justice

Zeman nejmenuje soudcem Babku, důvodem může být kritika kandidáta Nejvyšším soudem

Prezident Miloš Zeman nejmenuje soudcem státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Petra Babku, uvedl server Česká justice. Podle serveru je důvodem kritika Nejvyššího soudu na Babkovu adresu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket. Zeman nedávno odmítl jmenovat soudcem i žalobce Marka Bodláka, Unie státních zástupců prezidenta za rozhodnutí zkritizovala.

Serveru informaci potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Jedním ze zásadních nároků prezidenta republiky na osoby, které jsou navrženy na jmenování soudcem, je, aby byly nezávislé, nestranné a aby za každých okolností lpěly na principu legality," odůvodnil mluvčí nejmenování Babky.

Nejvyšší soud podle České justice v rozhodnutí z minulého roku týkajícím se prověřování obchodů s torzy starých raket uvedl, že "zvláštní a velmi selektivní přístup orgánů činných v přípravném řízení pod vedením státního zástupce k tomu, koho a za co bude vlastně stíhat, který se na první pohled nejeví být nezávislým, nestranným a lpícím na principu legality (a nikoli oportunity)".

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze žalobkyně, která stála před soudem kvůli dani

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v kauze státní zástupkyně Sylvy Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Odvolací Městský soud v Praze ji koncem loňského roku zprostil obžaloby. Stříž s rozhodnutím nesouhlasí, dovolání podal v neprospěch Krützner.

Krützner si před lety úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu v Praze. Nastěhovala se v roce 2008, o čtyři roky později byt od městské části odkoupila za zhruba 900 tisíc korun. Po dalších dvou letech byt prodala za 3,4 milionu. Příjem z prodeje podle obžaloby řádně nepřiznala. "Nejvyšší státní zástupce v dovolání vytýká odvolacímu soudu nesprávný výklad daňových předpisů," potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství uvedl Malý.

Zdroj: ČTK
Pokračovat