Lubomír Štrougal

6. 1. 2012 20:23
Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 byl předsedou vlády.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 působil jako předseda vlády.

Jeho první vysokou funkcí byl post ministra zemědělství v roce 1959. V roce 1961 se stal ministrem vnitra. V letech 1968-69 byl předsedou Hospodářské rady.

I když při začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vystupoval proti tomuto násilnému aktu našich někdejších spojenců, po jmenování Gustáva Husáka předsedou KSČ však svůj postoj změnil.

Funkcionářem KSČ byl již od roku 1948. Z funkce premiéra odstoupil po sporech s Miloušem Jakešem v roce 1988. Jádrem dlouhodobých neshod byla realizace reforem v Československu po vzoru gorbačovské perestrojky. Rovněž musel opustit vedení ÚV KSČ.

Po listopadových událostech 89 složil poslanecký mandát a opustil ústřední výbor strany. Vyloučen z KSČ byl o rok později.

V polistopadovém období vydal dvě knihy pamětí; Paměti a úvahy a na ně navazujících Ještě pár odpovědí.

V devadesátých letech byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit v roce 1965 jako ministr vnitra, když zastavil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy tří lidí. Obvinění byl nakonec zproštěn v celém rozsahu obžaloby.

Lubomír štrougal je vystudovaný právník. Studoval na Univerzitě Karlově a již v této době pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích.

Narodil se 19. října 1924 v Mezimostí nad Nežárkou. Od svého odchodu z veřejného života bydlí v Jizerce u Jablonce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy