Valencie

4. 10. 2015 13:26
Valencie, třetí největší španělské město, leží na Pobřeží pomerančového květu a na pomeranče zde po většinu roku narazíte na každém kroku. Nenechte se ale zmást, kromě romantických květů pomerančovník
Valencie, Španělsko
Valencie, Španělsko | Foto: Thinkstock

Valencie, centrum Valencijského společenství, se nachází na východním pobřeží Španělska sousedícím se Středozemním mořem. Město se nachází u ústí řeky Turia na úrodné půdě zvané „La Huerta“ (doslovně zeleninová zahrada).

Valencie - základní údaje

Název: Valencie
Stát: Španělsko
Počet obyvatel: 810 000
Rozloha: 135 km²
Nadmořská výška: 15 m.n.m.
Hustota obyvatel: 6 106 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +96

Najdete zde od každého trochu, město je na jednu stranu velmi klidné, plné parků a zeleně, na druhou stranu umí být také pěkně divoké, to když se zde koná některý z četných festivalů. Ze všech stojí za to jmenovat především ten s názvem Fallas, konající se v březnu. Tato událost promění město na pět dní v království ohňostrojů, tanců v ulicích a oslav pokrmů a nápojů. Ujít by vám také neměla rajčatová bitva zvaná Tomatina nebo veletrh květin.

V ulicích se snoubí odkazy na románský, gotický, renesanční i barokní styl, přesně tak, jak město ovlivňovali v minulosti různí panovníci. Některé z památek jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro oko nejpoutavější je pak část s fotogenickou budovou Město umění a věd, nacházející se ve vyschlém korytě řeky Turia. Řeka v minulosti obyvatele sužovala častými povodněmi, proto se místní rozhodli odvést v roce 1957 koryto jinam a na původním místě založit parky a zahrady. Ve Valencii nechybí ani stylové restaurace, kde můžete ochutnat tradiční tapas nebo paellu. Město každý rok ožívá také Velkou cenou Formule 1.

Historie

Valencie byla založena Římany v roce 138 př. n. l., kteří jí původně říkali Valentia. Postupem času bylo město ovládáno Řeky, Féničany, Kartagincemi, Vizigóty i Byzantinci, až byla v 8. století osídlena Araby. Právě těm město vděčí za pomeranče, olivy, hedvábí, ale i rýži a především důmyslný systém zavlažování. V roce 1094 město ovládl Rodrigo Díaz de Vivar, zvaný také El Cid, který byl v roce 1238 vystřídán katolickým panovníkem Jakubem I. Aragonským, jenž vytvořil z Valencie království. Následující roky byly pro město zlatým obdobím, 15. století se neslo v duchu prosperující metropole, kterou je Valencie dodnes. Právě v tomto období byly postaveny památky jako zvonice El Miquelete, palác Palau de la Generalitat nebo věže Torres de Quart.

Valencie, přístav
Valencie, přístav | Foto: Thinkstock

Úpadek přišel na začátku 18. století, kdy město dobyli Bourboni a odebrali mu mnoho důležitých privilegií. Ti zde vládli až do války za nezávislost (1808 – 1813), kdy Napoleon udělal králem svého bratra. Na konci 19. století byly ve městě zbořeny městské hradby a město se nezvykle rozrostlo. Během španělské občanské války (1936 – 1939) bylo město centrem Španělské republiky, nakonec poražené fašisty. Až v roce 1982 byla obnovena jeho autonomie.

Turistické zajímavosti

 Srdcem Valencie je Staré město (Ciutat Vella), malebné historické centrum, kde se střetává středověká architektura s moderními budovami. Přesto má změť úzkých uliček něco do sebe. Najdete zde spoustu restaurací a kavárniček a mimo jiné také například kostel Carmen z 13. století nebo klášter obklopený pomerančovníky a fontánkami.

Valencie, gotická zvonice Micalet
Valencie, gotická zvonice Micalet | Foto: Thinkstock

Na náměstí Plaza de la Reina najdete valencijskou katedrálu La Seu z 13. století. Tyčí se na místě původní arabské mešity a podle pověstí právě zde naleznete mytický Svatý Grál. Za symbol města je považována 51 metrů vysoká gotická zvonice Micalet, z níž se nabízí úchvatný výhled na celé okolí. Je součástí katedrály, i když je od ní oddělená. Obdivuhodné je místo, kde se kdysi obchodovalo s hedvábím, nazvané Lonja de la Seda. Jde o jeden z nejzachovalejších příkladů gotiky a skládá se ze spirálovitého sloupořadí s extravagantními prvky.

Hned naproti najdete secesní budovu Mercat Central. Jde o centrální trh s neodolatelnou nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny, hliněného nádobí, kuchyňských potřeb atd. Milovníky moderní architektury zajisté potěší futuristická stavba s názvem Město umění a věd, jež je věnována inovacím a bádání. Na svědomí ji má valencijský architekt Santiago Calatrava a najdete v ní akvárium, kino, planetárium, koncertní halu i vědecké muzeum.

Počasí

Valencie se může pyšnit středomořským podnebím s horkými léty a mírnými zimami. Jen velmi málo zde prší. V létě stoupají teploty spolu s vlhkostí. Průměrná roční teplota je 18,4 stupňů. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy teploty vystoupají přes den ke zhruba 20 stupňům, což je stále celkem příjemná teplota. Nejteplejším měsícem je srpen, kdy se teploty pohybují až nad hranicí 30 stupňů. Léto zde trvá od dubna až do listopadu, zima převážně v měsících prosinec, leden a únor. Říká se, že ve Valencii je jedna z nejmírnějších zim v Evropě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy