Daň z převodu nemovitostí 2014

20. 12. 2013 20:00
Předmětem daně je úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Předmětem daně je úplatný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitostem. Vyměňují-li se nemovitosti, považují se jejich vzájemné převody za jeden převod. Daň se vybere z převodu té nemovitosti, z jejíhož převodu je daň vyšší.

Poplatníkem daně z převodu nemovitostí je především převodce (prodávající), nabyvatel je ručitelem (nedohodnou-li se jinak). Jde-li o výměnu nemovitostí, jsou poplatníky převodce i nabyvatel, daň jsou povinni platit společně a nerozdílně. Poplatníkem může být i nabyvatel, jde-li o nabytí nemovitosti při výkonu rozhodnutí nebo exekuci, vyvlastnění, vydržení, v insolvenčním řízení po rozhodnutí o úpadku nebo ve veřejné dražbě anebo o nabytí nemovitosti na základě smlouvy o zajišťovacím převodu práva, v souvislosti s postoupením pohledávky, při zrušení právnické osoby bez likvidace nebo při rozdělení likvidačního zůstatku při zrušení právnické osoby s likvidací.

Sazba daně z převodu nemovitostí se od ledna 2013 zvýšila ze tří na čtyři procenta ze základu daně nezávisle na případném příbuzenském vztahu. Od ledna 2014 se nemění.

Přiznání k dani z převodu nemovitostí musí poplatník podat nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí (nebo nebyla účinnosti smlouva o úplatném převodu vlastnictví k nemovitosti, která není evidována v katastru nemovitostí, nebo nabyla účinnosti smlouva o postoupení pohledávky, případně bylo vydáno potvrzení o nabytí vlastnictví k vydražené nemovitosti).

Místně příslušným je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti se nachází nemovitost.

Zákon také stanoví případy osvobození od dani z převodu nemovitostí. Zjednodušeně řečeno jde zejména o situace, kdy developer, stavební firma, realitní kancelář nebo obec prodává (převádí) novou stavbu, která dosud nebyla užívána (s výjimkou zkušebního provozu).

Změny od roku 2014

Zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitostí nahradí dosavadní zákon o dani z převodu nemovitostí. Od ledna 2014 končí i nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely. Sazba daně se oproti současnému stavu nemění, zůstává čtyřprocentní.

Na rozdíl od původního návrhu bude daň i nadále platit prodávající, nikoliv kupující. I po lednu 2014 tedy zůstává pravidlo, že kupující za odvod daně pouze ručí, pokud ji nezaplatí prodávající. Smluvní strany si nicméně nově mohou zvolit, že poplatníkem daně bude nabyvatel.

Schválené zákonné opatření ruší nutnost pořizování znaleckého posudku u staveb pro bydlení a rekreační účely. Finanční úřad má nově vyměřit poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, který s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek zpracovat a platit daň na jeho základě, pokud je pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku by se navíc nově mohly odečítat ze základu daně.

Od daně bude nadále osvobozena koupě prvního bytu nebo domu. Oproti dosavadní úpravě však nově nebude podmínkou podnikatelská činnost, kterou je výstavba anebo prodej staveb a bytů, na straně převodce.

Nová úprava také vytváří prostor pro zmenšení rozsahu písemností, jež musí poplatníci k daňovým přiznáním přikládat. Lidé také budou moci nově dodat přílohy pouze ve formě prosté kopie v listinné nebo elektronické podobě.

Finanční úřad nebude vyžadovat předkládání písemností v případech, kdy si může potřebné údaje ověřit bezplatně z informačních systémů veřejné správy. Zpočátku půjde především o písemnosti potvrzující nebo osvědčující zvláštní cenu, například uložené ve sbírce listin obchodního rejstříku. Do budoucna, s postupující elektronizací katastru nemovitostí, lze počítat i se smlouvami, na jejichž podkladě se provádí vklad do katastru nemovitostí.

 

Právě se děje

Další zprávy