Granada

7. 4. 2015 13:24
Název španělského města Granada je téměř synonymem pro pevnost Alhambra, která se tyčí na kopci s pozadím vrcholků pohoří Sierra Nevada.
Granada, Alhambra
Granada, Alhambra | Foto: Thinkstock

Právě díky blízkosti vysokých hor vás nesmí zaskočit, že mezi místními potkáte i v teplém počasí odvážlivce s lyžemi přes rameno.

Granada se nachází na samém jihu Španělska, 40 kilometrů severovýchodně od pohoří Sierra Nevada a 60 kilometrů severně od Středozemního moře. Právě tato skutečnost propůjčuje Granadě jako jednomu z mála míst na světě možnost odpočívat na pláži ve stejný den jako užívat si lyžování. Ve městě najdete hned několik odkazů na muslimskou minulost, kromě komplexu Alhambra je jedním z nich také dnes již jediná granadská mešita, která byla zrekonstruována až v roce 2003 a přístup do ní mají pouze věřící.

Granada - základní informace

Název: Granada
Stát: Španělsko
Počet obyvatel: 240 000
Rozloha: 88 km²
Nadmořská výška: 738 m.n.m.
Hustota obyvatel: 2 717 obyv./km²
Náboženství: římskokatolické křesťanství
Telefonní předvolba: +34 985

Granada, to však nejsou pouze dech beroucí památky, ale také bujarý noční život. Velký podíl na tom mají studenti, kteří sem přijíždějí studovat známou univerzitu, kterou v roce 1542 založil Karel V. Slaví se zde ve velkém a oficiálně při příležitostech zvaných „botellones“, tedy slavností konajících se pod širým nebem, na kterých se baví a přirozeně také pijí tisíce lidí až do časného rána. Španělská pohostinnost i zde velí servírovat k nápojů „tapas“, malé pochoutky rozličného složení, jež jsou zpestřením každého večera.

Symbolem Granady je granátové jablko, které se objevuje na znaku i vlajce města. Rostlinu plodící skutečná granátová jablka najdete na každém kroku, stejně jako tento symbol, objevující se na chodnících, fasádách i patnících. Člověk by přirozeně řekl, že název také vyplývá z latinského označení granátového jablka „granatum“. Toto vysvětlení však není jediné, může jít také o arabské „garanat“, což znamená vrch poutníků.

Historie

Oblast okolo dnešního města Granada byla osídlena již v roce 5 500 př. n. l. a nesla vliv Římanů i Vizigótů. Od 7. století př. n. l. až do 1. století našeho letopočtu místo neslo název Elibyrge, v tomto období bylo ale zvoleno římskou obcí a přejmenováno na Aslliberri. Na začátku 8. století sem přišlo velké množství Maurů, kteří založili oblast tehdy zvanou Al-Andalus. Na počátku 11. století založil tehdejší panovník Zawi ben Ziri nezávislé království Taifa Granada. Jelikož se tehdejší Granada nacházela v nížině, kde byla snadno dostupná nepřátelům, rozhodl se panovník přesunout svou rezidenci do kopců obklopujících řeku Darro. Již tehdy vznikla část města zvaná Albaicín, kterou stejně jako i budoucí Alhambru měl na svědomí panující rod Almohad, který v roce 1166 vystřídal do té doby panující rod Almoravid.

V roce 1228 do města dorazil almohadský princ Idris, který spolu s Ibn al-Ahmarem založil nejdéle panující muslimskou dynastii na Pyrenejském poloostrově zvanou Nasrid. Již v té době se ale na poloostrově objevila tzv. reconquista (vytlačení Maurů z Pyrenejského ostrova katolíky) a v roce 1238 se v čele emirátu Granada objevil Ferdinand III. V roce 1492 opustil město po poslední bitvě granadské války poslední muslimský panovník Emir Muhammad XII., zvaný Boabdil, a Granadě začal vládnout Ferdinand II. spolu s Isabellou. V roce 1501 bylo rozhodnuto, že doposud zde žijící muslimové musejí buď konvertovat, nebo emigrovat.

V 16. století se z Granady postupně stává moderní katolické město, mešity byly přeměněny v kostely a vystaveny byly nové katedrály. V roce 1810 přebral na dva roky vládu Napoleon a od poloviny 19. století dávala Granada najevo odpor proti Španělskému království a později republice. Ve stejném období město postila cholera a ničivé zemětřesení. Za druhé světové války si Granada i celé Španělsko zachovali neutralitu i přes zjevné sympatie diktátora Franca k fašistické ose.

Turistické zajímavosti

I kdybyste se chtěli této skutečnosti jakkoliv vyhnout, Alhambra je a bude nejvýznamnější památkou Granady, a vůbec celé Andalusie. Jde o komplex na celkové ploše 142 000 metrů čtverečních, který obsahuje především palác, pevnost Alcazaba, město Medina a zahrady Generalife. Stavět jej začal v roce 1284 Muhammad I zvaný Ibn al-Ahmar a název Alhambra v překladu znamená „červená“. V minulosti tento skvost sloužil jako pevnost muslimské dynastie Nasrovců a také jako palác katolických králů po jejich převzetí města v roce 1492. Ze 13 věží celého komplexu je nejvyšší Torre de Comares, měří 45 metrů. Za nejkrásnější část je považován Lví palác s Lvím dvorem s 12 mramorovými sochami lvů hlídajícími kašnu uprostřed dvora. Nejstarší částí je pevnost Alcazaba s věží Torre de Bermejas, pochází z 9. století. Za střed Alhambry je považováno náměstí Plaza de Armas s vodní nádrží a základy arabských domů. Vynechat však nesmíte zahrady Generalife, kde si můžete odpočinout po náročném dni.

Granada, katedrála Capilla Real
Granada, katedrála Capilla Real | Foto: Thinkstock

Granada ovšem není pouze Alhambra. Ve městě najdete i jiná místa, která stojí za vidění. Navštivte například Capilla Real, Královskou kapli, kde jsou v kryptě v olověných rakvích pohřbeni sjednotitelé Španělska, Isabella a Ferdinand. Pár kroků od ní se nachází malebné náměstí Bib Rambla s trhem Alcaicería, které vyložené vybízí k odpočinku. Granada je také městem flamenca, zatancovat si jej můžete v každém baru, a vůbec nezáleží na tom, že jste to nikdy předtím nezkoušeli.

Počasí

Granada se nachází v mírném středomořském klimatickém pásu, panují zde horká léta a mírné zimy. Teploty se v průměru pohybují okolo 15 stupňů a slunce svítí v průměru 8 hodin denně. V létě však umějí vystoupat až k 35 stupňům a v zimě padají k desítce. Granada je jedním z míst, kde můžete při pozdním jaru lyžovat na vrcholcích hor Sierra Nevada a ve stejný den se koupat v moři. Zimy jsou zde ale chladnější než na pobřeží, od kterého je město vzdálené zhruba 50 km.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy