Anonymous

27. 10. 2011 16:39
Anonymous je síť hackerů, která funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous. | Foto: Reuters

Anonymous je svým způsobem unikátní anonymní hackerská skupina, která iniciuje občanskou neposlušnost vůči zkorumpovaným vládám, uzurpátorským režimům a nenasytným korporacím. Fakticky už síť hackerů funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.

Hnutí není nijak strukturované a očividně se jedná o decentralizovanou organizaci, jejíž členové pochází z různých částí světa a normálně žijí své vlastní životy. Činnosti skupiny pak bývají označovány jako hacktivismus, což je složenina slov hacker a aktivismus. Spojení těchto slov o charakteru aktivit poměrně jasně vypovídá.

Během posledních let skupina úspěšně napadla několik velkých a zdánlivě nedobytných internetových serverů jako je platební služba PayPal, síť elektronických karet Visa a Mastercard či web firmy Sony. Podíleli se však třeba i na organizaci demonstrací během íránských prezidentských voleb, likvidaci sítí s pedofilním materiálem nebo na zveřejnění platů šéfů amerických bank.

Protesty proti scientistům

V lednu 2008 na internetový server YouTube pronikl rozhovor s Tomem Cruisem pořízený Scientistickou církví. Dotyčný nahrávající však nedisponoval autorskými právy na tehdy již proslulou nahrávku a církev po serveru začala chtít, aby video odstranil. Jakožto reakci na takové jednání pak skupina Anonymous zformovala projekt zvaný Chanology, který postupně začal scientisty různými způsoby napadat.

Několikrát proběhly pokusy o přehlcení scientistických serverů, jež se rázem staly pro běžného uživatele nedostupné. Následovala série otravných telefonátů či faxů s účelem vyčerpat barvu z tonerů a aktivity vyústily zorganizováním několika protestních akcí přímo před budovami církve.

Protestní akce se pak ještě několikrát opakovaly a jedna z nich se uskutečnila například na premiéře filmu Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Íránské prezidentské volby

V červnu 2009 v íránských prezidentských volbách zvítězil Mahmúd Ahmadínežád s více než dvěma třetinami hlasů a reformní kandidát Mír Hosejn Músáví, jenž byl všeobecně považován za favorita, je prohlásil za zfalšované. Výsledek vyvolal velkou vlnu protestů a vláda se snažila informace o demonstracích různě cenzorovat.

Na tento popud Anonymous společně s portálem The Pirate Bay a několika íránskými hackery vytvořily web nazvaný Anonymous Iran, který podporoval nevládní zelené hnutí a umožnoval výměnu informací mezi světem a Íránem. Ani přes rozsáhlé a krvavé protesty však revoluce nevedla ke změně politického vedení.

Operace odplata

Zatímco řada politiků a firem se po zveřejněné amerických depeší na serveru WikiLeaks pokoušela kontroverzní web zrušit, aktivisté z Anonymous mu naopak vyjádřili svou podporu a zahájili akci zvanou Operace odplata.

Ta spočívala v napadení serverů těch firem, které s WikiLeaks najednou nechtěly mít nic společného. Zablokování účtů se tak společnostem Visa a MasterCard vymstilo dočasným vyřazením jejich sítě, zablokované pak byly třeba i stránky švédské vyšetřovatelky Juliana Assange, která jej stíhala za sexuální delikty.

Další akce

Aktivity rozsahu Operace odplata skupina zatím nezopakovala, ve svém hacktivismu však dále pokračuje a v roce 2011 Anonymous například podporovali povstalce během arabských revolucí, pronikli na úvodní stránku počítačové bezpečnostní firmy HBGary nebo zveřejnili platy šéfů největších amerických bank.

Začátkem listopadu 2011 hackeři plánovali vyřadit z provozu největší současnou sociální síť Facebook, nicméně útok byl nakonec z nejasných důvodů odvolán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy