Blu-ray

20. 7. 2011 15:44
Blu-ray označuje optické disky třetí generace, určené pro ukládání digitálních dat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panasonic

Blu-ray disk patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo modré barvy (odsud název blue, bez vypuštěného "e" - kvůli autorským právům) s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci se společností Philips.

Technická specifikace

Blu-ray disk má stejný průměr a tloušťku jako běžné CD - tedy 12 cm (v menší variantě 8 cm), respektive 1,2 mm. Celkový objem uložitelných dat dosahuje u jednovrstvého disku hodnoty až 25 GB a dvojnásobek u dvouvrstvého disku. Na oboustranné dvouvrstvý disk lze pak uložit až 80 GB dat.

Záznam je uložen 0,1 mm pod povrchem disku, což umožňuje vyrobit hybridní DVD / Blu-ray disk se záznamem na jedné straně. Čtecí zařízení pro disky Blu-ray jsou navíc vyvíjena tak, aby byla kompatibilní i s CD / DVD a umožňovala tak čtení všech tří typů disků.

Japonská firma Toshiba začala, v reakci na vývoj Blu-ray disků, vyvíjet nový typ optického média - HD DVD. Kromě toho pracovala i na vývoji hybridních mechanik umožňující čtení obou konkurenčních formátů. V únoru 2008 však firma vývoj zastavila - tím se Blu-ray stal jedinou technologií DVD s vysokým rozlišením.

Uživatelské funkce

Blu-ray umožňuje ukládat obraz i zvuk v lepší kvalitě než DVD. To je patrné zejména při zobrazení na plazmových a LCD televizorech s LED podsvícením. Zatímco na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720 x 576 bodů (ve standardu PAL), eventuálně 720 x 480 bodů NTSC (PAL, NTSC - standardy kódování barevného signálu pro televizní vysílán), na Blu-ray discích jsou filmové snímky uloženy buď v rozlišení 1280 x 720 bodů nebo 1920 x 1080 bodů, standardy PAL a NTSC už zde nejsou používány. Zatímco na DVD je standardem šestikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí těchto kanálů dokonce až osm (7.1).

S postupným rozvojem Blu-ray formátu byla asociací Blu-ray Disc Association (BDA - společné sdružení firem Sony, Philips a výrobců spotřební elektroniky, které dohlíží na vývoj a licencování Blu-ray formátu) doplněna nová funkce, takzvané Blu-ray profily.

Profil 1.0 je výchozí, profil 1.1 (Bonus View) je vybaven úložným prostorem o velikosti 256 MB a profil 2.0 (BD-Live) musí mít 1 GB úložného prostoru a připojení k internetu.

Blu-ray filmy disponují také interaktivní technologií BD-J (BD-Java). Ta je založena na programovacím jazyce známém z osobních počítačů a mobilních telefonů. Díky této technologii jsou dostupná například ovládací menu titulu, interaktivní rozhovory, hry a kvízy. Připojení k internetu také umožňuje do paměti přehrávače stáhnout dodatečný bonusový obsah (nové dokumenty, fotky a další). Pro využití těchto funkcí však musí tento profil 2.0 podporovat i používaný přehrávač.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy