Scientologická církev

Aktualizováno 2. 5. 2020 8:00
Náboženské hnutí založené v 50. letech v USA na základě myšlenek L. R. Hubbarda, amerického spisovatele. V Česku se neřadí mezi registrované církve a náboženství.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health.
Publikace L. R. Hubbarda Dianetics: The Modern Science of Mental Health. | Foto: Aktuálně.cz

Poslání

Studiem tohoto náboženství by měl člověk dosáhnout své vlastní nesmrtelnosti a ukončit věčný koloběh narození a smrti. Na základě speciální techniky je možné určit neoptimální chování člověka a díky naučenému speciálnímu způsobu jednání je možné toto chování odstranit. Na základě metody, která se nazývá dianetika, má člověk volnou duši.

Historie

V padesátých letech 20. století byla založena první církev. V každé zemi respektuje právo státu. V Evropě se církev rychle rozšířila i přes odlišnou právní legislativu různých evropských států.

Myšlenky církve jsou postaveny na názorech L. R. Hubbarda, jež popsal ve své publikaci Dianetics: The Modern Science of Mental Health (Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví). Cílem této vědy je dosáhnout duchovního zdraví. Název scientologie je datován k roku 1951.

Charakteristika

Společnost by měla být civilizovaným uskupením, které hájí práva poctivých občanů, vyzdvihuje schopné jedince a zatracuje válku, zločin a násilí.

Člověk je složen nejen z těla, ale také z mysli a ducha. Duše je nazývána thetan. V mysli jsou uloženy bolestivé momenty, které člověk prožil. Aby byly správně lokalizovány a konzultovány, je použit e-metr. Na základě měřicího přístroje a za pomoci dotazování se člověk dostane opět do stavu, ve kterém není těmito bolestivými myšlenkami ovlivňován, je "čistý". Člověk je považován za nesmrtelnou duchovní bytost.

Organizační struktura

V církvi panuje hierarchické uspořádání. V Los Angeles je její mezinárodní vedení a následně jsou pod ním registrovány kontinentální organizace, které sdružují lokální církve.

Vedení církve a adresa

Současné působení

Není přesně znám počet členů scientologické církve, ovšem je označována za nejrychleji rostoucí organizaci. V České republice se se scientologií setkalo přibližně deset tisíc osob a počet věřících je odhadován na stovky. Na základě průzkumů ohledně počtu věřících bývalý scientolog Robert Dam dospěl k závěru, že je na světě přibližně 400 000 věřících. Orientoval se na základě časopisů zasílaných respondentům, kteří byli účastníky církve. Církev sama uvádí počet věřících kolem 10 milionů.

Sdružuje členy v Mezinárodní asociaci scientologů - International Association of Scientologists.

Vzdělávání, sociální a kulturní činnost

Působí jako veřejně prospěšná či nezisková organizace. Zapojuje se v oblastech studia, managementu a komunikace. Účastní se v oblasti vzdělávání a kurzů ve velkých společnostech, v akademicích a vzdělávacích zařízeních. Mezi nejznámější vzdělávací společnosti patří HCA (Hubbard College Of Administration), HAA (Hubbardova akademie administrativy), anglická škola LITE. Bojují proti drogám prostřednictvím organizace Foundation for a Drug-Free World, u které je přidružen velice úspěšný odvykací program Narconon. V Česku patří mezi známé občanské sdružení Řekni ne drogám - řekni ano životu.

Scientologie je jako komunismus, je to hra pro veřejnost, tvrdí odborník na sekty Zdeněk Vojtíšek. Může podle něj být i nebezpečná. Scientolog Jiří Voráček nesouhlasí. Víra mu prý dává odpovědi. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Německý prezident udělí záslužný řád českému spisovateli Jaroslavu Rudišovi

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocení Záslužným řádem Spolkové republiky Německo 16 lidí za jejich kulturní činnost, mezi vyznamenanými bude i český spisovatel Jaroslav Rudiš. Oznámila to kancelář hlavy německého státu. Řády předá Steinmeier 1. října u příležitosti Dne německé jednoty, který země slaví 3. října.

Úřad německého prezidenta sdělil, že řády prezident udělí se zvláštním pohledem na kulturní život v Německu. "Šest žen a deset mužů se mimořádným způsobem zasadilo za umění a kulturní život, který byl koronavirovými omezeními obzvláště zasažen," uvedla Steinmeierova kancelář.

Rudiše, který dlouhodobě žije v Berlíně, označil Steinmeier za jednoho z nejangažovanějších stavitelů mostů mezi Německem a Českem. "Jaroslav Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i pandemických časech," uvedla prezidentova kancelář.

Rudiš se proslavil romány jako Grandhotel nebo Konec punku v Helsinkách či komiksovou trilogií Alois Nebel. Román Winterbergova poslední cesta, který vyšel v roce 2019, napsal již německy. V němčině napsal i grafický román Nachtgestalten (Noční chodci), na kterém spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem.

Další zprávy