Průkaz energetické náročnosti budov

16. 4. 2013 16:00
Provozní náklady nemovitosti stanoví průkaz energetické náročnosti budov neboli energetický štítek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Energetické štítky měly podle zákona od roku 2013 zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při přestavbách budov i při prodeji starších bytů.

Výjimkou měly zůstat jen stavby s plochou menší než 50 metrů čtverečních nebo třeba objekty určené k rodinné rekreaci.

V případě pronájmů částí budov má nová povinnost pro majitele nemovitostí platit až od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to postupně od staveb s největší plochou.

Ohlášené zmírnění zákona

Majitelé a pronajímatelé budov se nakonec nemusí děsit výdajů, které jim od začátku roku 2013 měly přinést povinné energetické štítky. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž chystá zmírnění této povinnosti.

V případě prodeje či pronájmu budovy by mělo být možné takzvané energetické štítky nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepla za poslední tři roky.

Majitelé rodinných domů či bytů tak "ušetří" až 15 tisíc korun, které si za průkaz energetické náročnosti účtují státem autorizovaní experti.

Kromě prodeje či pronájmu starších domů a bytů se zmírnění zákona dotkne také budov, které jsou kulturní památkou nebo se nacházejí v památkové zóně. Také u nich tedy nebudou energetické štítky povinné.

Povinnost doložit splnění požadavků na energetickou náročnost má naopak stále platit u velkých rekonstrukcí a u nových budov.

Novela má nabýt účinnosti nejpozději od začátku roku 2014. Majitelé běžných nemovitostí, kteří plánují její prodej ještě před změnou zákona, se oproti původním tvrzením zatím nemusejí bát pokut. Vyplývá to z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu.

Co to je energetický štítek

Průkaz energetické náročnosti budov neboli energetický štítek určuje, jak je na tom nemovitost se spotřebou energie, tedy jaké budou její provozní náklady. Běžně se s tímto štítkem můžete setkat na elektrických spotřebičích nebo na žárovkách. Štítek sděluje, jakou mají spotřebu elektrické energie, a tedy nakolik jsou úsporné.

Energetický štítek tak potenciálním nájemcům nebo budoucím majitelům nemovitosti prozradí, nakolik finančně náročná bude její údržba z hlediska spotřeby elektrické energie. Například dražší byt v bytovém domě, který byl zateplen, může vyjít po zvážení provozních nákladů levněji než ten zdánlivě levnější, ale nezateplený. V zimě nebude nutné tolik topit, v létě zase byt lépe udrží chlad.

Kdo vydává průkaz energetické náročnosti budovy?

Průkaz energetické náročnosti budovy přijde řádově na tisíce korun, konkrétní cena záleží na řadě okolností (velikost budovy, dostupnost podkladů, konkurence mezi zpracovateli průkazu apod.)

Průkaz mohou vypracovat jen "energetičtí specialisté" certifikovaní ministerstvem průmyslu a obchodu - seznam je na webu úřadu.

Štítek pak bude platit deset let (nebo do větší změny stavby).

A co všechno štítek o nemovitosti prozradí? Ukáže, kolik vás její vytápění bude stát, také kolik zaplatíte za chlazení, za ohřev vody nebo za osvětlení. Nezjistíte ale, kolik bude stát provoz domácích spotřebičů. Záleží totiž samozřejmě na tom, jaké si pořídíte a jak moc budou úsporné.

V grafické části štítku najdete označení kategorie, do níž objekt z hlediska úspornosti patří, ale i předpoklad, do jaké kategorie by se dal zařadit po případné realizaci energeticky úsporných opatření. Další důležitou informací, kterou vám štítek poskytne, je roční spotřeba energie nemovitosti a také kolik procent z této energie připadne na vytápění, osvětlení, ohřev vody či chlazení.

Kategorie, do které objekt patří, je označena písmeny A až G. A je nejúspornější varianta, G ta nejméně úsporná. V bytě nacházejícím se v bytovém domě s označením G tak zaplatíte za vytápění či elektrickou energii mnohem více než v tom, který nese na štítku značení A.

 

Právě se děje

před 12 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy