Jiří Orten

26. 11. 2014 16:27
Jiří Orten byl český básník, který tragicky zemřel v roce 1941. Jeho dílo ovlivnil existencialismus.
Jiří Orten
Jiří Orten | Foto: Aktuálně.cz

Životopis

Jiří Orten, vlastním jménem Jiří Ohrenstein, se narodil v roce 1919 do židovské rodiny, která vlastnila obchod s galanterií. V rodné Kutné Hoře studoval reálku, studium dokončil v Kolíně. V roce 1936 následoval svého bratra do Prahy. Chtěl se stát hercem, ale na konzervatoř ho nevzali, rok tak studoval na jazykové škole.

O rok později začal studovat v dramatickém oddělení Státní konzervatoře hudby, ale absolvoval pouze tři ročníky, protože byl ve školním roce 1939–1940 z rasových důvodů vyloučen. Své texty psal pod pseudonymy Karel Jílek nebo Jiří Jakub. Kvůli novým poměrům v Protektorátu Čechy a Morava musel často měnit zaměstnání a stěhovat se.

Během studií se aktivně podílel na kulturních aktivitách studentů, kdy pomáhal s recitačními a divadelními večery jako herec i recitátor. Pro svou básnickou činnost si vybral jméno Jiří Orten, ale dodnes nejsou přesné důvody známy. Působil v periodikách Mladá kultura nebo Haló noviny, kde redigoval jednu z rubrik. Jeho texty vycházely v časopisech Hej rup!, Rozhledy nebo Kritický měsíčník.

V roce 1936 zemřel Ortenův otec, jeho starší bratr odjel do Anglie. Jiří se stal oporou matce a mladšímu bratrovi Zdeňkovi. Nesměl však kvůli svému židovskému původu vyjet mimo Prahu, čímž byl kontakt s rodinou obtížnější. Orten zemi neopustil kvůli své lásce, ale vztah netrval dlouho kvůli tragédii, která ukončila básníkův život.

Orten byl v den svých 22. narozenin sražen německou sanitkou na Rašínově nábřeží. Těžká zranění byla neslučitelná se životem. Zemřel o dva dny později 1. září 1941.

Dílo Jiřího Ortena

Autorovu tvorbu silně ovlivnila izolace související s omezováním života Židů za války. V Ortenově tvorbě je patrné vědomí pomíjivosti života, pocity ohrožení, nebezpečí a s nimi spojená potřeba klidu a jistoty.

Přehled nejdůležitějších děl

Čítanka jaro, Cesta k mrazu, Jeremiášův pláč, Ohnice, Dílo Jiřího Ortena

Kromě témat jako úzkost, pocit zoufalství či absurdita obsahují autorovy básně křehkost a něhu. Jeho verše mají pravidelný rytmus a dokonalé rýmy. V pozdějších básní je patrný příklon k expresivnějšímu slovníku, parodii a ironii.

Smutné vyznání Nejčistší světlo je když svítá A přece přijde chvíle ta: můj obraz ztratí se ti někde v dálce a nebude už ani ve tvých víčkách Protože moje srdce nelétá a umí chodit jenom po špičičkách jedenkrát večer k tobě přicupitá a poznáš moje písmo na obálce Tu řekneš si že čehosi je škoda tma nejkrásnější že je když se stmívá a budeš náhle stařičká a sešlá Pak budeš plakat až ti slovo podá můj pohled který se už nepodívá a ucítíš že láska neodešla úryvek ze sbírky Čítanka jaro

Jiří Orten

V roce 1939 napsal prvotinu Čítanka jaro, o rok později sbírku Cesta z mrazu, které obě napsal pod pseudonymem Karel Jílek. Ve skladbě Jeremiášův pláč (1941) je zřetelný příklon k pesimismu a marnosti lidské existence.

V podobně melancholickém duchu jsou Elegie, jež vyšly posmrtně v roce 1947 a které jsou cyklem devíti litanických básní ovlivněných autorovými zážitky. V roce 1947 vyšel soubor básní Dílo Jiřího Ortena.

Cenným zdrojem tvorby a života Ortena jsou tři knihy Modrá, Žíhaná a Červená, což jsou deníkové záznamy z let 1938 až 1941 o více než 1500 stranách, které mj. obsahují všechny autorovy básně s přesnou datací. V roce 1966 mu posmrtně vyšel výbor prózy Eta, Eta, žlutí práci.

Významný literární kritik Václav Černý označil v roce 1947 Ortena za jednoho z nejsoučasnějších českých básníků, který je významem díla, svým osudem, ale také porozuměním člověku několik kroků před námi.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy