Lada

3. 11. 2011 23:32
Historie ruského výrobce automobilů Lada.
Foto: Lada

Lada je ruská automobilová značka, vlastněná společností AvtoVAZ (Avtomobilniy Volzhsky Avtomobilny závod), sídlící ve městě Togliatti v oblasti Samara. Založena byla v roce 1966 ve spolupráci s italským Fiatem.

Návrh prvních typů automobilů vycházel z vozu Fiat 124 a první model opustil pásy ruského závodu pod názvem VAZ 2101, známější pod jménem Žiguli, ze kterého vycházela i řada dalších modelů. Dalšími známými vozy z produkce Lady byl malý terénní vůz Lada Niva nebo sedan a hatchback Lada Samara.

V roce 1994 byla ruská automobilka privatizována a stala se majetkem právnických osob i pracovníků závodu. Největšími vlastníky jsou nyní státní firma Russian Technologies, ruská banka Troika Dialog a francouzský koncern Renault, který do AvtoVAZ vstoupil v roce 2008. Každá ze společností vlastí 25% podíl. Od letošního roku (2011) by měl do společnosti vstoupit i japonský Nissan.

Během roku 2009 zasáhla automobilku krize, ale i díky ruskému šrotovnému se jí podařilo se z ní rychle vymanit. Mezi nejznámější současné modely Lady patří sedan, hatchback a kombi Priora, stejné portfolio modelu Kalina, dále sedan a hatchback Samara, sedan a kombi Riva a terénní Niva. Spolu s americkým koncernem General Motors vyrábí také pod značkou Chevrolet modernizovaného nástupce modelu Niva. Do budoucna Lada počítá rovněž s rodinným automobilem Lada 2116 (známý také jako Lada Silhouette), vyvinutém ve spolupráci s automobilkami Porsche a Renault, a modelem Granta.

Lada působí na řadě světových trzích, například v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Turecku, Egyptě nebo v několika evropských zemích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy