Libor Grygárek

20. 6. 2013 19:09
Libor Grygárek působil po revoluci na vrchním státním zastupitelství v Praze, několik let jako náměstek i jako samotný zástupce. Je spojován s několika kauzami a má údajně vazby na lobbistu Janouška.
Libor Grygárek
Libor Grygárek | Foto: ČTK

Vystudovaný právník, před rokem 1989 působil na prokuratuře v Praze 4, v devadesátých letech a v éře Jiřího Pospíšila na Ministerstvu spravedlnosti působil na pražském státním zastupitelství.

KSČ a prokuratura

Libor Grygárek se narodil v červnu 1962, studia na PF UK dokončil v osmdesátých letech. Byl členem Komunistické strany Československa, v roce 1984 nastoupil na prokuraturu na Praze 4.

V souvislosti s jeho osobou se objevila obvinění, že se v srpnu 1989 podílel na násilných represích při potlačování demonstrací. Grygárek uvádí, že na zásahy pouze dohlížel, ale vnímal je negativně (jeho neúčast potvrdila i vyšetřovací komise), a tak v září 1989 z prokuratury odešel. Ohledně přesného motivu odchodu však není jasno.

Na státním zastupitelství

Do státního úřadu se vrátil brzy po revoluci, v roce 1990 nastoupil na Generální prokuraturu, z níž se po transformaci stalo státní zastupitelství. Zde zastával pozici náměstka vrchního státního zástupce. V roce 1994 pak nastoupil na místo samotného vrchního státního zástupce, kde setrval dva roky. Byl odvolán tehdejším ministrem spravedlnosti Janem Kalvodou.

V úřadu se pak objevil na nižší pozici se specializací na kriminalitu mládeže a na závažné násilné činy.

V roce 2007 nastoupil jako náměstek vrchního státního zástupce v éře Jiřího Pospíšila na Ministerstvu spravedlnosti. Na působení Grygárka reagovalo něgativně několik lidí včetně ombudsmana a předcházejícího ministra. Později jej Marie Benešová, nejvyšší státní zástupkyně, obvinila jako jednoho z mnoho lidí spadajících do tzv. justiční mafie. Za toto označení se mu musela omluvit.

V červnu 2012 skončil v úřadu Vlastimil Rampula, který se předtím o své místo soudně přetahoval s ministerstvem. Na krátkou dobu ho nahradil v nejvyšší funkci Grygárek, ale i on rezignoval k poslednímu srpnovému dni 2012.

Kauzy Libora Grygárka

V případu Pandury měl podle Stanislava Mečla být právě Grygárek tím, kdo vynesl informace o vyšetřování do médií, neboť pod něj spadal tento případ. Obviněným byl nakonec Igor Stříž.

Spolu s dalšími osobami čelil kárné žalobě kvůli neodůvodněným průtahům v kauze Mostecké uhelné, kdy se mohl český stát přidat k švýcarské žalobě, kde šlo i o dvanáct miliard korun zabavených v rámci řízení.

Jeho jméno se objevuje v souvislosti s Romanem Janouškem a také v kauze Jany Nagyové, kvůli kterému bylo dozorování nad případem ÚOOZ předáno z Prahy do Olomouce pro podezření, že by jeho případné vazby mohly narušit vyšetřování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

před 49 minutami

Polsko chce výrazně posílit armádu, počet vojáků se má více než zdvojnásobit

Polsko potřebuje výrazně posílit armádu, protože jako země ležící na hranici NATO i Evropské unie musí mít schopnost odstrašovat i možnost bránit se delší dobu samostatně. Dnes to řekl vicepremiér a předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Návrh zákona "o obraně vlasti" kromě jiného předpokládá zvýšení počtu profesionálních vojáků na 250.000 z nynějších 110.000 a zavedení nepovinné základní vojenské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zdolali v prvním domácím utkání v Lize mistrů Igokeu

Basketbalisté Nymburka porazili ve 3. kole Ligy mistrů v prvním domácím vystoupení v sezoně bosenskou Igokeu 86:82 a připsali si druhou výhru. Nejlepší střelec zápasu Jerrick Harding se na tom podílel 29 body. Další zápas čeká Nymburk v úterý 9. listopadu opět v Praze na Královce proti PAOK Soluň.

Nymburk na úvodní trojku Markela Starkse odpověděl devítibodovou šňůrou a v 5. minutě unikl český šampion už do vedení 14:5. Shodně pěti body k tomu přispěli Harding a Demetre Rivers. Bosenský celek ale dokázal zareagovat a dvakrát vyrovnal stav. Ve 12. minutě se poprvé od začátku utkání vrátil do vedení díky Jamesu Robinsonovi, ale stejně tak trojkami odpověděli Rivers a Lukáš Palyza.

Domácí další povedenou pasáží unikli na 31:21 a na snížení Igokey dokázal Nymburk odpovídat i díky vydařené střelbě z dálky. Za první poločas dal sedm trojek oproti třem soupeře a vedl 46:35. Po pauze tým z Aleksandrovace začal šestibodovou šňůrou a v závěru třetí čtvrtiny se mu podařila ještě o bod delší, což znamenalo obrat na 64:62.

Po přetahované o vedení pomohl Nymburku sedmi body v rychlém sledu kapitán Vojtěch Hruban do náskoku 75:70. Než se 68 sekund před koncem Hruban vyfauloval, stihl se 17 body vyšplhat na pozici druhého nejlepšího střelce domácích v utkání. I bez něj si Nymburk náskok uhlídal.

Basketbalová Liga mistrů - 3. kolo:

Skupina E:

ERA Nymburk - KK Igokea 86:82 (16:14, 46:35, 64:66)

Nejvíce bodů: Harding 29, Hruban 17, Rivers 12 - Stephens 19, Starks 18, Ilič 12. Fauly: 23:16. Trestné hody: 12/12 - 25/17. Trojky: 10:5. Doskoky: 32:51.

Tabulka:

1. Galatasaray Istanbul 3 2 1 264:251 5
2. Nymburk 3 2 1 255:266 5
3. KK Igokea 3 1 2 235:239 4
4. PAOK Soluň 3 1 2 228:226 4
Zdroj: ČTK
Další zprávy