Granada

7. 4. 2015 13:24
Název španělského města Granada je téměř synonymem pro pevnost Alhambra, která se tyčí na kopci s pozadím vrcholků pohoří Sierra Nevada.
Granada, Alhambra
Granada, Alhambra | Foto: Thinkstock

Právě díky blízkosti vysokých hor vás nesmí zaskočit, že mezi místními potkáte i v teplém počasí odvážlivce s lyžemi přes rameno.

Granada se nachází na samém jihu Španělska, 40 kilometrů severovýchodně od pohoří Sierra Nevada a 60 kilometrů severně od Středozemního moře. Právě tato skutečnost propůjčuje Granadě jako jednomu z mála míst na světě možnost odpočívat na pláži ve stejný den jako užívat si lyžování. Ve městě najdete hned několik odkazů na muslimskou minulost, kromě komplexu Alhambra je jedním z nich také dnes již jediná granadská mešita, která byla zrekonstruována až v roce 2003 a přístup do ní mají pouze věřící.

Granada - základní informace

Název: Granada
Stát: Španělsko
Počet obyvatel: 240 000
Rozloha: 88 km²
Nadmořská výška: 738 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 717 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +34 985

Granada, to však nejsou pouze dech beroucí památky, ale také bujarý noční život. Velký podíl na tom mají studenti, kteří sem přijíždějí studovat známou univerzitu, kterou v roce 1542 založil Karel V. Slaví se zde ve velkém a oficiálně při příležitostech zvaných „botellones“, tedy slavností konajících se pod širým nebem, na kterých se baví a přirozeně také pijí tisíce lidí až do časného rána. Španělská pohostinnost i zde velí servírovat k nápojů „tapas“, malé pochoutky rozličného složení, jež jsou zpestřením každého večera.

Symbolem Granady je granátové jablko, které se objevuje na znaku i vlajce města. Rostlinu plodící skutečná granátová jablka najdete na každém kroku, stejně jako tento symbol, objevující se na chodnících, fasádách i patnících. Člověk by přirozeně řekl, že název také vyplývá z latinského označení granátového jablka „granatum“. Toto vysvětlení však není jediné, může jít také o arabské „garanat“, což znamená vrch poutníků.

Historie

Oblast okolo dnešního města Granada byla osídlena již v roce 5 500 př. n. l. a nesla vliv Římanů i Vizigótů. Od 7. století př. n. l. až do 1. století našeho letopočtu místo neslo název Elibyrge, v tomto období bylo ale zvoleno římskou obcí a přejmenováno na Aslliberri. Na začátku 8. století sem přišlo velké množství Maurů, kteří založili oblast tehdy zvanou Al-Andalus. Na počátku 11. století založil tehdejší panovník Zawi ben Ziri nezávislé království Taifa Granada. Jelikož se tehdejší Granada nacházela v nížině, kde byla snadno dostupná nepřátelům, rozhodl se panovník přesunout svou rezidenci do kopců obklopujících řeku Darro. Již tehdy vznikla část města zvaná Albaicín, kterou stejně jako i budoucí Alhambru měl na svědomí panující rod Almohad, který v roce 1166 vystřídal do té doby panující rod Almoravid.

V roce 1228 do města dorazil almohadský princ Idris, který spolu s Ibn al-Ahmarem založil nejdéle panující muslimskou dynastii na Pyrenejském poloostrově zvanou Nasrid. Již v té době se ale na poloostrově objevila tzv. reconquista (vytlačení Maurů z Pyrenejského ostrova katolíky) a v roce 1238 se v čele emirátu Granada objevil Ferdinand III. V roce 1492 opustil město po poslední bitvě granadské války poslední muslimský panovník Emir Muhammad XII., zvaný Boabdil, a Granadě začal vládnout Ferdinand II. spolu s Isabellou. V roce 1501 bylo rozhodnuto, že doposud zde žijící muslimové musejí buď konvertovat, nebo emigrovat.

V 16. století se z Granady postupně stává moderní katolické město, mešity byly přeměněny v kostely a vystaveny byly nové katedrály. V roce 1810 přebral na dva roky vládu Napoleon a od poloviny 19. století dávala Granada najevo odpor proti Španělskému království a později republice. Ve stejném období město postila cholera a ničivé zemětřesení. Za druhé světové války si Granada i celé Španělsko zachovali neutralitu i přes zjevné sympatie diktátora Franca k fašistické ose.

Turistické zajímavosti

I kdybyste se chtěli této skutečnosti jakkoliv vyhnout, Alhambra je a bude nejvýznamnější památkou Granady, a vůbec celé Andalusie. Jde o komplex na celkové ploše 142 000 metrů čtverečních, který obsahuje především palác, pevnost Alcazaba, město Medina a zahrady Generalife. Stavět jej začal v roce 1284 Muhammad I zvaný Ibn al-Ahmar a název Alhambra v překladu znamená „červená“. V minulosti tento skvost sloužil jako pevnost muslimské dynastie Nasrovců a také jako palác katolických králů po jejich převzetí města v roce 1492. Ze 13 věží celého komplexu je nejvyšší Torre de Comares, měří 45 metrů. Za nejkrásnější část je považován Lví palác s Lvím dvorem s 12 mramorovými sochami lvů hlídajícími kašnu uprostřed dvora. Nejstarší částí je pevnost Alcazaba s věží Torre de Bermejas, pochází z 9. století. Za střed Alhambry je považováno náměstí Plaza de Armas s vodní nádrží a základy arabských domů. Vynechat však nesmíte zahrady Generalife, kde si můžete odpočinout po náročném dni.

Granada, katedrála Capilla Real
Granada, katedrála Capilla Real | Foto: Thinkstock

Granada ovšem není pouze Alhambra. Ve městě najdete i jiná místa, která stojí za vidění. Navštivte například Capilla Real, Královskou kapli, kde jsou v kryptě v olověných rakvích pohřbeni sjednotitelé Španělska, Isabella a Ferdinand. Pár kroků od ní se nachází malebné náměstí Bib Rambla s trhem Alcaicería, které vyložené vybízí k odpočinku. Granada je také městem flamenca, zatancovat si jej můžete v každém baru, a vůbec nezáleží na tom, že jste to nikdy předtím nezkoušeli.

Počasí

Granada se nachází v mírném středomořském klimatickém pásu, panují zde horká léta a mírné zimy. Teploty se v průměru pohybují okolo 15 stupňů a slunce svítí v průměru 8 hodin denně. V létě však umějí vystoupat až k 35 stupňům a v zimě padají k desítce. Granada je jedním z míst, kde můžete při pozdním jaru lyžovat na vrcholcích hor Sierra Nevada a ve stejný den se koupat v moři. Zimy jsou zde ale chladnější než na pobřeží, od kterého je město vzdálené zhruba 50 km.

 

Právě se děje

Další zprávy