Roudnice nad Labem

15. 3. 2015 14:04
Roudnice nad Labem je město v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Harke

Roudnice nad Labem leží na řece Labe nedaleko bájné hory Říp.

Historie:

Roudnice patří mezi místa s nejstarším osídlením v Česku. První historická zmínka však pochází až z 12. století.

Základní údaje

Rozloha: 16,67 km²

Počet obyvatel: 12 949

Kraj: Ústecký

Okres: Litoměřice

Starosta: Vladimír Urban

PSČ: 413 01

Městská práva získala Roudnice již ve 13. století, a to zejména díky výhodné poloze na tzv. Lužické cestě. Na přelomu 12. a 13. století zde byl vystavěn kamenný románský hrad, který byl druhou nejstarší kamennou světskou stavbou v Čechách. Město se stalo oblíbeným sídlem pražských biskupů a později arcibiskupů, kterým v té době patřilo. Biskup Jan IV. z Dražic vybudoval roku 1333 v Roudnici třetí nejstarší kamenný most v Čechách a první přes Labe. S největší pravděpodobností byl v Roudnici na kněze vysvěcen Mistr Jan Hus. Na hradě pobýval i císař Karel IV. Během husitských válek byla Roudnice několikrát dobyta a značně poničena husitským vojskem. Při husitských vpádech byl zničen i zdejší augustiniánský klášter, který nebyl již nikdy obnoven.

Během 15. a 16. století Roudnice několikrát změnila majitele, což jejímu hospodářskému rozkvětu příliš nepřispělo. Další ránu zasadila městu třicetiletá válka (1618 až 1648), během níž byla Roudnice dvakrát dobyta Švédy. Od první poloviny 17. století Roudnice patřila rodu Lobkowiczů a v jejich držení zůstala až do roku 1945.

Díky rozkvětu strojírenství a železnice se Roudnice v 19. století stala průmyslovým i hospodářským centrem celého Podřipska. Při rozšiřování města byly pobořeny městské hradby i jejich vstupní brány.

Konec druhé světové války znamenal nový mezník rozvoje Roudnice. Začala stavba velkého sídliště a tvář města se výrazně změnila. Od roku 1989 se Roudnice snaží oživit cestovní ruch a nalákat návštěvníky na zdejší zajímavosti. Výsledkem občanských iniciativ je například obnovení Podřipského muzea nebo péče o historické památky.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Horakvlado

Dominantou Roudnice je barokní zámek ze 17. století, který stojí na místě původního románského hradu. Jediným dochovaným pozůstatkem opevnění staré Roudnice je věž Hláska, která v současnosti slouží jako rozhledna. Mezi další památky patří gotický kostel Narození Panny Marie, renesanční kostel sv. Václava nebo starý židovský hřbitov. Nejvyhledávanějším turistickým cílem v okolí Roudnice nad Labem je bezesporu hora Říp. Podle legendy na Říp vystoupil praotec Čech se svou družinou. Dnes toto místo patří mezi základní symboly české státnosti. Na vrcholu hory stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha.

Tradiční kulturní akcí v Roudnici nad Labem je Roudnické vinobraní, které probíhá v zámeckém areálu a vedle kvalitního vína nabízí také bohatý hudební program.

Instituce v Roudnici nad Labem:

Městský úřad Roudnice nad Labem tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Roudnice nad Labem patří do obvodu Okresního soudu v Litoměřicích. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Roudnici nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Roudnici nad Labem kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.


 

Právě se děje

před 24 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy