Lenovo

6. 1. 2012 21:41
Lenovo Group Limited je jedním z největších výrobců počítačů na světě, přičemž nadnárodní firma se sídlem v čínském Hongkongu se věnuje i vývoji souvisejících technologií.
Lenovo
Lenovo | Foto: Reuters

Lenovo Group Limited je jedním z největších výrobců počítačů na světě, přičemž nadnárodní firma se sídlem v čínském Hongkongu se věnuje i vývoji souvisejících technologií.

Původně společnost působila pod názvem Legend, který se později změnil na Legend Novo. Po odkoupení počítačové divize společnosti IBM v roce 2005 se všechny produkty začaly prodávat pod zkráceným názvem značky Lenovo a nová akvizice z firmy udělala v současnosti druhého největšího výrobce počítačů. Co do objemu výroby už je na tom lépe pouze Hewlett Packard.

Lenovo v současnosti zaměstnává zhruba 27 tisíc lidí po celém světě a v roce 2011 operovalo s příjmy ve výši 21 a půl miliardy dolarů. Čistého zisku pak bylo 273 milionů dolarů.

Nabídka produktů

Asi nejproslulejší modelovou řadou od Lenova je ThinkPad, který společnosti připadl s převzetím počítačové divize od IBM. Série se drží černého hranatého designu a oblíbená je především díky své spolehlivosti, odolnosti a slušnému výkonu. Díky svým kvalitám se ThinkPad dokonce použil i ve vesmíru a je vlastně jedinou řadou notebooků, která je certifikovaná pro použití na mezinárodních vesmírných stanicích.

Podstatně masovější pak je od ledna 2008 vyráběná řada IdeaPad. Ta už vznikla čistě na základě vlastního vývoje Lenova a svým vzhledem a výběrem komponentů se více zaměřuje na běžného spotřebitele.

Ekvivalentní k nabídce laptopů je i pojmenování řad stolních počítačů. Zároveň se tak vyrábí obchodněji zaměřené série ThinkCentre a konzumnější IdeaCentre.

Vstříc novým technologiím

Vzhledem k současnému směřování vývoje počítačů, jejž iniciovala především americká společnost Apple, i Lenovo vstoupilo na trh s tablety a chytrými mobilními telefony. Od května 2011 tak pouze v Číně prodává vlastní tablet nazvaný LePad, jehož rozšíření do zbytku světa se zatím neplánuje.

Podobně pak na tom je i vlastní smartphone LePhone, který vznikl jako přímý konkurent iPhonu a byl vyvíjen přímo pro čínský trh. Tyto telefony zatím běží na operačním systému Android, ale v průběhu roku 2012 Lenovo plánuje přejít na platformu Windows Phone.

Po vzoru firmy Apple chystá výrobce uvést i vlastní chytrou televizi nazvanou LeTV. Opět ale půjde o produkt čistě pro čínský trh, kde by se měl poprvé objevit někdy v první čtvrtině roku 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy