Diag Human

13. 6. 2011 9:22
Miliardový spor společnosti Diag Human a České republiky se táhne již od roku 1992.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Už od roku 1992 se táhne spor České republiky se společností Diag Human. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar sdělil dánskému Novo-Nordisku sdělil, že kvůli spojení s podezřelou Conneco, předchůdkyní Diag Human, nevyhrál zakázku na zpracování krevní plazmy vyhlášenou dva roky předtím.

Důvodem měla být neserióznost firmy Conneco, potažmo Diag Human. Na jejího šéfa Josefa Šťávu byl v té době vydán v Německu mezinárodní zatykač. Firma se kromě toho pokusila vyvézt tuny látky, z níž lze snadno vyrobit narkotika, což bylo úřady uznáno za nezákonné.

Spolupráce firem se přerušila, podnikatelský model Diag Human tak selhal a Conneco nejdříve zažalovalo přímo Bojara. Žalobu však posléze stáhlo a od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk po státu.

Následovala jedna úřednická "chyba" za druhou, účet k roku 2011 činil vyplacených 326 milionů, dvě prohrané arbitráže a miliardy, které bude muset český stát zřejmě ještě zaplatit.

Podezřelé Conneco

Kolem firmy Josefa Šťávy vyvstalo po vyhraném konkurzu hned několik podezření - kromě zapletení do korupčního skandálu v Německu se v souvislosti s Českou republikou jednalo o pokus vyvézt drogu Metachalon do afrického státu Lesotho a ilegální vývoz českých léků do válkou zmítané Jugoslávie. Policii se nicméně nepodařilo podezření potvrdit - přesto byli Conneco s Novo-Nordiskem z konkurzu vyřazeni.

Conneco zažalovalo nejprve přímo Bojara za poškození dobré obchodní pověsti, místo soudního jednání spor skončil ministrovou omluvou. Stát už ale nadále s Diag Human nespolupracoval a firma začala požadovat finanční odškodnění za ušlý zisk.

Arbitráž

Diag Human újmu vyčíslil na 500 milionů korun a nabídl smír za 200 milionů, což však stát odmítl a roku 1996 tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský rozhodl, že spor bude dále řešen v rozhodčím řízení. Rozhodčí smlouva ale uskutečnila přezkoumání rozhodnutí komise nově ustaveným rozhodčím senátem a to umožnilo vleklý průběh sporu. Roku 1997 se sice ministryně Zuzana Roithová pokusila smlouvu soudně zpochybnit, nicméně soud žalobu neuznal.

Jednotlivé přezkumy pak řešily nárok Diag Human na odškodné a samotnou jeho výši. Nejprve analýzy hovořily o částce 680 milionů korun, za působení ministryně Marie Součkové poradenská společnost Ernst & Young přišla s částkou 2,5 až 4,6 miliardy a 13. srpna 2008 čtvrtý rozhodčí senát určil částku 8,33 miliardy. Polovinu přitom tvoří poplatky a úroky z prodlení.

Proti rozhodnutí arbitrů se odvolaly obě strany. Diag Human si nárokoval částku o tři miliardy vyšší, stát se snažil platbu zcela odvrátit a arbitrážní kolotoč nadále pokračoval.

V nové komisi vedle bývalého děkana plzeňské Právnické fakulty Milana Kindla zasedl i předseda Hospodářské komory Petr Kužel. Druhý jmenovaný do sporu vpustil další dvě firmy - obě sídlící v "daňových rájích", v místě shodujícím se se sídlem společnosti Tomáše Pitra stíhaného z krácení daní. Ten byl zároveň klientem advokátní kanceláře Milana Kindla a vyvstaly tak otázky o nezaujatosti rozhodčí komise. Diag Human se proti Kuželově možné podjatosti soudně ohradil a v říjnu 2010 Nejvyšší soud Kuželovi pozici rozhodce odebral.

Současnost

Spor se tak táhl dál - Diag Human považuje nález ze srpna 2008 za pravomocný, nicméně česká strana tvrdí opak, jelikož se proti rozsudku řádně odvolala. Diag Human se tedy snaží peníze získat jiným způsobem a na základě takzvané Newyorské úmluvy z roku 1958 požaduje vyrovnání v jednotlivých zemích, které se daným dokumentem řídí.

Francouzské a rakouské soudy posléze nárok Diag Human uznaly a ve Vídni tak proběhly první exekuce třech uměleckých děl. Obratem došlo k rychlému stažení českých sbírek zapůjčených do Francie a Rakouska. Podle některých informací má být v ohrožení i České centrum v Paříži.

V červnu 2011 firma oznámila prodej akcií Josefa Šťávy neznámému konsorciu mezinárodních investorů.

Právníci firmy se obrátili na soudy v USA, Velké Británii a dalších zemích Evropské unie.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 53 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy