Stanislav Mečl

4. 12. 2011 0:46
Stanislav Mečl je šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Dočasně jej 7. listopadu 2011 jmenoval do funkce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Stanislav Mečl
Stanislav Mečl | Foto: ČTK

Stanislav Mečl byl 7. 11. 2011 jmenován ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem do funkce pražského vrchního zástupce po Vlastimilu Rampulovi. Ten byl odvolán pro údajná pochybení při plnění svých povinností. Vyhověl tak žádosti nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rampula je bývalý podřízený jeho předchůdkyně Renáty Vesecké.

Po převzetí úřadu Mečl odvolal některé úředníky, zodpovědné za opomenutí žádosti švýcarských prokurátorů z dubna 2010, ve spojitosti s vyšetřováním privatizace Mostecké uhelné společnosti. Do funkce byl jmenován dočasně do ledna 2012, protože sesazený Rampula podal správní žalobu. Jeho žádosti o odklad účinnosti tohoto rozhodnutí, dokud neproběhne soudní řízení, soud nevyhověl.

Jmenování Mečla do čela pražského vrchního státního zastupitelství následovala roztržka mezi vicepremiérkou Karolínou Peake (Věci veřejné) a ministrem Pospíšilem o tom, zda má institut dočasného jmenování do funkce v tomto případě oporu v zákoně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy