Sevilla

9. 4. 2015 10:36
Sevilla není jen hlavním městem španělské oblasti Andalusie, ale také hlavním centrem býčích zápasů a flamenca.
Sevilla
Sevilla | Foto: Thinkstock

Je ze všech jižních španělských měst to „nejandaluštější“ a jak praví jedno z místních přísloví, „kdo do Sevilly odešel, o svou židli přišel“.

Sevilla - základní informace

Název: Sevilla
Stát: Španělsko
Počet obyvatel: 703 000
Rozloha: 141 km²
Nadmořská výška: 7 m.n.m.
Hustota obyvatel: 5 003 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +34 95

Sevilla leží 80 kilometrů od Atlantického oceánu, téměř na samém jihu Španělska, těsně před výběžkem Gibraltaru, který jej odděluje od Středozemního moře. Nachází se na řece Guadalquivir, na jejímž pravém břehu leží převážná část města. Sevilla je ve Španělsku takovým zvláštním úkazem a budete-li jejími ulicemi procházet celý den, nutně se vám na mysl bude vkrádat otázka, co má toto město společného s ekonomickou krizí. Vše zde na první pohled funguje a město naopak jen kvete, což je patrné nejen na prosperujících obchůdcích a restauracích, ale také na moderních vymoženostech, jako je například hybridní tramvaj nebo řemeslné dílny 21. století.

V Seville stojí za to ochutnat hlavně pivo a zmrzlinu. S těmito dvěma artikly se na ulicích potkáte i po půlnoci. A po půlnoci to ve městě skutečně teprve začíná ožívat. Většina restaurací pečlivě dodržuje odpolední siestu, abyste si v nich po překlenutí letních žárů mohli dát například paellu, tapas nebo čerstvý salát. Ujít byste si neměli nechat velkolepou podívanou zvanou Semana Santa, svatý týden před velikonočními svátky, kdy katolická bratrstva nesou do katedrály obrazy svatých. Tím církev oslavuje již od středověku vítězství křesťanství nad islámem v roce 1248.

Pro silnější odvahy jsou zde stále dostupné býčí zápasy, jejichž tradice se píše již od roku 1750. Kdo nevydrží pohled na krev, může obdivovat arénu Plaza der Toros de la Maestranza s 12 500 místy. V Seville mají sídlo dva fotbalové kluby, Betis Sevilla a FC Sevilla, která v letech 2006 a 2007 vyhrála pohár UEFA. V roce 1992 zde byla pořádána výstava Expo 92.

Historie

První zmínky o Seville pocházejí z 9. století př. n. l., kdy bylo město postupně dobyto Féničany a následně Kartáginci, kteří se zasloužili o rozvoj obchodu. V roce 206 př. n. l. oblast osídlili Římané, kteří jej obehnali hradbami. Od 5. století n. l. byla oblast postupně dobyta Vizigóty a Araby.

V roce 712 podnikl invazi na Pyrenejský poloostrov muslimský náčelník Musa Ibn Nusair, jenž dobyl kromě Sevilly i další španělská města a v roce 750 připojil Andalusii ke Cordobskému emirátu (později chálifátu). Ten se rozpadl až v roce 1031 a na konci 11. století obsadila město dynastie Almorávidé. Ta vládla až do roku 1248, kdy bylo město dobyto Ferdinandem III. Kastilským a v Seville naplno vypukla reconquista. Ta končí až v roce 1492, kdy Ferdinand II. a Isabela Kastilská dobyli Granadu.

V tomto období byli pronásledováni Židé a Maurové, kteří museli konvertovat na křesťanskou víru, nebo opustit města. Bořeny byly muslimské stavby, které byly nahrazeny křesťanskými svatostánky. Po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem ve stejném roce se Sevilla stává jediným přístavem ve Španělsku, odkud vyplouvají lodě do Nového světa. Na začátku 16. století zde byla postavena univerzita a slavná katedrála, kde nyní naleznete ostatky Kryštofa Kolumba včetně dokumentů o objevení Ameriky.

V roce 1649 postihla Sevillu epidemie moru, který zabila polovinu obyvatel, a město začalo ztrácet na své dobré pověsti. V 18. století město opět povznesl Karel III. Španělský, který započal stavbu tabákové továrny. Psal se rok 1728 a tehdy šlo o druhou největší budovu ve Španělsku. V 50. letech 20. století se do ní přestěhovala místní univerzita. V roce 1929 se ve městě konala Ibero-americká výstava, díky které byly dokončeny projekty jako Plaza de España a Maria Luisa Park. Pod vedením Francisca Franca byla Sevilla během druhé světové války neutrální. V roce 1992 zde byla pořádána výstava Expo 92, která byla zčásti pořádána k 500. výročí první Kolumbovy plavby přes Atlantik. Výstavy se zúčastnilo 110 zemí a vybudováno bylo více než 60 pavilonů.

Turistické zajímavosti

Sevilla, katedrála
Sevilla, katedrála | Foto: Thinkstock

Za pravý klenot Sevilly může být právem nazývána Sevillská katedrála, která je největší katedrálou Španělska a třetí největší v Evropě. Stavět se začala v roce 1401 a prošla fází gotickou, renesanční i barokní. Právě zde naleznete ostatky Kryštofa Kolumba. Katedrála byla původně mešitou, jejíž podobu nemilosrdně změnila reconquista. Nejvíce patrné je to na věži s názvem Giralda, která je tak trochu slepencem minaretu a kostelní zvonice. Do výšky 70 metrů zde můžete vystoupat po rampě, po které se prý kdysi jezdilo na koních. Na jejím vrcholu byla v roce 1568 umístěna socha sv. Jana jako symbol vítězství křesťanské víry.

Dalším pozoruhodným místem, které stojí za návštěvu, je královský hrad Alcazar, dnes představující pouze pozůstatky původního rozsáhlého paláce vystavěného v kombinace mudéjarského a maurského slohu. Původně zde stála pevnost z 9. století. Nachází se zde několik patií, dochovaných sloupořadí, štukových výzdob a místností, z nichž nejkrásnější je Salón de Embajadores s portréty všech španělských králů po Filipa III. Za vidění stojí také Torre del Oro, Zlatá věž, která byla postavena v 13. století Araby a jméno dostala po obkladech, které se na slunci leskly jako zlato. V současné době je sídlem námořnického muzea. Zakončit svou prohlídku byste měli na náměstí Plaza de España, které leží u obrovského parku Marie Luisy. Náměstí je vyzdobeno krásnými kachlemi zobrazujícími historii Španělska a vůbec působí s různými kanály a kašnami spíše jako palác než veřejně přístupné náměstí.

Počasí

Sevilla je typickým jižanským městem, kde teploty v průběhu května až srpna stoupají k 50 stupňům. V pravé léto, tedy v červenci a srpnu, se tak na ulicích objevují pouze zvědaví turisté, vyhledávající odpočinek v každém stínu. S návštěvou byste proto měli vydržet alespoň do září, kdy teploty padají k třicítkám. O Seville se říká, že má po městě Cordoba nejteplejší léta z kontinentální Evropy. Zimy jsou zde naproti tomu mírné, nejchladnějším měsícem je leden s průměrnými teplotami okolo 15 stupňů. Prší zde často, a to zejména v období od října do dubna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Biden ujistil Putina o tvrdé odpovědi v případě dalšího napětí kolem Ukrajiny

Prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin dnes zhruba dvě hodiny jednali prostřednictvím videokonference. Biden ujistil Putina, že v případě vojenské eskalace mezi Ruskem a Ukrajinou budou USA a spojenci reagovat tvrdými ekonomickými opatřeními. Ukrajina měla být předním tématem rozhovoru lídrů. 

Jednání začalo sedm minut po 16:00 SEČ a skončilo po zhruba dvou hodinách.

Bílý dům oznámil, že se Biden ještě v úterý spojí telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovu, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiéry Itálie a Británie Mariem Draghim a Borisem Johnsonem, aby je o výsledku informoval. Hovořil s nimi už v pondělí před schůzkou s Putinem a dohodli se, že zůstanou v kontaktu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

The Information: Apple před lety uzavřel tajnou dohodu kvůli podnikání v Číně

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook před lety uzavřel tajnou dohodu, která potlačila hrozby pro podnikání firmy na čínském trhu výměnou za pomoc při rozvoji čínského technologického sektoru. Informoval o tom dnes server The Information s odvoláním na rozhovory a interní dokumenty Applu. Dodal, že hodnota této dohody se odhaduje na více než 275 miliard dolarů (přes šest bilionů Kč).

Cook podle serveru tuto dohodu připravil v roce 2016 při osobních schůzkách s čínskými představiteli, jejichž cílem bylo zastavit vlnu opatření čínských regulátorů namířených proti Applu.Ta spolu s negativní publicitou vedla k poklesu prodeje telefonů iPhone v Číně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chilský parlament schválil sňatky lidí stejného pohlaví

Chilský parlament v úterý schválil zákon, jenž umožní sňatky osob stejného pohlaví, včetně adopcí dětí těmito páry. Norma prošla během jednoho dne oběma komorami parlamentu, informovala agentura AFP. V převážně katolické Latinské Americe je manželství pro všechny legální v Kostarice, Ekvádoru, Kolumbii, Brazílii, Uruguayi, Argentině a některých mexických státech.

"Dnes je historický den, naše země schválila manželství osob stejného pohlaví. Je to další krok vpřed z hlediska spravedlnosti, z hlediska rovnosti. Uznává, že láska je láska," prohlásila po hlasování ministryně pro sociální rozvoj Karla Rubilarová.

Návrh zákona předložila chilskému parlamentu před více než čtyřmi lety tehdejší socialistická prezidentka Michelle Bacheletová. Po nástupu pravicového politika Sebastiána Piňery do čela země se však jejím návrhem zákonodárci nezabývali a pokus senátorů z loňského ledna ztroskotal na tvrdém odporu konzervativních stran vládní koalice. Letos v létě nicméně prezident Piňera vyzval k rychlému projednání normy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU se shodly na reformě DPH, mohou zlevnit léky či ekologické produkty

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

"Členské státy budou mít větší flexibilitu, aby jejich systémy DPH odrážely vnitrostátní politická rozhodnutí a zároveň zajistily soudržnost se společnými evropskými prioritami: zelenou a digitální transformací a samozřejmě ochranou veřejného zdraví," komentoval dnešní shodu ministrů eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Podle české ministryně financí je přínosem zejména zavedení takzvané supersnížené sazby od nuly do pěti procent. "Tuto sazbu budeme moci uplatňovat na základní potraviny, dětské plenky, léky, ženské hygienické potřeby, ochranné pomůcky, přepravu osob, dodání knih či rozvod vody, což zatím nebylo ČR dovoleno," řekla po jednání Schillerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy