Stopování v evropských zemích

18. 10. 2011 13:09
Stopování patří neodmyslitelně ke koloritu silnic v České republice. Předpisy v evropských zemích, tak jako u jiných případů, se však liší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Stopování patří neodmyslitelně ke koloritu silnic v České republice. Předpisy v evropských zemích, tak jako u jiných případů, se však liší.

Stopování je bez výjimky povoleno v Bulharsku, Finsku, Litvě, Portugalsku, Turecku, Řecku a Švédsku, ve většině zemí však platí omezení. Na dálnicích je tak zakázáno stopovat v Dánsku, Maďarsku, Makedonii, Norsku, Rumunsku, Slovinsku a Srbsku, takové omezení platí (kromě dálnic) i na čtyřproudých silnicích v Itálii, Lucembursku, Německu a Rakousku (ve Štýrsku, Horním Rakousku, Burgenlandsku a Vorarlbersku je však stopování zakázáno osobám mladším 16 let), na dvouproudých ve Francii, Slovensku a Velké Británii, na všech víceproudých silnicích ve Švýcarsku a na dálnicích a na silnicích vedlejších hlavních tahů ve Španělsku. Naopak zcela zakázáno je stopování v Polsku a Rusku a pouze v oblastech pro pěší můžete stopovat v Nizozemsku.

Další rozdílnost se týká pojištění, resp. zda se pojištění řidiče vztahuje i na stopaře. Tak je tomu v Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Lucembursku, Maďarsku, Nizozemsku, Řecku, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii, naopak se na něj nevztahuje v Portugalsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Turecku.

V České republice není stopování povoleno na dálnicích a rychlostních silnicích a na stopaře se nevztahuje pojištění řidiče.

 

Právě se děje

Další zprávy