Loď Costa Concordia

Aktualizováno 27. 2. 2012 17:06
Výletní loď, která ztroskotala 13. ledna 2012 u italských břehů se 4200 lidmi na palubě, se stala dějištěm námořní tragédie. Po roce a půl byla ze dna vyzvednuta. V července 2014 ji odtáhli do Janova.
Loď Costa Concordia
Loď Costa Concordia | Foto: Reuters

Výletní loď Costa Concordia byla do havárie v noci 13. ledna 2012 chloubou italské rejdařské společnosti Costa Cruises (Costa Crociere) se sídlem v Janově. Osudné noci najela Costa Concordia na útes v těsné blízkosti ostrova Isola del Giglio v Tyrhénském moři, u břehů italského Toskánska.

Během pondělí 16. a úterý 17. září 2013 byla loď vyzvednuta na hladinu a zabezpečena. Hrozilo její rozlomení a únik nebezpečných látek.

Ve dnech 23. a 27. července 2014 probíhalo s pomocí remorkérů odtažení vraku od ostrova Giglio do přístavu v Janově, kde na bývalou loď čeká sešrotování.

Co se dělo s Costou Concordií

Po chaotické evakuaci z lodi, která se položila na bok a uvěznila mnoho pasažérů v kajutách, zůstaly desítky lidí mrtvých a nezvěstných. Na palubě i s posádkou bylo v době havárie 4200 osob. Její kapitán, Francesco Schettino, byl obviněn ze zabití a předčasného opuštění lodi.

Costa Concordia, výletní loď o délce bezmála 300 metrů a s tonáží 114 500, byla postavena v italské loděnici Fincantieri's Sestri Ponente a uvedena do provozu v roce 2006. Její křtitelkou byla česká topmodelka Eva Herzigová. Láhev šampaňského se při křtu však rozbít nepodařilo, a tak pověrčiví fanoušci smůlu Concordie předpovídali. Jde o jednu z největších lodí, jaká kdy byla v Itálii postavena.

K drobné nehodě došlo již v listopadu roku 2008, když v mohutném vichru narazila kotvící loď na molo a utrpěla menší poškození přídě.

Společnost Costa Cruises patří od roku 2000 největšímu provozovateli výletních lodí na světě - americko-britské Carnival Corporation & PLC. Costa Cruises provozovala k 1. lednu 2012 patnáct výletních lodí různých tříd ve Středozemí, sevrní Evropě, Karibiku, Indickém oceánu, Blízkém východě a jihovýchodní Asii. Costa Concordia byla první ve stejnojmenné třídě. Jejími sestrami jsou Costa Favolosa, Costa Serena a Costa Pacifica.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy