Lada

3. 11. 2011 23:32
Historie ruského výrobce automobilů Lada.
Foto: Lada

Lada je ruská automobilová značka, vlastněná společností AvtoVAZ (Avtomobilniy Volzhsky Avtomobilny závod), sídlící ve městě Togliatti v oblasti Samara. Založena byla v roce 1966 ve spolupráci s italským Fiatem.

Návrh prvních typů automobilů vycházel z vozu Fiat 124 a první model opustil pásy ruského závodu pod názvem VAZ 2101, známější pod jménem Žiguli, ze kterého vycházela i řada dalších modelů. Dalšími známými vozy z produkce Lady byl malý terénní vůz Lada Niva nebo sedan a hatchback Lada Samara.

V roce 1994 byla ruská automobilka privatizována a stala se majetkem právnických osob i pracovníků závodu. Největšími vlastníky jsou nyní státní firma Russian Technologies, ruská banka Troika Dialog a francouzský koncern Renault, který do AvtoVAZ vstoupil v roce 2008. Každá ze společností vlastí 25% podíl. Od letošního roku (2011) by měl do společnosti vstoupit i japonský Nissan.

Během roku 2009 zasáhla automobilku krize, ale i díky ruskému šrotovnému se jí podařilo se z ní rychle vymanit. Mezi nejznámější současné modely Lady patří sedan, hatchback a kombi Priora, stejné portfolio modelu Kalina, dále sedan a hatchback Samara, sedan a kombi Riva a terénní Niva. Spolu s americkým koncernem General Motors vyrábí také pod značkou Chevrolet modernizovaného nástupce modelu Niva. Do budoucna Lada počítá rovněž s rodinným automobilem Lada 2116 (známý také jako Lada Silhouette), vyvinutém ve spolupráci s automobilkami Porsche a Renault, a modelem Granta.

Lada působí na řadě světových trzích, například v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Turecku, Egyptě nebo v několika evropských zemích.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Zemřela zakladatelka první ARO kliniky v Československu. Bylo jí 91 let

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici u svaté Anny v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy