Jiří Rusnok

Aktualizováno 29. 1. 2014 17:41
Ekonom, bývalý ministr financí a průmyslu a obchodu a bývalý úřednický premiér Jiří Rusnok je nyní členem rady ČNB. Jeho vláda byla jmenována 10. 7. 2013 V demisi fungovala až do konce ledna 2014.
Jiří Rusnok.
Jiří Rusnok. | Foto: Ludvík Hradilek

Jiří Rusnok byl od 25. června do 13. srpna 2013 premiérem České republiky. Na základě nezískání důvěry Poslanecké sněmovny podal s celou vládou demisi. Prezident Miloš Zeman ho pověřil vedením odpovídajících funkcí do vytvoření vlády nové, a tak byl premiérem v demisi až do ledna 2014, kdy Miloš Zeman pověřil Bohuslava Sobotku vedením a 29. ledna 2014 jmenoval koaliční ministry.

Úřednický kabinet - červenec 2013-leden 2014

Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely.
Nahrávka ze streamového vysílání ČT24 zachycuje konverzaci premiéra Jiřího Rusnoka a ministra obrany Vladimíra Picka, jak nadávají kvůli úmrtí Nelsona Mandely. | Video: Aktuálně.cz

Do funkce premiéra se Rusnok dostal poté, co Petr Nečas podal demisi (a tím i jeho vláda) na základě policejní razie, při níž byla zadržena jeho tajemnice Jana Nagyová v červnu 2013.

Úřednickou vládu sestavil během čtrnácti dní a 10. července 2013 ji Zeman jmenoval.

7. sprna 2013 proběhlo jednání Poslanecké sněmovny, které se vyjádřilo o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Už předtím podporu vyjádřily strany ČSSD, KSČM a VV. Přestože poslední vládní koalice nakonec měla jen 100 hlasů, stačilo to, aby vláda Jiřího Rusnoka důvěru nezískala.

Jak se mohla řešit vládní krize v červnu 2013

Jednání mezi politickými stranami a prezidentem nabízelo několik řešení situace. Zeman si místo jmenování Miroslavy Němcové, která měla zajištěných 101 hlasů v Poslanecké sněmovně, nebo prosazení předčasných voleb vybral úřednickou vládu. Pokud by získala důvěru, po Tošovského a Fischerově by byla třetí v novodobé historii České republiky.

Životopis Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok se narodil v roce 1960 v Ostravě a vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE v Praze.

V osmdesátých letech byl kandidátem členství v KSČ.

V politice se pohyboval v letech 1998 až 2003. Vstoupil do ČSSD a za vlády Miloše Zemana se stal náměstkem ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly. V roce 2001 byl jmenován ministrem financí, v pořadí třetím v tomto volebním období.

Po volbách 2002, kdy vládu sestavoval Vladimír Špidla, mu připadl post ministra průmyslu a obchodu, ale s odůvodněním špatné komunikace byl v roce 2003 odvolán.

Další roky strávil v soukromém sektoru, v roce 2005 se stal prezidentem Asociace penzijních fondů, kde působil do roku 2012.

Od roku 2010 byl členem Národní ekonomické rady vlády.

V lednu 2010 vystoupil z ČSSD a v říjnových zastupitelských volbách figuroval jako nestraník na kandidátce SPOZ v Praze-Vinoři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy