Zvláštnosti evropských dopravních předpisů

17. 10. 2011 16:33
Většinu dopravních předpisů mají evropské země společné, každá však má svoje specifika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Víte, že mladší řidiči ve Francii a Itálii mají sníženu maximální povolenou rychlost? Nebo, že v Černé Hoře platíte za vjezd do země 10 eur či že v Nizozemsku nesmíte přespávat v autě? Přečtěte si některé zvláštnosti evropských dopravních předpisů.

Poplatky za používání silnic a ekologické poplatky

Dálniční nálepku potřebujete v Bulharsku pro jízdu na všech typech silnic, stejný předpis platí i v Rumunsku. Za vjezd do Černé Hory se platí "ekologický poplatek" 10 eur.

Ekologické úseky mají zavedeny také v Německu: 41 měst uplatňuje takzvané ekologické zóny (umweltzone), do nichž nesmíte vjet bez takzvané plakety neboli nálepky, která ukazuje, jakou ekologickou normu plní váš vůz. Do některých měst můžou vjet auta jen se zelenou nálepkou (Euro 4 a 5), do jiných stačí se žlutou (Euro 3). Za průjezd některých měst se platí také v Norsku 20 norských (60 českých) korun.

Rychlostní limity

Ve Francii a Itálii omezují rychlost nezkušených řidičů. V Itálii řidiči vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než tři roky nesmí mimo obec překročit 90 km/h a na dálnici 110 km/h (to platí pro všechny řidiče i při zhoršení viditelnosti). Pro zajištění plynulosti provozu pak například v tunelu Mont-Blanc platí minimální rychlost 50 km/h a maximální 70 km/h. V Německu platí pro řidiče mladší 21 let a řidiče vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky absolutní zákaz požívání alkoholu před a během jízdy (nulová tolerance). Pro ostatní řidiče je stanoven limit 0,05% alkoholu v krvi.

Podobně přistupuje k mladším šoférům Francie. Řidiči vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky mají mimo obec sníženou rychlost na 80 km/h a na dálnici na 110 km/h (navíc musí mít na zadní části vozidla disk s červeným písmenem A, což neplatí pro zahraniční turisty). Pro všechny řidiče pak platí za deště či sněžení povinnost snížení rychlosti na dálnici na 110 km/h a mimo obec na 80 km/h. Přísně je trestáno použití antiradarů (až 1500 eur). Zvláštností se vyznačuje i hlavní město Paříž a její okolí, kde je zakázáno parkovat na jednom místě déle než 24 hodin. V mnoha městech je zakázáno parkovat na jednom místě déle než týden. Opakem země galského kohouta je Řecko. V Athénách totiž naopak mají speciální místa k parkování pro turisty, kteří mohou do centra i v případě, že je to místním zakázáno kvůli smogu.

V Chorvatsku řidiči mladší 24 let mají snížené rychlostní limity vždy o 10 km/h a smějí řídit jen motorová vozidla s výkonem do 75 kW.

Další zvláštnosti

Na Slovensku nesmí být navigace umístěna uprostřed čelního skla, kde překáží ve výhledu (musí tedy být na levé straně). Maďarsko zase nařizuje řidiči, blížícímu se k železničnímu přejezdu, dodržet maximální rychlost 30km/h a mimo obec 40km/h. Samotný přejezd se smí potom přejet rychlostí 5 km/h. Při překročení doby parkování o 30 minut dává policie botičky. V Nizozemsku je zase zakázáno trávit noc v zaparkovaném osobním (ne kempingovém) autě.

 

Právě se děje

Další zprávy