Program vlády - Ústava a zákony

Aktualizováno 9. 8. 2010 15:00
Vláda se zavazuje upravit legislativní proces tak, aby zvýšila kvalitu a odpovědnost právní regulace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Vláda se zavazuje upravit legislativní proces tak, aby zvýšila kvalitu a odpovědnost právní regulace. Zamezí se tzv. poslaneckým přílepkům zákonů, prodlouží se lhůta mezi druhým a třetím čtením, zavede se povinná písemná forma pozměňovacích návrhů včetně odůvodnění, posouzení RIA a CIA a vyjádření gestora.

Vláda se zavazuje navrhnout, aby byla doplněna Ústavou stanovená působnost Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), a to o oprávnění NKÚ kontrolovat nakládání s majetkem územních samosprávných celků (krajů a obcí) a dalších veřejnoprávních korporací.

V zájmu dlouhodobého posílení politické stability exekutivy v ČR se vláda zavazuje předložit návrh novely Ústavy, která by zavedla institut tzv. „konstruktivní nedůvěry vládě“, jehož smyslem je stanovení přesných mantinelů pro vyslovení nedůvěry vládě, včetně požadavku na urychlené sestavení nové plnohodnotné vlády s politickou odpovědností vůči Poslanecké sněmovně. Vyslovení nedůvěry vládě by tak bylo možné pouze v případě, budou-li splněny předpoklady pro rychlé sestavení nové vlády.

Vláda rovněž navrhne zavedení tzv. klouzavého mandátu zákonodárce, aby poslanec nebo senátor v době, kdy by se stal členem vlády, nevykonával svůj mandát, a na jeho místo by nastoupil náhradník z kandidátky téže volební strany.

Vláda se zasadí o uznání protikomunistického odboje a odporu proti komunismu.

Projděte si kompletní program vlády, kapitolu po kapitole.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy