Národní galerie

Aktualizováno 31. 12. 2010 1:24
Národní galerie v Praze patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v České republice. Tvoří, získává, spravuje a zpřístupňuje sbírky výtvarného umění a architektury, tuzemské i zahraniční.
Národní galerie
Národní galerie | Foto: Aktuálně.cz

Národní galerie v Praze patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v České republice. Tvoří, získává, spravuje a zpřístupňuje sbírky výtvarného umění a architektury, tuzemské i zahraniční. Zpracovává sbírkový materiál, který prezentuje jak formou expozic a výstav, tak pomocí vlastní publikační činnosti. Podílí se též na výchově a vzdělávání i vědeckém výzkumu.

Národní galerie v Praze sídlí v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Na stejném místě lze najít i sbírku grafiky a kresby. Ze Zbraslavského zámku se sem rovněž přestěhovala sbírka orientálního umění.

Sbírku moderního a současného umění spolu s dalšími sekcemi lze najít v budově Veletržního paláce v pražských Holešovicích.

Sbírka starého umění je umístěna ve Šternberském paláci na Hradčanech a sbírka umění 19. století v klášteře sv. Jiří.

Mezi stálými expozicemi jsou - Baroko v Čechách ve Schwarzenberském paláci, Evropské umění od antiky do závěru baroka ve Šternberském paláci, Umění 19. století v Čechách v klášteře sv. Jiří, Středověké umění v Čechách a střední Evropě v klášteře sv. Anežky České, Umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci, Český kubismus 1910 - 1919 v Domě U Černé Matky Boží a expozice barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze na zámku ve Žďáru nad Sázavou.

V čele Národní galerie je generální ředitel, kterým je od roku 1999 Milan Knížák, a Vědecká rada NG.

Knížák vedl galerii do sprna 2011.

Každoročně se Národní galerie dostává do podvědomí především díky Ceně NG 333 a Skupiny ČEZ, určené mladým umělcům mezi 15 a 33 lety.

Národní galerie v Praze byla zřízena a její působnost založena zákonem č. 148/1949 Sb. o Národní galerii v Praze. Jejím přímým předchůdcem byla Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění založená na konci 18. století. K ní se v roce 1902 přidala Moderní galerie Království českého. Ta byla během války zrušena a přešla pod Českomoravskou zemskou (později Národní) galerii.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy