Sokolov

19. 8. 2014 11:11
Sokolov je okresní město v Karlovarském kraji, které je známé především díky těžbě hnědého uhlí.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Sokolov leží v západních Čechách na soutoku Ohře a Svatavy uprostřed sokolovské pánve.

Historie:

První písemná zmínka o Sokolově pochází z roku 1279. Počátky městečka jsou spojeny s německým rodem Nothaftů a německou kolonizací. Němci však nepřicházeli do liduprázdné krajiny. Poměrně úrodnou půdu kolem řeky Ohře již celá staletí zemědělsky obdělávali Slované, kteří tu založili řadu osad. Německou kolonizací vzrostl počet osad a poddaných, rozšířila se plocha obdělávané půdy a rozvinula se i těžba rud.

Základní údaje

Rozloha: 22,9 km²

Počet obyvatel: 23 879

Kraj: Karlovarský

Okres: Sokolov

Starosta: Zdeněk Berka (ČSSD)

PSČ: 356 01 - 356 05

Městská práva byla Sokolovu udělena ve 14. století. V roce 1435 připadl Sokolov rodu Šliků. Během jejich vlády došlo v Sokolově a jeho okolí ke změně náboženského vyznání. Převahu zde získala lutheránská církev a katolictví ztrácelo na významu. Za třicetileté války (1618 až 1648) město výrazně utrpělo a bylo téměř zničeno. V 18. století došlo k rozmachu městských řemesel (včetně významných varhanářů) a chmelařství, o kterém se chmelařství pochvalně vyjadřoval i Johann Wolfgang Goethe, který město v roce 1822 navštívil.

Konec 18. století je také spojen s počátky těžby hnědého uhlí. Skutečným stimulem pro rozvoj důlní činnosti a průmyslu se stala železnice. V září 1870 bylo uvedeno do provozu pokračování Buštěhradské dráhy z Chomutova do Chebu. V roce 1880 zanikla poslední chmelnice a město získalo ryze průmyslových charakter. Dostatek pracovních příležitostí přilákal i značný počet českých rodin z vnitrozemí a v průmyslových obcích se začaly vytvářet poměrně silné české menšiny. Soustavně rostlo i město Sokolov.

Po vzniku Československa patřil Sokolov mezi města s převahou německého obyvatelstva. Na základě mnichovské dohody připadl Sokolov v roce 1938 nacistickému Německu. Za druhé světové války byl Sokolov dvakrát bombardován - poprvé v roce 1940, poté v roce 1945. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva a do Sokolova se začali vracet Češi, kteří tu žili před válkou, přijížděli sem emigranti z několika zemí Evropy i obyvatelé českého vnitrozemí.

Po roce 1948 je Sokolov průmyslové město, zaměřené na těžbu hnědého uhlí. Došlo také k demolici některých původních staveb a výstavbě panelových sídlišť.

V současné době se město potýká s problémy se životním prostředím, zejména se znečištěným ovzduším. Zároveň však dochází k rekultivacím na plochách v oblastech bývalých dolů.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Mezi nejvýznamnější památky Sokolova patří zámek, ve kterém sídlí Krajské muzeum Sokolov a Městská knihovna Sokolov. Dále pak kašna z roku 1717, která znázorňuje postavu sokolníka, jež se váže k pověsti o založení města, renesanční budova historické radnice nebo hornický dům z 20. let 20. století.

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Externí

Návštěvníci města si mohou užít také přírodní krásy. Na výlet se mohou vydat do blízkých Krušných hor nebo do okolí toku řeky Ohře. Sokolov bývá také častou zastávkou vodáků. Město mimoto nabízí také kulturní vyžití. Každý rok se zde koná Hornická pouť, Festival uprostřed Evropy - letní mezinárodní přehlídka klasické hudby, divadla, jazzu a výtvarného umění nebo přehlídka amatérských divadel Sokolovská čurda.

Instituce v Sokolově:

Městský úřad Sokolov tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Sokolově se nachází v ulici Karla Havlíčka Borovského. Odvolacím soudem je Krajský soud v Plzni.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Sokolově se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Karlovarský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Sokolově kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy