Lubomír Štrougal

6. 1. 2012 20:23
Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 byl předsedou vlády.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 působil jako předseda vlády.

Jeho první vysokou funkcí byl post ministra zemědělství v roce 1959. V roce 1961 se stal ministrem vnitra. V letech 1968-69 byl předsedou Hospodářské rady.

I když při začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vystupoval proti tomuto násilnému aktu našich někdejších spojenců, po jmenování Gustáva Husáka předsedou KSČ však svůj postoj změnil.

Funkcionářem KSČ byl již od roku 1948. Z funkce premiéra odstoupil po sporech s Miloušem Jakešem v roce 1988. Jádrem dlouhodobých neshod byla realizace reforem v Československu po vzoru gorbačovské perestrojky. Rovněž musel opustit vedení ÚV KSČ.

Po listopadových událostech 89 složil poslanecký mandát a opustil ústřední výbor strany. Vyloučen z KSČ byl o rok později.

V polistopadovém období vydal dvě knihy pamětí; Paměti a úvahy a na ně navazujících Ještě pár odpovědí.

V devadesátých letech byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit v roce 1965 jako ministr vnitra, když zastavil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy tří lidí. Obvinění byl nakonec zproštěn v celém rozsahu obžaloby.

Lubomír štrougal je vystudovaný právník. Studoval na Univerzitě Karlově a již v této době pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích.

Narodil se 19. října 1924 v Mezimostí nad Nežárkou. Od svého odchodu z veřejného života bydlí v Jizerce u Jablonce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy