HUD display

18. 7. 2013 21:12
Head-up display (HUD) - Projekce informací na čelní sklo v zorném poli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Head-up display, zkráceně HUD, je moderní zobrazovací zařízení používané v letadlech a automobilech. Jedná se o projekční zařízení sloužící k zobrazení údajů ve výšce očí řidiče či pilota na čelním skle.

Poprvé byla vyvinuta pro vojenské účely již v polovině minulého století. V současné době HUD používají nejen stíhací letouny a helikoptéry, ale i civilní letadla.

Technologii HUD začala v automobilech poprvé používat společnost General Motors v roce 1988. První barevný projekční displej se objevil v Chevroletu Corvette C5 v roce 1998. V Evropě HUD display poprvé použilo BMW ve vozech řady 5 (E60) v roce 2003.

Displej se zobrazením na čelním skle se u aut většinou využívá k projekci základních informací o jízdě (rychlost, otáčky, spotřeba), navigace a v některých prémiových vozech i jako projekce obrazu kamery s nočním viděním pro bezpečnější jízdu v noci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy