Ruské prezidentské a parlamentní volby

26. 2. 2012 9:42
V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

V ruských prezidentských volbách 4. března 2012 usiluje po čtyřleté pauze o post hlavy státu Vladimir Putin. Prezidentem byl v letech 2000 až 2008, pak jej vystřídal Dmitrij Medveděv a Putin se stal premiérem. Ruská ústava stanoví, že prezidentem nemůže být zvolen stejný člověk více než dvakrát po sobě. Pokud je však mezi jeho funkčními obdobími prodleva, znovu být zvolen může.

Putin je favoritem voleb, průzkumy mu předpovídají zisk zhruba padesáti až šedesáti procent hlasů. Jeho soupeři jsou komunista Gennadij Zjuganov, nacionalista Vladimir Žirinovskij, předseda sociálnědemokratické strany Demokratické Rusko Sergej Mironov a podnikatel Michail Prochorov.

Prezidentským volbám předcházely v prosinci parlamentní volby. Vládní Jednotné Rusko získalo přes 49 procent hlasů, ale proti hlasování se zvedla velká vlna kritiky. Kvůli fašlování výsledků a zmanipulovanému průběhu.

Ruské bylo poté svědkem nevídaných protestních demonstrací proti Putinovi a vládnoucí straně, zúčastnily se jich v mnoha městech desetitisíce lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy