Prachatice

22. 5. 2015 23:08
Prachatice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr Brož

Prachatice leží v Šumavském podhůří na jižním úpatí hory Lbín. Díky své poloze bývá město nazýváno "brána Šumavy." Prachaticemi protéká Živný potok a západně od města se nachází Husinecká přehrada, která leží na řece Blanici.

Historie:

Prachatice ležely na Zlaté stezce spojující Čechy s Bavorskem a po staletí představovaly důležitou obchodní křižovatku. Především ve středověku získala stezka neobyčejný význam díky obchodu s bavorskou solí, dopravovanou soumary z biskupského Pasova do Prachatic.

Základní údaje

Rozloha: 38,90 km²

Počet obyvatel: 11 139

Kraj: Jihočeský

Okres: Prachatice

Starosta: Martin Malý

PSČ: 383 01

V době začínajícího obchodu na stezce a v souvislosti s kolonizací šumavských hvozdů pravděpodobně existovala osada (nyní Staré Prachatice), kterou ve 2. polovině 12. století daroval Vratislav I. kapitule vyšehradské. Prosperita Prachatic byla zabezpečena, když vyšehradský probošt Jan pronajal roku 1323 Prachatičanům mýto na "Zlaté stezce" a když město získalo právo trhu. V průběhu husitských válek bylo město jako důležitý strategický bod dvakrát dobýváno husitskými vojsky a nakonec se dostalo do rukou táboritů. Po válkách se Prachatice nakrátko staly královským městem.

Období rozkvětu město zažilo v 16. století. Obchod na Zlaté stezce tehdy dosáhl svého vrcholu. Během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 Prachatice přísahaly věrnost králi Fridrichu Falckému, a postavily se tak na stranu českých stavů. Třicetiletá válka (1618 až 1648) se stala pro město osudnou. Prachatice dobyla a zničila císařská vojska, město pak ztratilo všechny výsady a majetek. Po válce obchod na stezce postupně upadal kvůli omezování dovozu bavorské soli.

Další zkázu zažily Prachatice v roce 1832, kdy je zachvátil velký požár. Hospodářsky se město zmohlo na konci 19. století. Důležitým impulsem pro ekonomický rozvoj byla výstavba železničního spojení mezi Prachaticemi a Vodňany v roce 1893.

Stagnace hospodářského života v 17. a 18. století však měla i své kladné stránky. Prachatice si díky pomalému stavebnímu rozvoji uchovaly svůj renesanční ráz a dnes město patří k nejlépe zachovalým městským komplexům v České republice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr Brož

Historické jádro Prachatic, které bylo roku 1981 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, si až do dnešní doby zachovalo svou renesanční podobu. Prachatice se pyšní městským opevněním ze 16. století, které si navštěvníci mohou prohlédnout z věže kostela sv. Jakuba, odkud se otevírá krásný pohled na město a celé okolí. Díky své poloze Prachatice slouží jako výchozí bod pro výlety na Šumavu. Turistickým lákadlem je také nedaleký Husinec, kde se nachází rodný dům mistra Jana Husa.

V Prachaticích se každoročně koná hudební festival Mezibrány a také jeden z nejvýznamnějších jazzových festivalů Bohemia Jazz Fest.

Instituce v Prachaticích:

Městský úřad Prachatice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Prachaticích se nachází v Pivovarské ulici. Odvolacím soudem Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Prachaticích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Prachaticích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy