Národní galerie

Aktualizováno 31. 12. 2010 1:24
Národní galerie v Praze patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v České republice. Tvoří, získává, spravuje a zpřístupňuje sbírky výtvarného umění a architektury, tuzemské i zahraniční.
Národní galerie
Národní galerie | Foto: Aktuálně.cz

Národní galerie v Praze patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v České republice. Tvoří, získává, spravuje a zpřístupňuje sbírky výtvarného umění a architektury, tuzemské i zahraniční. Zpracovává sbírkový materiál, který prezentuje jak formou expozic a výstav, tak pomocí vlastní publikační činnosti. Podílí se též na výchově a vzdělávání i vědeckém výzkumu.

Národní galerie v Praze sídlí v Paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Na stejném místě lze najít i sbírku grafiky a kresby. Ze Zbraslavského zámku se sem rovněž přestěhovala sbírka orientálního umění.

Sbírku moderního a současného umění spolu s dalšími sekcemi lze najít v budově Veletržního paláce v pražských Holešovicích.

Sbírka starého umění je umístěna ve Šternberském paláci na Hradčanech a sbírka umění 19. století v klášteře sv. Jiří.

Mezi stálými expozicemi jsou - Baroko v Čechách ve Schwarzenberském paláci, Evropské umění od antiky do závěru baroka ve Šternberském paláci, Umění 19. století v Čechách v klášteře sv. Jiří, Středověké umění v Čechách a střední Evropě v klášteře sv. Anežky České, Umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci, Český kubismus 1910 - 1919 v Domě U Černé Matky Boží a expozice barokního umění ze sbírek Národní galerie v Praze na zámku ve Žďáru nad Sázavou.

V čele Národní galerie je generální ředitel, kterým je od roku 1999 Milan Knížák, a Vědecká rada NG.

Knížák vedl galerii do sprna 2011.

Každoročně se Národní galerie dostává do podvědomí především díky Ceně NG 333 a Skupiny ČEZ, určené mladým umělcům mezi 15 a 33 lety.

Národní galerie v Praze byla zřízena a její působnost založena zákonem č. 148/1949 Sb. o Národní galerii v Praze. Jejím přímým předchůdcem byla Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění založená na konci 18. století. K ní se v roce 1902 přidala Moderní galerie Království českého. Ta byla během války zrušena a přešla pod Českomoravskou zemskou (později Národní) galerii.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Ve Skotsku vykolejil vlak, na místě jsou vážně zranění

Několik vážně zraněných si ve středu vyžádala železniční nehoda ve Skotsku. Osobní vlak vykolejil dopoledne nedaleko města Stonehaven, informovala agentura Reuters. Příčina neštěstí zatím není známa. V oblasti přes noc silně pršelo.

Britská dopravní policie na Twitteru uvedla, že ji na místo nehody u Stonehavenu na severovýchodě Skotska přivolali v 9:43 místního času (10:43 SELČ). Podle stanice BBC vyrazily k vlaku tři desítky sanitek, vrtulník a hasiči. Na záběrech pořízených z dálky je vidět jen stoupající oblak kouře. Ani tři hodiny po nehodě nebyly k dispozici bližší informace nebo snímky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy