Zvláštnosti evropských dopravních předpisů

17. 10. 2011 16:33
Většinu dopravních předpisů mají evropské země společné, každá však má svoje specifika.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Víte, že mladší řidiči ve Francii a Itálii mají sníženu maximální povolenou rychlost? Nebo, že v Černé Hoře platíte za vjezd do země 10 eur či že v Nizozemsku nesmíte přespávat v autě? Přečtěte si některé zvláštnosti evropských dopravních předpisů.

Poplatky za používání silnic a ekologické poplatky

Dálniční nálepku potřebujete v Bulharsku pro jízdu na všech typech silnic, stejný předpis platí i v Rumunsku. Za vjezd do Černé Hory se platí "ekologický poplatek" 10 eur.

Ekologické úseky mají zavedeny také v Německu: 41 měst uplatňuje takzvané ekologické zóny (umweltzone), do nichž nesmíte vjet bez takzvané plakety neboli nálepky, která ukazuje, jakou ekologickou normu plní váš vůz. Do některých měst můžou vjet auta jen se zelenou nálepkou (Euro 4 a 5), do jiných stačí se žlutou (Euro 3). Za průjezd některých měst se platí také v Norsku 20 norských (60 českých) korun.

Rychlostní limity

Ve Francii a Itálii omezují rychlost nezkušených řidičů. V Itálii řidiči vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než tři roky nesmí mimo obec překročit 90 km/h a na dálnici 110 km/h (to platí pro všechny řidiče i při zhoršení viditelnosti). Pro zajištění plynulosti provozu pak například v tunelu Mont-Blanc platí minimální rychlost 50 km/h a maximální 70 km/h. V Německu platí pro řidiče mladší 21 let a řidiče vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky absolutní zákaz požívání alkoholu před a během jízdy (nulová tolerance). Pro ostatní řidiče je stanoven limit 0,05% alkoholu v krvi.

Podobně přistupuje k mladším šoférům Francie. Řidiči vlastnící řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky mají mimo obec sníženou rychlost na 80 km/h a na dálnici na 110 km/h (navíc musí mít na zadní části vozidla disk s červeným písmenem A, což neplatí pro zahraniční turisty). Pro všechny řidiče pak platí za deště či sněžení povinnost snížení rychlosti na dálnici na 110 km/h a mimo obec na 80 km/h. Přísně je trestáno použití antiradarů (až 1500 eur). Zvláštností se vyznačuje i hlavní město Paříž a její okolí, kde je zakázáno parkovat na jednom místě déle než 24 hodin. V mnoha městech je zakázáno parkovat na jednom místě déle než týden. Opakem země galského kohouta je Řecko. V Athénách totiž naopak mají speciální místa k parkování pro turisty, kteří mohou do centra i v případě, že je to místním zakázáno kvůli smogu.

V Chorvatsku řidiči mladší 24 let mají snížené rychlostní limity vždy o 10 km/h a smějí řídit jen motorová vozidla s výkonem do 75 kW.

Další zvláštnosti

Na Slovensku nesmí být navigace umístěna uprostřed čelního skla, kde překáží ve výhledu (musí tedy být na levé straně). Maďarsko zase nařizuje řidiči, blížícímu se k železničnímu přejezdu, dodržet maximální rychlost 30km/h a mimo obec 40km/h. Samotný přejezd se smí potom přejet rychlostí 5 km/h. Při překročení doby parkování o 30 minut dává policie botičky. V Nizozemsku je zase zakázáno trávit noc v zaparkovaném osobním (ne kempingovém) autě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 17 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy