Sociální síť Pinterest se koncentruje na funkci sdílení fotografií. Vznik Pinteresu se datuje do roku 2009, zájem internetové veřejnosti však vzbudila až ve druhé polovině roku 2011. Od té doby její sláva strmě rostla. Pinterest ještě v únoru 2012 nenabízel možnost klasické registrace. Uživatel se mohl do komunity připojit pouze na pozvání, respektive po žádosti o přijetí. Přesto se vyšvihla mezi významné internetové projekty a o její unikátnosti hovoří i registrace takové osoby jakou je Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku.
Název sítě se odvozuje od slova "pin", což znamená připíchnout a "interest", tj. zájem. Cílem uživatele je tak podobně jako u klasické fyzické nástěnky připichovat na svůj profil zajímavé obrázky a fotografie a sdílet je s ostatními uživateli. Server tak nabízí podobné služby jako stránky pro sdílení fotek, uživatel však nemusí jenom nahrávat soubory z počítače. Především odkazuje na obrázky v internetu. Ozvaly se už kvůli tomu ohlasy, které zpochybňují správné nakládání s autorskými právy a ochranou duševního vlastnictví. Kromě fotografií ale může uživatel počítat s videosoubory nebo diskusemi.
Z historie Pinterestu
V prosinci 2009 začal vývoj internetové stránky. Tvůrcem projektu je Ben Silbermann, hladký chod zajišťuje tým jménem Cold Brew Labs z Kalifornie. Od března 2010 jsou stránky otevřeny ve fázi přístupné beta verze. Když v srpnu uveřejnil časopis Time seznam padesáti nejlepších webů roku 2011, Pinterest se objevil mezi nimi. V lednu 2012 získal Pinterest už více než jedenáct milionů unikátních uživatelů. Co do efektivnosti návštěv stránek přes odkazy na sociálních a jiných sítích se Pinterestu podařilo zdolat i takové značky, jako je YouTube či Google+, a vyrovnat se vyhledávači Google či Twitteru.