Ruské prezidentské a parlamentní volby

26. 2. 2012 9:42
V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin. Prezidentem byl v letech 2000 až 2008, pak jej vystřídal Dmitrij Medveděv a Putin se stal premiérem. Ruská ústava stanoví, že prezidentem nemůže být zvolen stejný člověk více než dvakrát po sobě. Pokud je však mezi jeho funkčními obdobími prodleva, znovu být zvolen může.

Putin je favoritem voleb, průzkumy mu předpovídají zisk zhruba padesáti až šedesáti procent hlasů. Jeho soupeři jsou komunista Gennadij Zjuganov, nacionalista Vladimir Žirinovskij, předseda sociálnědemokratické strany Demokratické Rusko Sergej Mironov a podnikatel Michail Prochorov.

Prezidentským volbám předcházely v prosinci parlamentní volby. Vládní Jednotné Rusko získalo přes 49 procent hlasů, ale proti hlasování se zvedla velká vlna kritiky. Kvůli fašlování výsledků a zmanipulovanému průběhu.

Ruské bylo poté svědkem nevídaných protestních demonstrací proti Putinovi a vládnoucí straně, zúčastnily se jich v mnoha městech desetitisíce lidí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy