Lubomír Štrougal

6. 1. 2012 20:23
Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 byl předsedou vlády.
Lubomír Štrougal
Lubomír Štrougal | Foto: Vojtěch Marek

Byl jedním z vrcholných komunistických politiků v normalizačním období. V letech 1970 až 1988 působil jako předseda vlády.

Jeho první vysokou funkcí byl post ministra zemědělství v roce 1959. V roce 1961 se stal ministrem vnitra. V letech 1968-69 byl předsedou Hospodářské rady.

I když při začátku okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vystupoval proti tomuto násilnému aktu našich někdejších spojenců, po jmenování Gustáva Husáka předsedou KSČ však svůj postoj změnil.

Funkcionářem KSČ byl již od roku 1948. Z funkce premiéra odstoupil po sporech s Miloušem Jakešem v roce 1988. Jádrem dlouhodobých neshod byla realizace reforem v Československu po vzoru gorbačovské perestrojky. Rovněž musel opustit vedení ÚV KSČ.

Po listopadových událostech 89 složil poslanecký mandát a opustil ústřední výbor strany. Vyloučen z KSČ byl o rok později.

V polistopadovém období vydal dvě knihy pamětí; Paměti a úvahy a na ně navazujících Ještě pár odpovědí.

V devadesátých letech byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, kterého se měl dopustit v roce 1965 jako ministr vnitra, když zastavil stíhání příslušníků Státní bezpečnosti, podezřelých z vraždy tří lidí. Obvinění byl nakonec zproštěn v celém rozsahu obžaloby.

Lubomír štrougal je vystudovaný právník. Studoval na Univerzitě Karlově a již v této době pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích.

Narodil se 19. října 1924 v Mezimostí nad Nežárkou. Od svého odchodu z veřejného života bydlí v Jizerce u Jablonce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy