IBM

30. 8. 2011 10:08
IBM je jedna z nejstarších a největších světových společností v oblasti informačních technologií.
IBM
IBM | Foto: Aktuálně.cz

IBM je jedna z nejstarších a největších světových společností v oblasti informačních technologií, která za svou více než staletou historii přišla s obrovským počtem nových technologií. Nejznámější a nejvýznamnější z nich je zřejmě platforma osobních počítačů IBM PC, jež se stala celosvětovým standardem.

Společnost sídlí v americkém městě Armonk ve státě New York, zaměstnává zhruba 425 tisíc lidí ve více než 200 zemích. S tržní hodnotou kolem 180 miliard dolarů patří k vůbec největším firmám na světě.

Historie

Akciová společnost sice vznikla v roce 1911, fakticky ale firma funguje už od roku 1888. V počátcích své existence se jmenovala Computing Tabulating Recording a s výrobky jako hodiny pro kontrolu pracovní doby se zaměřovala především na menší společnosti. S příchodem Thomase J. Watsona do vedení však přeorientovala na větší zákazníky a v roce 1924 změnila název na dnešní International Business Machines Corporation (IBM).

V padesátých letech se v jedné z laboratoří podařilo vyvinout šachový program, který se částečně dokázal učit z vlastních chyb a IBM tak udělalo jeden z prvních kroků směrem k umělé inteligenci. Pro vědecké výpočty a numerické aplikace zase vznikl programovací jazyk Fortran.

Počítače a inženýři IBM spolupracovali s NASA během prvních amerických letů do vesmíru a podíleli se třeba i na výzkumu řady obranných technologií. V roce 1973 pak IBM přišlo s dosud nejrozšířenějším druhem čárového kódu.

IBM PC

Úspěch osobních počítačů Atari, Apple nebo Commodore vzbudil pozornost i u IBM a firma tak v roce 1981 uvedla na trh svůj vlastní model. Jmenoval se prostě IBM PC a na rozdíl od konkurence IBM zveřejnilo veškerou technickou dokumentaci.

Otevřená architektura umožnila ostatním výrobcům vyrábět a prodávat kompatibilní komponenty a software bez nákupu licence, nízká cena zase zajistila úspěch u uživatelů.

Na standardu IBM PC a jeho klonech pak první úspěch slavil třeba i Microsoft se svým operačním systémem MS-DOS a platforma se poměrně rychle rozšířila do domácností i kanceláří celého světa. Dokonce i počítače společnosti Apple, které původně měly vlastní softwarové a hardwarové řešení, jsou dnes také "IBM PC".

Konec osobních počítačů IBM

Jakkoliv je však IBM neodmyslitelně spojeno s pojmem osobní počítač, firma nedokázala efektivně konkurovat asijským výrobcům a přestala klasická PC vyrábět. Posledním krokem byl prodej divize notebooků ThinkPad čínské firmě Lenovo v roce 2005.

V současnosti se IBM soustředí hlavně na prodej serverového řešení a přidružené služby. Pozornost na sebe firma naposledy strhla s programem Watson, jakožto příkladnou ukázkou umělé inteligence. Ten totiž v americké obdobě televizního pořadu Riskuj! zvané Jeopardy! dokázal porazit několik dosavadních šampionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy