Sokolov

19. 8. 2014 11:11
Sokolov je okresní město v Karlovarském kraji, které je známé především díky těžbě hnědého uhlí.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Sokolov leží v západních Čechách na soutoku Ohře a Svatavy uprostřed sokolovské pánve.

Historie:

První písemná zmínka o Sokolově pochází z roku 1279. Počátky městečka jsou spojeny s německým rodem Nothaftů a německou kolonizací. Němci však nepřicházeli do liduprázdné krajiny. Poměrně úrodnou půdu kolem řeky Ohře již celá staletí zemědělsky obdělávali Slované, kteří tu založili řadu osad. Německou kolonizací vzrostl počet osad a poddaných, rozšířila se plocha obdělávané půdy a rozvinula se i těžba rud.

Základní údaje

Rozloha: 22,9 km²

Počet obyvatel: 23 879

Kraj: Karlovarský

Okres: Sokolov

Starosta: Zdeněk Berka (ČSSD)

PSČ: 356 01 - 356 05

Městská práva byla Sokolovu udělena ve 14. století. V roce 1435 připadl Sokolov rodu Šliků. Během jejich vlády došlo v Sokolově a jeho okolí ke změně náboženského vyznání. Převahu zde získala lutheránská církev a katolictví ztrácelo na významu. Za třicetileté války (1618 až 1648) město výrazně utrpělo a bylo téměř zničeno. V 18. století došlo k rozmachu městských řemesel (včetně významných varhanářů) a chmelařství, o kterém se chmelařství pochvalně vyjadřoval i Johann Wolfgang Goethe, který město v roce 1822 navštívil.

Konec 18. století je také spojen s počátky těžby hnědého uhlí. Skutečným stimulem pro rozvoj důlní činnosti a průmyslu se stala železnice. V září 1870 bylo uvedeno do provozu pokračování Buštěhradské dráhy z Chomutova do Chebu. V roce 1880 zanikla poslední chmelnice a město získalo ryze průmyslových charakter. Dostatek pracovních příležitostí přilákal i značný počet českých rodin z vnitrozemí a v průmyslových obcích se začaly vytvářet poměrně silné české menšiny. Soustavně rostlo i město Sokolov.

Po vzniku Československa patřil Sokolov mezi města s převahou německého obyvatelstva. Na základě mnichovské dohody připadl Sokolov v roce 1938 nacistickému Německu. Za druhé světové války byl Sokolov dvakrát bombardován - poprvé v roce 1940, poté v roce 1945. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a do Sokolova se začali vracet Češi, kteří tu žili před válkou, přijížděli sem emigranti z několika zemí Evropy i obyvatelé českého vnitrozemí.

Po roce 1948 je Sokolov průmyslové město, zaměřené na těžbu hnědého uhlí. Došlo také k demolici některých původních staveb a výstavbě panelových sídlišť.

V současné době se město potýká s problémy se životním prostředím, zejména se znečištěným ovzduším. Zároveň však dochází k rekultivacím na plochách v oblastech bývalých dolů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Mezi nejvýznamnější památky Sokolova patří zámek, ve kterém sídlí Krajské muzeum Sokolov a Městská knihovna Sokolov. Dále pak kašna z roku 1717, která znázorňuje postavu sokolníka, jež se váže k pověsti o založení města, renesanční budova historické radnice nebo hornický dům z 20. let 20. století.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Návštěvníci města si mohou užít také přírodní krásy. Na výlet se mohou vydat do blízkých Krušných hor nebo do okolí toku řeky Ohře. Sokolov bývá také častou zastávkou vodáků. Město mimoto nabízí také kulturní vyžití. Každý rok se zde koná Hornická pouť, Festival uprostřed Evropy - letní mezinárodní přehlídka klasické hudby, divadla, jazzu a výtvarného umění nebo přehlídka amatérských divadel Sokolovská čurda.

Instituce v Sokolově:

Městský úřad Sokolov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Sokolově se nachází v ulici Karla Havlíčka Borovského. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Sokolově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Sokolově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy