Město se nachází v hornaté části Valašska na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy a představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd.
Historie:
Dnešní Valašské Meziříčí se skládá ze dvou původně samostatných měst Meziříčí a Krásno.
Základní údaje
Rozloha: 35,44 km²
Počet obyvatel: 22 926
Kraj: Zlínský
Okres: Vsetín
Starosta: Jiří Částečka (ODS)
PSČ: 757 01
První zmínka o Meziříčí pochází z roku 1297, na město bylo povýšeno v roce 1377. Původně se nazývalo jen Meziříčí, přívlastek Valašské dostalo až v 18. století. Krásno bylo povýšeno na město v roce 1491. Obě města mívala stejnou vrchnost a věnovala se stejné hospodářské činnosti. Dařilo se zde zejména obchodu a řemeslům. Významným šlechtickým rodem zde byli Žerotínové, kteří nad Bečvou vybudovali renesanční zámek, jenž je v současné době jednou z nejrozsáhlejších kulturních památek v okrese. Za třicetileté války (1618-1648) byla obě města výrazně poničena útoky obou válčících stran, a tak přišla o některé významné stavby.
Díky své poloze bylo Meziříčí i Krásno významnou dopravní křižovatkou. V 19. století začaly v Krásně vznikat sklárny, továrny na hospodářské stroje, výrobu kůží, textilu, keramiky, klobouků a řada průmyslových podniků. Meziříčí naopak poskytovalo vzdělání, jelikož zde byly zakládány střední a průmyslové školy. Jako sídlo prvních středních škol, muzeí a řady spolků na severovýchodní Moravě bylo nazýváno Valašskými Athénami.
Na počátku 20. století byl Tomáš Garrigue Masaryk zvolen poslancem Říšské rady za volební obvod valašských měst, jehož centrem bylo Meziříčí. Za první republiky došlo v roce 1924 ke spojení Krásna s Meziříčím v dnešní Valašské Meziříčí. Po druhé světové válce se město stalo jedním z center chemického a sklářského průmyslu.
Po roce 1989 se ve Valašském Meziříčí začalo opět rozvíjet podnikání a došlo k rekonstrukci chátrajících památek. Historické jádro města bylo v roce 1992 prohlášeno městskou památkovou zónou.
Turistické zajímavosti a kulturní akce:
Ve Valašském Meziříčí se nachází dva zámky - zámek Žerotínů ze 16. století a zámek Kinských z 18. století. Město má také několik kostelů, například kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice a další. Za návštěvu stojí také hvězdárna, která slouží k pozorování jak veřejnosti, tak odborníkům.
Valašské Meziříčí je obklopeno Vsetínskými vrchy a Moravskoslezskými Beskydy, a nabízí tak sportovní vyžití ve všech ročních obdobích. Od roku 1983 město pořádá festival rockové a folkové hudby Valašský špalíček, na kterém kromě českých umělců vystupují také zahraniční umělci. Dále se zde koná Mezinárodní festival poezie, mezinárodní folklorní festival Babí léto a řada dalších.
Instituce ve Valašském Meziříčí:
Městský úřad Valašské Meziříčí tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Okresní soud ve Vsetíně má od roku 1993 pobočku ve Valašském Meziříčí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ostravě.
Odkazy na oficiální stránky a kontakty.
Ve Valašském Meziříčí se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Zlínský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.
Odkaz na kontakty.
Úřad práce České republiky má ve Valašském Meziříčí kontaktní pracoviště.
Odkaz na kontakty.