Mimořádná zpráva

Anonymous

27. 10. 2011 16:39
Anonymous je síť hackerů, která funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous.
Maska, která se stala symbolem skupiny Anonymous. | Foto: Reuters

Anonymous je svým způsobem unikátní anonymní hackerská skupina, která iniciuje občanskou neposlušnost vůči zkorumpovaným vládám, uzurpátorským režimům a nenasytným korporacím. Fakticky už síť hackerů funguje zhruba od roku 2003, ale do širšího povědomí se dostala až o sedm let později v souvislosti s útoky na instituce, jež ohrožovaly existenci serveru WikiLeaks.

Hnutí není nijak strukturované a očividně se jedná o decentralizovanou organizaci, jejíž členové pochází z různých částí světa a normálně žijí své vlastní životy. Činnosti skupiny pak bývají označovány jako hacktivismus, což je složenina slov hacker a aktivismus. Spojení těchto slov o charakteru aktivit poměrně jasně vypovídá.

Během posledních let skupina úspěšně napadla několik velkých a zdánlivě nedobytných internetových serverů jako je platební služba PayPal, síť elektronických karet Visa a Mastercard či web firmy Sony. Podíleli se však třeba i na organizaci demonstrací během íránských prezidentských voleb, likvidaci sítí s pedofilním materiálem nebo na zveřejnění platů šéfů amerických bank.

Protesty proti scientistům

V lednu 2008 na internetový server YouTube pronikl rozhovor s Tomem Cruisem pořízený Scientistickou církví. Dotyčný nahrávající však nedisponoval autorskými právy na tehdy již proslulou nahrávku a církev po serveru začala chtít, aby video odstranil. Jakožto reakci na takové jednání pak skupina Anonymous zformovala projekt zvaný Chanology, který postupně začal scientisty různými způsoby napadat.

Několikrát proběhly pokusy o přehlcení scientistických serverů, jež se rázem staly pro běžného uživatele nedostupné. Následovala série otravných telefonátů či faxů s účelem vyčerpat barvu z tonerů a aktivity vyústily zorganizováním několika protestních akcí přímo před budovami církve.

Protestní akce se pak ještě několikrát opakovaly a jedna z nich se uskutečnila například na premiéře filmu Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli.

Íránské prezidentské volby

V červnu 2009 v íránských prezidentských volbách zvítězil Mahmúd Ahmadínežád s více než dvěma třetinami hlasů a reformní kandidát Mír Hosejn Músáví, jenž byl všeobecně považován za favorita, je prohlásil za zfalšované. Výsledek vyvolal velkou vlnu protestů a vláda se snažila informace o demonstracích různě cenzorovat.

Na tento popud Anonymous společně s portálem The Pirate Bay a několika íránskými hackery vytvořily web nazvaný Anonymous Iran, který podporoval nevládní zelené hnutí a umožnoval výměnu informací mezi světem a Íránem. Ani přes rozsáhlé a krvavé protesty však revoluce nevedla ke změně politického vedení.

Operace odplata

Zatímco řada politiků a firem se po zveřejněné amerických depeší na serveru WikiLeaks pokoušela kontroverzní web zrušit, aktivisté z Anonymous mu naopak vyjádřili svou podporu a zahájili akci zvanou Operace odplata.

Ta spočívala v napadení serverů těch firem, které s WikiLeaks najednou nechtěly mít nic společného. Zablokování účtů se tak společnostem Visa a MasterCard vymstilo dočasným vyřazením jejich sítě, zablokované pak byly třeba i stránky švédské vyšetřovatelky Juliana Assange, která jej stíhala za sexuální delikty.

Další akce

Aktivity rozsahu Operace odplata skupina zatím nezopakovala, ve svém hacktivismu však dále pokračuje a v roce 2011 Anonymous například podporovali povstalce během arabských revolucí, pronikli na úvodní stránku počítačové bezpečnostní firmy HBGary nebo zveřejnili platy šéfů největších amerických bank.

Začátkem listopadu 2011 hackeři plánovali vyřadit z provozu největší současnou sociální síť Facebook, nicméně útok byl nakonec z nejasných důvodů odvolán.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy