Lubomír Štrougal

6. 1. 2012 20:23
Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 byl předsedou vlády.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 působil jako předseda vlády.

Jeho první vysokou funkcí byl post ministra zemědělství v roce 1959. V roce 1961 se stal ministrem vnitra. V letech 1968-69 byl předsedou Hospodářské rady.

I když při začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vystupoval proti tomuto násilnému aktu našich někdejších spojenců, po jmenování Gustáva Husáka předsedou KSČ však svůj postoj změnil.

Funkcionářem KSČ byl již od roku 1948. Z funkce premiéra odstoupil po sporech s Miloušem Jakešem v roce 1988. Jádrem dlouhodobých neshod byla realizace reforem v Československu po vzoru gorbačovské perestrojky. Rovněž musel opustit vedení ÚV KSČ.

Po listopadových událostech 89 složil poslanecký mandát a opustil ústřední výbor strany. Vyloučen z KSČ byl o rok později.

V polistopadovém období vydal dvě knihy pamětí; Paměti a úvahy a na ně navazujících Ještě pár odpovědí.

V devadesátých letech byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit v roce 1965 jako ministr vnitra, když zastavil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy tří lidí. Obvinění byl nakonec zproštěn v celém rozsahu obžaloby.

Lubomír štrougal je vystudovaný právník. Studoval na Univerzitě Karlově a již v této době pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích.

Narodil se 19. října 1924 v Mezimostí nad Nežárkou. Od svého odchodu z veřejného života bydlí v Jizerce u Jablonce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy