Stopování v evropských zemích

18. 10. 2011 13:09
Stopování patří neodmyslitelně ke koloritu silnic v České republice. Předpisy v evropských zemích, tak jako u jiných případů, se však liší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Stopování patří neodmyslitelně ke koloritu silnic v České republice. Předpisy v evropských zemích, tak jako u jiných případů, se však liší.

Stopování je bez výjimky povoleno v Bulharsku, Finsku, Litvě, Portugalsku, Turecku, Řecku a Švédsku, ve většině zemí však platí omezení. Na dálnicích je tak zakázáno stopovat v Dánsku, Maďarsku, Makedonii, Norsku, Rumunsku, Slovinsku a Srbsku, takové omezení platí (kromě dálnic) i na čtyřproudých silnicích v Itálii, Lucembursku, Německu a Rakousku (ve Štýrsku, Horním Rakousku, Burgenlandsku a Vorarlbersku je však stopování zakázáno osobám mladším 16 let), na dvouproudých ve Francii, Slovensku a Velké Británii, na všech víceproudých silnicích ve Švýcarsku a na dálnicích a na silnicích vedlejších hlavních tahů ve Španělsku. Naopak zcela zakázáno je stopování v Polsku a Rusku a pouze v oblastech pro pěší můžete stopovat v Nizozemsku.

Další rozdílnost se týká pojištění, resp. zda se pojištění řidiče vztahuje i na stopaře. Tak je tomu v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Lucembursku, Maďarsku, Nizozemsku, Řecku, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii, naopak se na něj nevztahuje v Portugalsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Turecku.

V České republice není stopování povoleno na dálnicích a rychlostních silnicích a na stopaře se nevztahuje pojištění řidiče.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt v patře domu, na místě je 11 zraněných. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Při požáru v Černokostelecké ulici bylo zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Hasiči nyní byt odvětrávají.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy