Jiří Rusnok

Aktualizováno 29. 1. 2014 17:41
Ekonom, bývalý ministr financí a průmyslu a obchodu a bývalý úřednický premiér Jiří Rusnok je nyní členem rady ČNB. Jeho vláda byla jmenována 10. 7. 2013 V demisi fungovala až do konce ledna 2014.
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Ludvík Hradilek

Jiří Rusnok byl od 25. června do 13. srpna 2013 premiérem České republiky. Na základě nezískání důvěry Poslanecké sněmovny podal s celou vládou demisi. Prezident Miloš Zeman ho pověřil vedením odpovídajících funkcí do vytvoření vlády nové, a tak byl premiérem v demisi až do ledna 2014, kdy Miloš Zeman pověřil Bohuslava Sobotku vedením a 29. ledna 2014 jmenoval koaliční ministry.

Úřednický kabinet - červenec 2013-leden 2014

Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely.
Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely. | Video: Aktuálně.cz

Do funkce premiéra se Rusnok dostal poté, co Petr Nečas podal demisi (a tím i jeho vláda) na základě policejní razie, při níž byla zadržena jeho tajemnice Jana Nagyová v červnu 2013.

Úřednickou vládu sestavil během čtrnácti dní a 10. července 2013 ji Zeman jmenoval.

7. sprna 2013 proběhlo jednání Poslanecké sněmovny, které se vyjádřilo o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Už předtím podporu vyjádřily strany ČSSD, KSČM a VV. Přestože poslední vládní koalice nakonec měla jen 100 hlasů, stačilo to, aby vláda Jiřího Rusnoka důvěru nezískala.

Jak se mohla řešit vládní krize v červnu 2013

Jednání mezi politickými stranami a prezidentem nabízelo několik řešení situace. Zeman si místo jmenování Miroslavy Němcové, která měla zajištěných 101 hlasů v Poslanecké sněmovně, nebo prosazení předčasných voleb vybral úřednickou vládu. Pokud by získala důvěru, po Tošovského a Fischerově by byla třetí v novodobé historii České republiky.

Životopis Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok se narodil v roce 1960 v Ostravě a vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE v Praze.

V osmdesátých letech byl kandidátem členství v KSČ.

V politice se pohyboval v letech 1998 až 2003. Vstoupil do ČSSD a za vlády Miloše Zemana se stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly. V roce 2001 byl jmenován ministrem financí, v pořadí třetím v tomto volebním období.

Po volbách 2002, kdy vládu sestavoval Vladimír Špidla, mu připadl post ministra průmyslu a obchodu, ale s odůvodněním špatné komunikace byl v roce 2003 odvolán.

Další roky strávil v soukromém sektoru, v roce 2005 se stal prezidentem Asociace penzijních fondů, kde působil do roku 2012.

Od roku 2010 byl členem Národní ekonomické rady vlády.

V lednu 2010 vystoupil z ČSSD a v říjnových zastupitelských volbách figuroval jako nestraník na kandidátce SPOZ v Praze-Vinoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy