Loď Costa Concordia

Aktualizováno 27. 2. 2012 17:06
Výletní loď, která ztroskotala 13. ledna 2012 u italských břehů se 4200 lidmi na palubě, se stala dějištěm námořní tragédie. Po roce a půl byla ze dna vyzvednuta. V července 2014 ji odtáhli do Janova.
Loď Costa Concordia
Loď Costa Concordia | Foto: Reuters

Výletní loď Costa Concordia byla do havárie v noci 13. ledna 2012 chloubou italské rejdařské společnosti Costa Cruises (Costa Crociere) se sídlem v Janově. Osudné noci najela Costa Concordia na útes v těsné blízkosti ostrova Isola del Giglio v Tyrhénském moři, u břehů italského Toskánska.

Během pondělí 16. a úterý 17. září 2013 byla loď vyzvednuta na hladinu a zabezpečena. Hrozilo její rozlomení a únik nebezpečných látek.

Ve dnech 23. a 27. července 2014 probíhalo s pomocí remorkérů odtažení vraku od ostrova Giglio do přístavu v Janově, kde na bývalou loď čeká sešrotování.

Co se dělo s Costou Concordií

Po chaotické evakuaci z lodi, která se položila na bok a uvěznila mnoho pasažérů v kajutách, zůstaly desítky lidí mrtvých a nezvěstných. Na palubě i s posádkou bylo v době havárie 4200 osob. Její kapitán, Francesco Schettino, byl obviněn ze zabití a předčasného opuštění lodi.

Costa Concordia, výletní loď o délce bezmála 300 metrů a s tonáží 114 500, byla postavena v italské loděnici Fincantieri's Sestri Ponente a uvedena do provozu v roce 2006. Její křtitelkou byla česká topmodelka Eva Herzigová. Láhev šampaňského se při křtu však rozbít nepodařilo, a tak pověrčiví fanoušci smůlu Concordie předpovídali. Jde o jednu z největších lodí, jaká kdy byla v Itálii postavena.

K drobné nehodě došlo již v listopadu roku 2008, když v mohutném vichru narazila kotvící loď na molo a utrpěla menší poškození přídě.

Společnost Costa Cruises patří od roku 2000 největšímu provozovateli výletních lodí na světě - americko-britské Carnival Corporation & PLC. Costa Cruises provozovala k 1. lednu 2012 patnáct výletních lodí různých tříd ve Středozemí, sevrní Evropě, Karibiku, Indickém oceánu, Blízkém východě a jihovýchodní Asii. Costa Concordia byla první ve stejnojmenné třídě. Jejími sestrami jsou Costa Favolosa, Costa Serena a Costa Pacifica.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy