Blu-ray

20. 7. 2011 15:44
Blu-ray označuje optické disky třetí generace, určené pro ukládání digitálních dat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Panasonic

Blu-ray disk patří k třetí generaci optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo modré barvy (odsud název blue, bez vypuštěného "e" - kvůli autorským právům) s vlnovou délkou 405 nm. Technologii vyvinula japonská firma Sony ve spolupráci se společností Philips.

Technická specifikace

Blu-ray disk má stejný průměr a tloušťku jako běžné CD - tedy 12 cm (v menší variantě 8 cm), respektive 1,2 mm. Celkový objem uložitelných dat dosahuje u jednovrstvého disku hodnoty až 25 GB a dvojnásobek u dvouvrstvého disku. Na oboustranné dvouvrstvý disk lze pak uložit až 80 GB dat.

Záznam je uložen 0,1 mm pod povrchem disku, což umožňuje vyrobit hybridní DVD / Blu-ray disk se záznamem na jedné straně. Čtecí zařízení pro disky Blu-ray jsou navíc vyvíjena tak, aby byla kompatibilní i s CD / DVD a umožňovala tak čtení všech tří typů disků.

Japonská firma Toshiba začala, v reakci na vývoj Blu-ray disků, vyvíjet nový typ optického média - HD DVD. Kromě toho pracovala i na vývoji hybridních mechanik umožňující čtení obou konkurenčních formátů. V únoru 2008 však firma vývoj zastavila - tím se Blu-ray stal jedinou technologií DVD s vysokým rozlišením.

Uživatelské funkce

Blu-ray umožňuje ukládat obraz i zvuk v lepší kvalitě než DVD. To je patrné zejména při zobrazení na plazmových a LCD televizorech s LED podsvícením. Zatímco na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720 x 576 bodů (ve standardu PAL), eventuálně 720 x 480 bodů NTSC (PAL, NTSC - standardy kódování barevného signálu pro televizní vysílán), na Blu-ray discích jsou filmové snímky uloženy buď v rozlišení 1280 x 720 bodů nebo 1920 x 1080 bodů, standardy PAL a NTSC už zde nejsou používány. Zatímco na DVD je standardem šestikanálový zvuk (5.1), Blu-ray nabízí těchto kanálů dokonce až osm (7.1).

S postupným rozvojem Blu-ray formátu byla asociací Blu-ray Disc Association (BDA - společné sdružení firem Sony, Philips a výrobců spotřební elektroniky, které dohlíží na vývoj a licencování Blu-ray formátu) doplněna nová funkce, takzvané Blu-ray profily.

Profil 1.0 je výchozí, profil 1.1 (Bonus View) je vybaven úložným prostorem o velikosti 256 MB a profil 2.0 (BD-Live) musí mít 1 GB úložného prostoru a připojení k internetu.

Blu-ray filmy disponují také interaktivní technologií BD-J (BD-Java). Ta je založena na programovacím jazyce známém z osobních počítačů a mobilních telefonů. Díky této technologii jsou dostupná například ovládací menu titulu, interaktivní rozhovory, hry a kvízy. Připojení k internetu také umožňuje do paměti přehrávače stáhnout dodatečný bonusový obsah (nové dokumenty, fotky a další). Pro využití těchto funkcí však musí tento profil 2.0 podporovat i používaný přehrávač.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy