Lada

3. 11. 2011 23:32
Historie ruského výrobce automobilů Lada.
Foto: Lada

Lada je ruská automobilová značka, vlastněná společností AvtoVAZ (Avtomobilniy Volzhsky Avtomobilny závod), sídlící ve městě Togliatti v oblasti Samara. Založena byla v roce 1966 ve spolupráci s italským Fiatem.

Návrh prvních typů automobilů vycházel z vozu Fiat 124 a první model opustil pásy ruského závodu pod názvem VAZ 2101, známější pod jménem Žiguli, ze kterého vycházela i řada dalších modelů. Dalšími známými vozy z produkce Lady byl malý terénní vůz Lada Niva nebo sedan a hatchback Lada Samara.

V roce 1994 byla ruská automobilka privatizována a stala se majetkem právnických osob i pracovníků závodu. Největšími vlastníky jsou nyní státní firma Russian Technologies, ruská banka Troika Dialog a francouzský koncern Renault, který do AvtoVAZ vstoupil v roce 2008. Každá ze společností vlastí 25% podíl. Od letošního roku (2011) by měl do společnosti vstoupit i japonský Nissan.

Během roku 2009 zasáhla automobilku krize, ale i díky ruskému šrotovnému se jí podařilo se z ní rychle vymanit. Mezi nejznámější současné modely Lady patří sedan, hatchback a kombi Priora, stejné portfolio modelu Kalina, dále sedan a hatchback Samara, sedan a kombi Riva a terénní Niva. Spolu s americkým koncernem General Motors vyrábí také pod značkou Chevrolet modernizovaného nástupce modelu Niva. Do budoucna Lada počítá rovněž s rodinným automobilem Lada 2116 (známý také jako Lada Silhouette), vyvinutém ve spolupráci s automobilkami Porsche a Renault, a modelem Granta.

Lada působí na řadě světových trzích, například v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Turecku, Egyptě nebo v několika evropských zemích.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy