reklama
 
 

3D tisk

24. 1. 2012
3D tisk je specifický proces vytváření trojrozměrných objektů z digitálních souborů, ke kterému slouží zařízení, pro které se vžil název 3D tiskárny.

3D tisk je specifický proces vytváření trojrozměrných objektů z digitálních souborů, ke kterému slouží zařízení, pro které se vžil název 3D tiskárny. Termín je úzce spjat s technologií aditivní výroby, kdy se daný objekt vytváří přidáváním jednotlivých vrstev materiálu.

Tato zařízení procházejí prudkým vývojem zhruba od roku 2003, kdy byl vývoj uspíšen vypršením několika patentů z minulosti. Technologie našla uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a postupně začínají klesat i ceny 3D tiskáren určených pro domácnosti.

Do masového rozšíření je však stále daleko, byť o něj některé firmy výrazně usilují a uživatelům vycházejí vstříc například možností naskenovat si objekt modifikovaným ovladačem Kinect a následně si "vytisknout" jeho kopii.

K rozvoji technologie 3D tisku přispívá i český vývojář Josef Průša, který je jedním z členů projektu RepRap. Ten si jako svůj cíl vymezit vytvoření tiskárny, jež dokáže replikovat sama sebe.

Jak funguje 3D tisk?

Pro trojrozměrný tisk se v současnosti používá několik metod a materiálů. Projekt RepRap využívá metodu FDM (Fused Deposition Modeling). V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesením z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu.

Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt.

3D tisk, jinými slovy též Rapid Prototyping, se používá při výrobě a demonstraci prototypů výrobků. Při slavnostním uvedení Škody Yeti bylo 80 procent komponentů vozu vyrobeno právě Rapid Prototypingem.

24. 1. 2012

reklama
Pokračujte dál
reklama
reklama
Komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

reklama