Blu-ray

20. 7. 2011 15:44
Blu-ray označuje optické disky třetí generace, určené pro ukládání digitálních dat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panasonic

Blu-ray disk patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo modré barvy (odsud název blue, bez vypuštěného "e" - kvůli autorským právům) s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci se společností Philips.

Technická specifikace

Blu-ray disk má stejný průměr a tloušťku jako běžné CD - tedy 12 cm (v menší variantě 8 cm), respektive 1,2 mm. Celkový objem uložitelných dat dosahuje u jednovrstvého disku hodnoty až 25 GB a dvojnásobek u dvouvrstvého disku. Na oboustranné dvouvrstvý disk lze pak uložit až 80 GB dat.

Záznam je uložen 0,1 mm pod povrchem disku, což umožňuje vyrobit hybridní DVD / Blu-ray disk se záznamem na jedné straně. Čtecí zařízení pro disky Blu-ray jsou navíc vyvíjena tak, aby byla kompatibilní i s CD / DVD a umožňovala tak čtení všech tří typů disků.

Japonská firma Toshiba začala, v reakci na vývoj Blu-ray disků, vyvíjet nový typ optického média - HD DVD. Kromě toho pracovala i na vývoji hybridních mechanik umožňující čtení obou konkurenčních formátů. V únoru 2008 však firma vývoj zastavila - tím se Blu-ray stal jedinou technologií DVD s vysokým rozlišením.

Uživatelské funkce

Blu-ray umožňuje ukládat obraz i zvuk v lepší kvalitě než DVD. To je patrné zejména při zobrazení na plazmových a LCD televizorech s LED podsvícením. Zatímco na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720 x 576 bodů (ve standardu PAL), eventuálně 720 x 480 bodů NTSC (PAL, NTSC - standardy kódování barevného signálu pro televizní vysílán), na Blu-ray discích jsou filmové snímky uloženy buď v rozlišení 1280 x 720 bodů nebo 1920 x 1080 bodů, standardy PAL a NTSC už zde nejsou používány. Zatímco na DVD je standardem šestikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí těchto kanálů dokonce až osm (7.1).

S postupným rozvojem Blu-ray formátu byla asociací Blu-ray Disc Association (BDA - společné sdružení firem Sony, Philips a výrobců spotřební elektroniky, které dohlíží na vývoj a licencování Blu-ray formátu) doplněna nová funkce, takzvané Blu-ray profily.

Profil 1.0 je výchozí, profil 1.1 (Bonus View) je vybaven úložným prostorem o velikosti 256 MB a profil 2.0 (BD-Live) musí mít 1 GB úložného prostoru a připojení k internetu.

Blu-ray filmy disponují také interaktivní technologií BD-J (BD-Java). Ta je založena na programovacím jazyce známém z osobních počítačů a mobilních telefonů. Díky této technologii jsou dostupná například ovládací menu titulu, interaktivní rozhovory, hry a kvízy. Připojení k internetu také umožňuje do paměti přehrávače stáhnout dodatečný bonusový obsah (nové dokumenty, fotky a další). Pro využití těchto funkcí však musí tento profil 2.0 podporovat i používaný přehrávač.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy