Anonymous

27. 10. 2011 16:39
Anonymous je síť hackerů, která funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous. | Foto: Reuters

Anonymous je svým způsobem unikátní anonymní hackerská skupina, která iniciuje občanskou neposlušnost vůči zkorumpovaným vládám, uzurpátorským režimům a nenasytným korporacím. Fakticky už síť hackerů funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.

Hnutí není nijak strukturované a očividně se jedná o decentralizovanou organizaci, jejíž členové pochází z různých částí světa a normálně žijí své vlastní životy. Činnosti skupiny pak bývají označovány jako hacktivismus, což je složenina slov hacker a aktivismus. Spojení těchto slov o charakteru aktivit poměrně jasně vypovídá.

Během posledních let skupina úspěšně napadla několik velkých a zdánlivě nedobytných internetových serverů jako je platební služba PayPal, síť elektronických karet Visa a Mastercard či web firmy Sony. Podíleli se však třeba i na organizaci demonstrací během íránských prezidentských voleb, likvidaci sítí s pedofilním materiálem nebo na zveřejnění platů šéfů amerických bank.

Protesty proti scientistům

V lednu 2008 na internetový server YouTube pronikl rozhovor s Tomem Cruisem pořízený Scientistickou církví. Dotyčný nahrávající však nedisponoval autorskými právy na tehdy již proslulou nahrávku a církev po serveru začala chtít, aby video odstranil. Jakožto reakci na takové jednání pak skupina Anonymous zformovala projekt zvaný Chanology, který postupně začal scientisty různými způsoby napadat.

Několikrát proběhly pokusy o přehlcení scientistických serverů, jež se rázem staly pro běžného uživatele nedostupné. Následovala série otravných telefonátů či faxů s účelem vyčerpat barvu z tonerů a aktivity vyústily zorganizováním několika protestních akcí přímo před budovami církve.

Protestní akce se pak ještě několikrát opakovaly a jedna z nich se uskutečnila například na premiéře filmu Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Íránské prezidentské volby

V červnu 2009 v íránských prezidentských volbách zvítězil Mahmúd Ahmadínežád s více než dvěma třetinami hlasů a reformní kandidát Mír Hosejn Músáví, jenž byl všeobecně považován za favorita, je prohlásil za zfalšované. Výsledek vyvolal velkou vlnu protestů a vláda se snažila informace o demonstracích různě cenzorovat.

Na tento popud Anonymous společně s portálem The Pirate Bay a několika íránskými hackery vytvořily web nazvaný Anonymous Iran, který podporoval nevládní zelené hnutí a umožnoval výměnu informací mezi světem a Íránem. Ani přes rozsáhlé a krvavé protesty však revoluce nevedla ke změně politického vedení.

Operace odplata

Zatímco řada politiků a firem se po zveřejněné amerických depeší na serveru WikiLeaks pokoušela kontroverzní web zrušit, aktivisté z Anonymous mu naopak vyjádřili svou podporu a zahájili akci zvanou Operace odplata.

Ta spočívala v napadení serverů těch firem, které s WikiLeaks najednou nechtěly mít nic společného. Zablokování účtů se tak společnostem Visa a MasterCard vymstilo dočasným vyřazením jejich sítě, zablokované pak byly třeba i stránky švédské vyšetřovatelky Juliana Assange, která jej stíhala za sexuální delikty.

Další akce

Aktivity rozsahu Operace odplata skupina zatím nezopakovala, ve svém hacktivismu však dále pokračuje a v roce 2011 Anonymous například podporovali povstalce během arabských revolucí, pronikli na úvodní stránku počítačové bezpečnostní firmy HBGary nebo zveřejnili platy šéfů největších amerických bank.

Začátkem listopadu 2011 hackeři plánovali vyřadit z provozu největší současnou sociální síť Facebook, nicméně útok byl nakonec z nejasných důvodů odvolán.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Biatlonová exhibice se kvůli koronaviru ani letos lenpojede

Populární biatlonová exhibice se ani letos v tradičním termínu mezi Vánoci a Novým rokem na stadionu fotbalistů Schalke v Gelsenkirchenu neuskuteční. Kvůli koronavirovým opatřením ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko organizátoři akci s termínem 28. prosince přeložili na příští rok.

Exhibiční závod smíšených dvojic Biathlon World Team Challenge se kvůli šíření covidu-19 v Gelsenkirchenu nejel už loni. Byl přeložen do venkovní biatlonové arény v Ruhpoldingu, což je možnost, o které pořadatelé uvažují i letos. České jedničky Markéta Davidová a Michal Krčmář v soutěži obsadili šesté místo.

Aktualizováno před 45 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO). Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) rozhodnutí podporuje, sdělila.

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

S návrhem souhlasí pravděpodobná nová ministryně obrany Černochová. "Pomoc Polsku jsme opakovaně navrhovali a já i kolegové z poslaneckého klubu ODS budeme s vysláními našich vojáků souhlasit. Polsko je náš soused a spojenec a ve chvílích, kdy na své hranici, která je zároveň i hranicí EU, brání migraci řízené běloruským autokratem (Alexandrem) Lukašenkem, je správné pomoci," řekla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy