Lada

3. 11. 2011 23:32
Historie ruského výrobce automobilů Lada.
Foto: Lada

Lada je ruská automobilová značka, vlastněná společností AvtoVAZ (Avtomobilniy Volzhsky Avtomobilny závod), sídlící ve městě Togliatti v oblasti Samara. Založena byla v roce 1966 ve spolupráci s italským Fiatem.

Návrh prvních typů automobilů vycházel z vozu Fiat 124 a první model opustil pásy ruského závodu pod názvem VAZ 2101, známější pod jménem Žiguli, ze kterého vycházela i řada dalších modelů. Dalšími známými vozy z produkce Lady byl malý terénní vůz Lada Niva nebo sedan a hatchback Lada Samara.

V roce 1994 byla ruská automobilka privatizována a stala se majetkem právnických osob i pracovníků závodu. Největšími vlastníky jsou nyní státní firma Russian Technologies, ruská banka Troika Dialog a francouzský koncern Renault, který do AvtoVAZ vstoupil v roce 2008. Každá ze společností vlastí 25% podíl. Od letošního roku (2011) by měl do společnosti vstoupit i japonský Nissan.

Během roku 2009 zasáhla automobilku krize, ale i díky ruskému šrotovnému se jí podařilo se z ní rychle vymanit. Mezi nejznámější současné modely Lady patří sedan, hatchback a kombi Priora, stejné portfolio modelu Kalina, dále sedan a hatchback Samara, sedan a kombi Riva a terénní Niva. Spolu s americkým koncernem General Motors vyrábí také pod značkou Chevrolet modernizovaného nástupce modelu Niva. Do budoucna Lada počítá rovněž s rodinným automobilem Lada 2116 (známý také jako Lada Silhouette), vyvinutém ve spolupráci s automobilkami Porsche a Renault, a modelem Granta.

Lada působí na řadě světových trzích, například v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Turecku, Egyptě nebo v několika evropských zemích.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 1 hodinou

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy