Stanislav Mečl

4. 12. 2011 0:46
Stanislav Mečl je šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Dočasně jej 7. listopadu 2011 jmenoval do funkce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Stanislav Mečl
Stanislav Mečl | Foto: ČTK

Stanislav Mečl byl 7. 11. 2011 jmenován ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem do funkce pražského vrchního zástupce po Vlastimilu Rampulovi. Ten byl odvolán pro údajná pochybení při plnění svých povinností. Vyhověl tak žádosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rampula je bývalý podřízený jeho předchůdkyně Renáty Vesecké.

Po převzetí úřadu Mečl odvolal některé úředníky, zodpovědné za opomenutí žádosti švýcarských prokurátorů z dubna 2010, ve spojitosti s vyšetřováním privatizace Mostecké uhelné společnosti. Do funkce byl jmenován dočasně do ledna 2012, protože sesazený Rampula podal správní žalobu. Jeho žádosti o odklad účinnosti tohoto rozhodnutí, dokud neproběhne soudní řízení, soud nevyhověl.

Jmenování Mečla do čela pražského vrchního státního zastupitelství následovala roztržka mezi vicepremiérkou Karolínou Peake (Věci veřejné) a ministrem Pospíšilem o tom, zda má institut dočasného jmenování do funkce v tomto případě oporu v zákoně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy