Loď Costa Concordia

Aktualizováno 27. 2. 2012 17:06
Výletní loď, která ztroskotala 13. ledna 2012 u italských břehů se 4200 lidmi na palubě, se stala dějištěm námořní tragédie. Po roce a půl byla ze dna vyzvednuta. V července 2014 ji odtáhli do Janova.
Loď Costa Concordia
Loď Costa Concordia | Foto: Reuters

Výletní loď Costa Concordia byla do havárie v noci 13. ledna 2012 chloubou italské rejdařské společnosti Costa Cruises (Costa Crociere) se sídlem v Janově. Osudné noci najela Costa Concordia na útes v těsné blízkosti ostrova Isola del Giglio v Tyrhénském moři, u břehů italského Toskánska.

Během pondělí 16. a úterý 17. září 2013 byla loď vyzvednuta na hladinu a zabezpečena. Hrozilo její rozlomení a únik nebezpečných látek.

Ve dnech 23. a 27. července 2014 probíhalo s pomocí remorkérů odtažení vraku od ostrova Giglio do přístavu v Janově, kde na bývalou loď čeká sešrotování.

Co se dělo s Costou Concordií

Po chaotické evakuaci z lodi, která se položila na bok a uvěznila mnoho pasažérů v kajutách, zůstaly desítky lidí mrtvých a nezvěstných. Na palubě i s posádkou bylo v době havárie 4200 osob. Její kapitán, Francesco Schettino, byl obviněn ze zabití a předčasného opuštění lodi.

Costa Concordia, výletní loď o délce bezmála 300 metrů a s tonáží 114 500, byla postavena v italské loděnici Fincantieri's Sestri Ponente a uvedena do provozu v roce 2006. Její křtitelkou byla česká topmodelka Eva Herzigová. Láhev šampaňského se při křtu však rozbít nepodařilo, a tak pověrčiví fanoušci smůlu Concordie předpovídali. Jde o jednu z největších lodí, jaká kdy byla v Itálii postavena.

K drobné nehodě došlo již v listopadu roku 2008, když v mohutném vichru narazila kotvící loď na molo a utrpěla menší poškození přídě.

Společnost Costa Cruises patří od roku 2000 největšímu provozovateli výletních lodí na světě - americko-britské Carnival Corporation & PLC. Costa Cruises provozovala k 1. lednu 2012 patnáct výletních lodí různých tříd ve Středozemí, sevrní Evropě, Karibiku, Indickém oceánu, Blízkém východě a jihovýchodní Asii. Costa Concordia byla první ve stejnojmenné třídě. Jejími sestrami jsou Costa Favolosa, Costa Serena a Costa Pacifica.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy