Rychnov nad Kněžnou

22. 5. 2015 23:09
Rychnov nad Kněžnou je okresní město v Královéhradeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Karel Jakubec

Rychnov nad Kněžnou leží v podhůří Orlických hor na řece Kněžné.

Historie:

Rychnov nad Kněžnou byl založen v průběhu kolonizace Orlických hor. První písemná zmínka pochází z roku 1258. Rychnovem tehdy procházela jedna z významných obchodních stezek v regionu.

Základní údaje

Rozloha: 34,95 km²

Počet obyvatel: 11 184

Kraj: Královéhradecký

Okres: Rychnov nad Kněžnou

Starosta: Jan Skořepa

PSČ: 516 01 až 517 01

Rychnovské panství až do počátku 15. století drželi páni z Rychnova, kteří se během husitských válek dali na stranu kališníků. Roku 1497 byl Rychnov prodán Vilémovi z Pernštejna, který ve východních Čechách vybudoval rozsáhlé panství. Rychnov tehdy zaznamenal růst a stavební rozvoj. Městská práva získal Rychnov v roce 1488. Město bylo poddanské a od počátku se snažilo získat privilegia měst královských. To se Rychnovu podařilo až v roce 1561, kdy císař Ferdinand I. udělil městu právo volby obecních starších, což byl pomocný samosprávný sbor. První písemná zmínka o budově rychnovské radnice pochází z roku 1596.

V 16. století se Rychnov dostal do držení Trčků z Lípy. Ti pak město prodali bohatému pražskému radnímu Kryštofu Betenglovi z Neuenperka. Kryštof mladší, poslední člen rodu, podporoval na počátku 17. století české stavovské povstání a panství mu proto bylo zkonfiskováno. Roku 1640 získal město rod Kolowratů, kteří jej drželi až do roku 1918. Rychnov byl během třicetileté války (1618 až 1648) značně poničen Švédy a hospodářsky se po válce rozvíjel jen velmi pomalu.

Soukenická tradice města položila základy pro rozvoj textilního průmyslu ve městě. Tovární výroba se však pořádně rozběhla až po výstavbě železnice, která byla uvedena do provozu roku 1893. Rychnov však ani na začátku 20. století nezískal zcela průmyslový ráz a spíše zůstal zemědělským a obchodním městem.

V meziválečném období Rychnov velmi výrazně zasáhla hospodářská krize. V době německé okupace bylo mnoho rychnovských obyvatel využíváno k práci v Německu, do života města však válečné události příliš nezasáhly.

Po druhé světové válce se tvář města podstatně změnila. Jednou z památek, která od doby okupace značně trpěla, byla rychnovská synagoga. V době komunistického režimu v ní národní podnik Benzina skladoval a prodával topný plyn. V devadesátých letech 20. století se synagoga a řada dalších památek naštěstí dočkaly rekonstrukce.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Tommick

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Dominantu Rychnova představuje barokní zámek ze 17. století, který je chráněn jako kulturní památka. Spolu s okolím si vysloužil přiléhavou přezdívku "rychnovské Hradčany". Nejstarší zděnou stavbou ve městě je kostel svatého Havla, který spolu se zvonicí a sochou svatého Havla patří také mezi kulturní památky. Historii místní židovské komunity připomíná Židovské muzeum Podorlicka, umístěné v synagoze z 18. století.

Mezi tradiční kulturní akce patří divadelní festival Poláčkovo léto, jehož posláním je připomenout rychnovského rodáka Karla Poláčka, známého spisovatele, humoristu a dramatika. Vedle divadelních představení festival nabízí také bohatý hudební program a výstavy.

Instituce v Rychnově nad Kněžnou:

Městský úřad Rychnov nad Kněžnou tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou se nachází ve Svatohavelské ulici. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Rychnově nad Kněžnou se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Rychnově nad Kněžnou kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy