Lada

3. 11. 2011 23:32
Historie ruského výrobce automobilů Lada.
Foto: Lada

Lada je ruská automobilová značka, vlastněná společností AvtoVAZ (Avtomobilniy Volzhsky Avtomobilny závod), sídlící ve městě Togliatti v oblasti Samara. Založena byla v roce 1966 ve spolupráci s italským Fiatem.

Návrh prvních typů automobilů vycházel z vozu Fiat 124 a první model opustil pásy ruského závodu pod názvem VAZ 2101, známější pod jménem Žiguli, ze kterého vycházela i řada dalších modelů. Dalšími známými vozy z produkce Lady byl malý terénní vůz Lada Niva nebo sedan a hatchback Lada Samara.

V roce 1994 byla ruská automobilka privatizována a stala se majetkem právnických osob i pracovníků závodu. Největšími vlastníky jsou nyní státní firma Russian Technologies, ruská banka Troika Dialog a francouzský koncern Renault, který do AvtoVAZ vstoupil v roce 2008. Každá ze společností vlastí 25% podíl. Od letošního roku (2011) by měl do společnosti vstoupit i japonský Nissan.

Během roku 2009 zasáhla automobilku krize, ale i díky ruskému šrotovnému se jí podařilo se z ní rychle vymanit. Mezi nejznámější současné modely Lady patří sedan, hatchback a kombi Priora, stejné portfolio modelu Kalina, dále sedan a hatchback Samara, sedan a kombi Riva a terénní Niva. Spolu s americkým koncernem General Motors vyrábí také pod značkou Chevrolet modernizovaného nástupce modelu Niva. Do budoucna Lada počítá rovněž s rodinným automobilem Lada 2116 (známý také jako Lada Silhouette), vyvinutém ve spolupráci s automobilkami Porsche a Renault, a modelem Granta.

Lada působí na řadě světových trzích, například v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Turecku, Egyptě nebo v několika evropských zemích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy