jako náměstek vrchního státního zástupce v éře Jiřího Pospíšila na Ministerstvu spravedlnosti. Na působení Grygárka reagovalo něgativně několik lidí včetně ombudsmana a předcházejícího ministra. Později jej Marie Benešová, nejvyšší státní zástupkyně, obvinila jako jednoho z mnoho lidí spadajících do tzv. justiční mafie. Za toto označení se mu musela omluvit.

V červnu 2012 skončil v úřadu Vlastimil Rampula, který se předtím o své místo soudně přetahoval s ministerstvem. Na krátkou dobu ho nahradil v nejvyšší funkci Grygárek, ale i on rezignoval k poslednímu srpnovému dni 2012.

Kauzy Libora Grygárka

V případu Pandury měl podle Stanislava Mečla být právě Grygárek tím, kdo vynesl informace o vyšetřování do médií, neboť pod něj spadal tento případ. Obviněným byl nakonec Igor Stříž.

Spolu s dalšími osobami čelil kárné žalobě kvůli neodůvodněným průtahům v kauze Mostecké uhelné, kdy se mohl český stát přidat k švýcarské žalobě, kde šlo i o dvanáct miliard korun zabavených v rámci řízení.

Jeho jméno se objevuje v souvislosti s Romanem Janouškem a také v kauze Jany Nagyové, kvůli kterému bylo dozorování nad případem ÚOOZ předáno z Prahy do Olomouce pro podezření, že by jeho případné vazby mohly narušit vyšetřování.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krejčíková do čtvrtfinále v Istanbulu nepostoupila, Siniakovou čeká jednička Mertensová

Tenistka Barbora Krejčíková do čtvrtfinále turnaje v Istanbulu nepostoupila. Ve druhém kole nasazená pětka podlehla na antuce v chladném podvečeru 3:6, 3:6 Rumunce Aně Bogdanové.

Dvaačtyřicátá hráčka světa Krejčíková v Istanbulu v prvním kole musela otáčet duel s domácí Caglou Büyükakcayovou, dnes už se jí ale obrat nepodařil. O šedesát míst hůře postavené Bogdanové podlehla finalistka březnového turnaje v Dubaji i ve druhém vzájemném utkání, tentokrát za 82 minut.

Jedinou Češkou ve čtvrtfinále je Kateřina Siniaková, jejíž soupeřkou bude nasazená jednička Elise Mertensová. Belgická hráčka dnes potvrdila roli favoritky v utkání 2. kola s Viktorijí Golubicovou až ve třech setech, Švýcarku porazila 6:4, 4:6, 6:1.

Siniaková postoupila do svého prvního čtvrtfinále od loňského září už ve středu. S Mertensovou, která je momentálně ve světovém žebříčku na 17. místě, se utká počtvrté. V předchozích třech zápasech v roce 2019 s ní uhrála dohromady jeden set. Česká tenistka bude usilovat o své první semifinále od předloňského srpna, kdy byla mezi nejlepší čtveřicí na turnaji v Bronxu.

Nadal bojoval opět ve třech setech

Jedenáctinásobný vítěz turnaje v Barceloně Rafael Nadal postoupil po druhé třísetové výhře za sebou do čtvrtfinále. Favorizovaný španělský tenista dnes na antuce v katalánské metropoli porazil 6:0, 2:6, 6:2 dvojnásobného šampiona turnaje Keie Nišikoriho z Japonska.

Antukový fenomén Nadal se letos na svém nejoblíbenějším povrchu rozjíždí pomaleji. Minulý týden vypadl ve čtvrtfinále v Monte Carlu, kde také v minulosti získal 11 titulů, a v Barceloně bojoval ve středu tři sety s běloruským outsiderem Iljou Ivaškou.

Ve čtvrtfinále Nadala čeká Brit Cameron Norrie, jemuž ve 3. kole vzdal ve druhém setu Belgičan David Goffin. Pokud čtyřiatřicetiletý Španěl v Barceloně dokráčí k titulu, povede se mu to poprvé po ztrátě minimálně dvou setů. Devětkrát Nadal turnaj vyhrál bez prohrané sady a na cestě za zbývajícími dvěma triumfy ztratil jen set.

Ve čtvrtfinále turnaje jsou také mimo jiné oba finalisté z Monte Carla - Řek Stefanos Tsitsipas a Nadalův přemožitel Andrej Rubljov z Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy