Ladislav Klíma

19. 1. 2015 13:31
Ladislav Klíma byl český spisovatel, dramatik, básník a také filozof. Zemřel ve věku 49 let v roce 1928.
Ladislav Klíma
Ladislav Klíma | Foto: Wikipedia

Životopis

Narodil se v roce 1878 v Domažlicích do rodiny mlynáře, který se ale živil jako úředník v advokátní kanceláři. Měl dva bratry a dvě sestry, ale všichni zemřeli v dětských letech.

Klíma studoval na místním gymnáziu, ale v septimě v roce 1895 byl vyloučen ze všech rakouských škol kvůli urážce habsburské monarchie ve školní práci. Přestoupil na gymnázium v Záhřebu, ale maturitu na něm nezískal. Poté žil střídavě v Plzni, Curychu nebo Landecku.

Základní údaje

Narození: 22. srpna 1878, Domažlice

Úmrtí: 19. dubna 1928, Praha

Rodina: svobodný

Rozhodl se, že už se do žádné vzdělávací instituce nevrátí, což později shrnul v ironicky laděné eseji Nejbarbarštější žaláře, v níž napsal, že žáci se pouze musí učit zbytečné a nicotné informace.

V roce 1904 odjel do Prahy, kde se usadil a vedl samotářský život. Mezi lety 1919 až 1921 přispíval do časopisu Tribuna, v roce 1925 do Práva lidu. Částečně žil z dědictví a příspěvků přátel, mezi které patřil například básník Otokar Březina.

Je autorem beletrie, ale i filozofických statí. Jeho filozofie vycházela ze solipsismu, egodeismu a voluntarismu. Ze světových filozofů ho ovlivnili Arthur Schopenhauer a jeho pesimismus, George Berkeley (myšlenky subjektivního idealismu) a také Friedrich Nietzsche.

Přehled nejdůležitějších děl

Svět jako vědomí a nic, Utrpení knížete Sternenhocha, Velký román

Klíma došel k přesvědčení, že logika je zcela bezcenná a nejdůležitější je osvobozený subjekt, který se stává svrchovaným a všemohoucím božstvem, které není definováno žádnou pravdou, určuje totiž samo, co je a není pravdou.

Klímovo dílo zůstalo většinou nevydané až do jeho smrti. Autor po sobě zanechal stovky stran rukopisů. Pozůstalost zdědila jeho družka Kamila Lososová, která se texty pokusila uspořádat a dopsat. Několik děl editovala Erika Abrams.

Poslední roky života byl silným alkoholikem, což se kromě živoření a špatné stravy podepsalo na jeho zdraví. Zemřel na tuberkulózu a je pohřben v Praze na Malvazinkách.

Dílo Ladislava Klímy

V roce 1904 vydal anonymně pod šifrou "L" filozofické pojednání Svět jako vědomí a nic. Název je inspirován Schopenhauerovou knihou Svět jako vůle a představa. V roce 1922 mu vyšlo filozofické dílo Traktáty a diktáty a roku 1927 také Vteřina a věčnost.

Můj první dojem byl, že je to děvče přímo ošklivé. Vyčouhlá postava, tenká, že jsi se jí lekl; tvář hanebně bledá, skoro bílá, prahubená; židovský nos, všechny tahy, ač jinak ne nejhorší, tak nějak zvadlé, ospalé, uspávající; vypadala jako mrtvola, mechanismem nějakým pohybovaná, - a stejně jako tvář, byly i její pohyby strašně líné a chcípavé. Oči měla pořád sklopené jako pětileté nejstydlivější děvčátko. Ještě nejlepší na ní byly mohutné, jako saze černé vlasy... úryvek z románu Utrpení knížete Sternenhocha

Ladislav Klíma

V roce 1922 měla v Národním divadle premiéru jeho hra Matěj Poctivý: Fantastická lidová veselohra o třech dějstvích, kterou napsal s Arnoštem Dvořákem. Hra vyvolala pozdvižení a byla brzy stažena.

Jeho nejznámější knihou je expresionistický román Utrpení knížete Sternenhocha (1928), který vypráví o německém šlechtici a jeho mladší ženě Helze, kterou miluje i nenávidí zároveň. Helga se časem stane nesnášenlivou a zabije jejich syna a vinu svede na chůvu. Kníže si začne uvědomovat, že si vzal zrůdu, na kterou ovšem žárlí. Kniha obsahuje popis erotických až perverzních událostí, autor se nevyhýbá hovorovým výrazům i vulgarismům.

Po Klímově smrti vyšlo kolem 30 jeho děl, která vychází z torza, jež po sobě autor zanechal. Jedná se o různá filozofická pojednání, soubory povídek (Slavná Nemesis), dochované korespondence (Sebrané spisy II. – Hominibus), deníky (Sebrané spisy I. – Mea) či nedokončené romány (Sebrané spisy IV. – Velký román) a další díla.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy