Ruské prezidentské a parlamentní volby

26. 2. 2012 9:42
V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin. Prezidentem byl v letech 2000 až 2008, pak jej vystřídal Dmitrij Medveděv a Putin se stal premiérem. Ruská ústava stanoví, že prezidentem nemůže být zvolen stejný člověk více než dvakrát po sobě. Pokud je však mezi jeho funkčními obdobími prodleva, znovu být zvolen může.

Putin je favoritem voleb, průzkumy mu předpovídají zisk zhruba padesáti až šedesáti procent hlasů. Jeho soupeři jsou komunista Gennadij Zjuganov, nacionalista Vladimir Žirinovskij, předseda sociálnědemokratické strany Demokratické Rusko Sergej Mironov a podnikatel Michail Prochorov.

Prezidentským volbám předcházely v prosinci parlamentní volby. Vládní Jednotné Rusko získalo přes 49 procent hlasů, ale proti hlasování se zvedla velká vlna kritiky. Kvůli fašlování výsledků a zmanipulovanému průběhu.

Ruské bylo poté svědkem nevídaných protestních demonstrací proti Putinovi a vládnoucí straně, zúčastnily se jich v mnoha městech desetitisíce lidí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy