William Faulkner

29. 12. 2015 21:01
Americký spisovatel, scénárista, nositel Nobelovy cenu za literaturu.
William Faulkner
William Faulkner | Foto: Wikimedia.org

Život

William Cuthbert Faulkner se narodil Murrymu Faulknerovi a Maud Butler Faulknerové v New Albany 25. září 1897. Pocházel ze staré jižanské rodiny s impozantní postavou Williamova pradědečka stejného jména, který byl plukovníkem jižanské armády ve válce Severu proti Jihu a autorem oblíbeného románu Bílá růže z Memphisu. 

Základní údaje

Narození: 25. září 1897, New Albany, Mississippi, USA
Úmrtí: 6. července 1962, Oxford, Mississippi, USA
Manželka: Estelle Oldham Franklinová

Vzdělání neměl moc vysoké, absolvoval jenom deset tříd a pak začal pracovat v bance. Hodně se věnoval poezii. V roce 1918 se stal stíhacím pilotem, než dokončil výcvik, válka v Evropě skončila, a tak se vrátil domů. Přesto si tento velký vypravěč vymyslel spoustu historek o svých hrdinstvích ve Francii. Rok potom studoval na univerzitě jazyky a literaturu a psal básně. V roce 1921 odjel na pozvání přátel do New Yorku hledat nakladatele. To se mu nepodařilo, ale získal zde zajímavé kontakty. Po návratu domů získal z protekce místo poštmistra Mississippské univerzity. Při své práci hodně četl a zanedbával své povinnosti, tak ho donutili v roce 1924 rezignovat. Ve stejné době mu vyšla první kniha – sbírka básní Mramorový faun.

Nejznámější díla

Když jsem umírala, Absolone, Absolone!, Divoké palmy

Na začátku roku 1925 odjel do New Orleans, kde se pokoušel živit jako novinář., mj. v nejvýznamnějším avantgardním magazínu v USA The Double Dealer. Zde se seznámil se spisovatelem Sherwoodem Andersonem, svým mentorem. Ten ho přivedl od poezie k próze. Anderson prosadil u svého vydavatele vydání prvního Faulknerova románu Vojákův žold. Za odměnu učinil Faulkner Andersona hrdinou a vypravěčem ve svém druhém románu Moskyti. Oba romány byly bohužel neúspěšné, tak se musel jejich autor živit rukama. V roce 1925 si udělal krátký výlet do Evropy a do New Orleansu se pak už nevrátil. Usadil se v Oxfordu a oženil se se svou jedinou láskou Estelle Oldham Franklinovou. Faulkner se živil jako truhlář, malíř pokojů, topič a přitom psal. V následujících letech vydával yoknapatawphskou ságu – 15 románů a povídkových cyklů.

Pravé srdce touží být lepší, než je člověk; tam nahoře může být rozdíl mezi zlem a dobrem jasný, ale srdce to je, co ve vás probouzí touhu být lepší, než jste. Tomu já říkám psát ze srdce. W. Faulkner, výrok z Faulknerovy přednášky na univerzitě

Do roku 1949, kdy dostal Nobelovou cenu, byl finančně úspěšný jenom román Svatyně. Po jeho vydání se stal scénáristou Hollywoodu. Toto zaměstnání bylo hlavním zdrojem jeho příjmů, za honoráře z Hollywoodu si koupil staré jižanské sídlo a farmu, kde žil a psal. Teprve po udělení Nobelovy ceny se stal známým a v následujících letech získal další ocenění – Řáda čestné legie, Pulitzerovu cenu, Národní odměnu za knihu, přednášel na univerzitách. Na přelomu 50. a 60. let působil na Virginské univerzitě v Charlotesville.  V červenci roku 1962 se podrobil pravidelné zdravotní prohlídce v nemocnici, kde náhle 6. července 1962 zemřel na selhání srdce.

Dílo

Faulkner nepsal historické romány, ale jako dávní kronikáři sepisoval jakousi kroniku kraje a rodu. Příběhy a události z doby minulé nepoznal z knih, slýchával je od svých příbuzných z ústního podání. Byly to prameny podobné pramenům bardů, proto vytvářel cosi na způsob mýtů. Jeho romány jsou legendami, v nichž jsou fakta a fikce pomíchány v nerozlučnou jednotu. Podstatnou část jeho díla tvoří yoknapatawphská sága.

Říká se, že láska mezi dvěma lidmi umírá. To není pravda. Neumírá. Jenom člověka opouští, odchází, když člověk není dost dobrý, dost si ji nezaslouží. Láska neumírá; to člověk umírá. Láska je jako oceán; když člověk není dost dobrý, když už začíná páchnout, moře ho zkrátka někam vyplivne, aby tam umřel. W. Faulkner, Divoké palmy

V jeho románovém kraji, jehož předobrazem byl skutečný kraj lafayettský, sídlili původně indiáni Čikasové. Pak přišli bílí osadníci, zakladatelé „aristokratických“ rodů, kteří tady zavedli otrokářský systém. Hlavními postavami jsou Sartorisové, inspiraci pro ně čerpal ve svém vlastním rodě. Ságu tvoří patnáct románů a povídkových cyklů: Sartoris (1929), Hluk a zuřivost (1929), Když jsem umírala (1930), Svatyně (1931), Srpnové světlo (1932), Absolone, Absolone! (1936), Nepřemožení (1938), trilogie Vesnice (1940), Město (1957) a Panské sídlo (1959), Odejdi, Mojžíši (1942), Neodpočívej v pokoji (1948), Koňský gambit (1949), Rekviem za jeptišku (1951) a pobertové (1962). Kromě ságy napsal ještě tři další romány Pylon (1935), příběh o profesionálních leteckých akrobatech, Divoké palmy (1939), dvojpříběh o nešťastných milencích a trestanci, a Báj (1954), alegorický román z první světové války.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 53 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 54 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy