HUD display

18. 7. 2013 21:12
Head-up display (HUD) - Projekce informací na čelní sklo v zorném poli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Head-up display, zkráceně HUD, je moderní zobrazovací zařízení používané v letadlech a automobilech. Jedná se o projekční zařízení sloužící k zobrazení údajů ve výšce očí řidiče či pilota na čelním skle.

Poprvé byla vyvinuta pro vojenské účely již v polovině minulého století. V současné době HUD používají nejen stíhací letouny a helikoptéry, ale i civilní letadla.

Technologii HUD začala v automobilech poprvé používat společnost General Motors v roce 1988. První barevný projekční displej se objevil v Chevroletu Corvette C5 v roce 1998. V Evropě HUD display poprvé použilo BMW ve vozech řady 5 (E60) v roce 2003.

Displej se zobrazením na čelním skle se u aut většinou využívá k projekci základních informací o jízdě (rychlost, otáčky, spotřeba), navigace a v některých prémiových vozech i jako projekce obrazu kamery s nočním viděním pro bezpečnější jízdu v noci.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy