Joseph Kony

12. 3. 2012 15:13
Joseph Kony je vůdce partyzánského povstání proti vládě Ugandy zastoupené zejména prezidentem Yoweri Kaguta Musevenim.
Joseph Kony
Joseph Kony | Foto: Wikipedia Commons

Joseph Kony je vůdce guerillového povstání proti vládě Ugandy zastoupené zejména prezidentem Yoweri Kaguta Musevenim. Kony stojí v čele takzvané Armády božího odporu (LRA), jejíž hlavním cílem je nastolit v Ugandě teokratický režim.

Po posílení vlády ugandského prezidenta se ovšem Kony i s jednotkami LRA přesunul do dalších afrických zemí. Zprávy o aktivitě Armády božího odporu pochází z Jižního Súdánu, Středoafrické republiky či Demokratické republiky Kongo.

Vedle mnoha válečných zločinů má LRA na svědomí také početné únosy dětí, které jsou nuceny k boji. Odhady neziskových organizací mluví až o 66 000 obětí únosů, statisících mrtvých a milionech uprchlíků.

Dnes se Joseph Kony řadí mezi nejhledanější zločince světa. V roce 2005 ho Mezinárodní trestní soud v Haagu obžaloval z válečných zločinů, ale zatím se stále nepodařilo Konyho dopadnout.

Okamžité ukončení útoků LRA požaduje také prohlášení Rady bezpečnosti OSN, která do oblasti vyslala vojenské mírové jednotky. Na situaci ve střední Africe zareagoval také americký prezident Barack Obama. Ten pro urychlení dopadení Josepha Konyho a zastavení Armády božího odporu vyslal do Afriky stovku speciálních vojáků.

Velkou pozornost po celém světě získal případ Josepha Konyho díky dokumentu, který popisuje osudy dětských bojovníků a aktivity neziskové organizace Invisible children. Pod názvem Kony 2012 tento krátký film obletěl celý svět a na serveru Youtube a připsal si více než 74 milionů zhlédnutí.

 

Právě se děje

Další zprávy