Scientologická církev

Aktualizováno 2. 5. 2020 8:00
Náboženské hnutí založené v 50. letech v USA na základě myšlenek L. R. Hubbarda, amerického spisovatele. V Česku se neřadí mezi registrované církve a náboženství.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health. | Foto: Aktuálně.cz

Poslání

Studiem tohoto náboženství by měl člověk dosáhnout své vlastní nesmrtelnosti a ukončit věčný koloběh narození a smrti. Na základě speciální techniky je možné určit neoptimální chování člověka a díky naučenému speciálnímu způsobu jednání je možné toto chování odstranit. Na základě metody, která se nazývá dianetika, má člověk volnou duši.

Historie

V padesátých letech 20. století byla založena první církev. V každé zemi respektuje právo státu. V Evropě se církev rychle rozšířila i přes odlišnou právní legislativu různých evropských států.

Myšlenky církve jsou postaveny na názorech L. R. Hubbarda, jež popsal ve své publikaci Dianetics: The Modern Science of Mental Health (Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví). Cílem této vědy je dosáhnout duchovního zdraví. Název scientologie je datován k roku 1951.

Charakteristika

Společnost by měla být civilizovaným uskupením, které hájí práva poctivých občanů, vyzdvihuje schopné jedince a zatracuje válku, zločin a násilí.

Člověk je složen nejen z těla, ale také z mysli a ducha. Duše je nazývána thetan. V mysli jsou uloženy bolestivé momenty, které člověk prožil. Aby byly správně lokalizovány a konzultovány, je použit e-metr. Na základě měřicího přístroje a za pomoci dotazování se člověk dostane opět do stavu, ve kterém není těmito bolestivými myšlenkami ovlivňován, je "čistý". Člověk je považován za nesmrtelnou duchovní bytost.

Organizační struktura

V církvi panuje hierarchické uspořádání. V Los Angeles je její mezinárodní vedení a následně jsou pod ním registrovány kontinentální organizace, které sdružují lokální církve.

Vedení církve a adresa

Současné působení

Není přesně znám počet členů scientologické církve, ovšem je označována za nejrychleji rostoucí organizaci. V České republice se se scientologií setkalo přibližně deset tisíc osob a počet věřících je odhadován na stovky. Na základě průzkumů ohledně počtu věřících bývalý scientolog Robert Dam dospěl k závěru, že je na světě přibližně 400 000 věřících. Orientoval se na základě časopisů zasílaných respondentům, kteří byli účastníky církve. Církev sama uvádí počet věřících kolem 10 milionů.

Sdružuje členy v Mezinárodní asociaci scientologů - International Association of Scientologists.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Působí jako veřejně prospěšná či nezisková organizace. Zapojuje se v oblastech studia, managementu a komunikace. Účastní se v oblasti vzdělávání a kurzů ve velkých společnostech, v akademicích a vzdělávacích zařízeních. Mezi nejznámější vzdělávací společnosti patří HCA (Hubbard College Of Administration), HAA (Hubbardova akademie administrativy), anglická škola LITE. Bojují proti drogám prostřednictvím organizace Foundation for a Drug-Free World, u které je přidružen velice úspěšný odvykací program Narconon. V Česku patří mezi známé občanské sdružení Řekni ne drogám - řekni ano životu.

Scientologie je jako komunismus, je to hra pro veřejnost, tvrdí odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek. Může podle něj být i nebezpečná. Scientolog Jiří Voráček nesouhlasí. Víra mu prý dává odpovědi. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy