Scientologická církev

Aktualizováno 2. 5. 2020 8:00
Náboženské hnutí založené v 50. letech v USA na základě myšlenek L. R. Hubbarda, amerického spisovatele. V Česku se neřadí mezi registrované církve a náboženství.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health. | Foto: Aktuálně.cz

Poslání

Studiem tohoto náboženství by měl člověk dosáhnout své vlastní nesmrtelnosti a ukončit věčný koloběh narození a smrti. Na základě speciální techniky je možné určit neoptimální chování člověka a díky naučenému speciálnímu způsobu jednání je možné toto chování odstranit. Na základě metody, která se nazývá dianetika, má člověk volnou duši.

Historie

V padesátých letech 20. století byla založena první církev. V každé zemi respektuje právo státu. V Evropě se církev rychle rozšířila i přes odlišnou právní legislativu různých evropských států.

Myšlenky církve jsou postaveny na názorech L. R. Hubbarda, jež popsal ve své publikaci Dianetics: The Modern Science of Mental Health (Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví). Cílem této vědy je dosáhnout duchovního zdraví. Název scientologie je datován k roku 1951.

Charakteristika

Společnost by měla být civilizovaným uskupením, které hájí práva poctivých občanů, vyzdvihuje schopné jedince a zatracuje válku, zločin a násilí.

Člověk je složen nejen z těla, ale také z mysli a ducha. Duše je nazývána thetan. V mysli jsou uloženy bolestivé momenty, které člověk prožil. Aby byly správně lokalizovány a konzultovány, je použit e-metr. Na základě měřicího přístroje a za pomoci dotazování se člověk dostane opět do stavu, ve kterém není těmito bolestivými myšlenkami ovlivňován, je "čistý". Člověk je považován za nesmrtelnou duchovní bytost.

Organizační struktura

V církvi panuje hierarchické uspořádání. V Los Angeles je její mezinárodní vedení a následně jsou pod ním registrovány kontinentální organizace, které sdružují lokální církve.

Vedení církve a adresa

Současné působení

Není přesně znám počet členů scientologické církve, ovšem je označována za nejrychleji rostoucí organizaci. V České republice se se scientologií setkalo přibližně deset tisíc osob a počet věřících je odhadován na stovky. Na základě průzkumů ohledně počtu věřících bývalý scientolog Robert Dam dospěl k závěru, že je na světě přibližně 400 000 věřících. Orientoval se na základě časopisů zasílaných respondentům, kteří byli účastníky církve. Církev sama uvádí počet věřících kolem 10 milionů.

Sdružuje členy v Mezinárodní asociaci scientologů - International Association of Scientologists.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Působí jako veřejně prospěšná či nezisková organizace. Zapojuje se v oblastech studia, managementu a komunikace. Účastní se v oblasti vzdělávání a kurzů ve velkých společnostech, v akademicích a vzdělávacích zařízeních. Mezi nejznámější vzdělávací společnosti patří HCA (Hubbard College Of Administration), HAA (Hubbardova akademie administrativy), anglická škola LITE. Bojují proti drogám prostřednictvím organizace Foundation for a Drug-Free World, u které je přidružen velice úspěšný odvykací program Narconon. V Česku patří mezi známé občanské sdružení Řekni ne drogám - řekni ano životu.

Scientologie je jako komunismus, je to hra pro veřejnost, tvrdí odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek. Může podle něj být i nebezpečná. Scientolog Jiří Voráček nesouhlasí. Víra mu prý dává odpovědi. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 46 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy