Prachatice

22. 5. 2015 23:08
Prachatice jsou okresní město v Jihočeském kraji.
Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr Brož

Prachatice leží v Šumavském podhůří na jižním úpatí hory Lbín. Díky své poloze bývá město nazýváno "brána Šumavy." Prachaticemi protéká Živný potok a západně od města se nachází Husinecká přehrada, která leží na řece Blanici.

Historie:

Prachatice ležely na Zlaté stezce spojující Čechy s Bavorskem a po staletí představovaly důležitou obchodní křižovatku. Především ve středověku získala stezka neobyčejný význam díky obchodu s bavorskou solí, dopravovanou soumary z biskupského Pasova do Prachatic.

Základní údaje

Rozloha: 38,90 km²

Počet obyvatel: 11 139

Kraj: Jihočeský

Okres: Prachatice

Starosta: Martin Malý

PSČ: 383 01

V době začínajícího obchodu na stezce a v souvislosti s kolonizací šumavských hvozdů pravděpodobně existovala osada (nyní Staré Prachatice), kterou ve 2. polovině 12. století daroval Vratislav I. kapitule vyšehradské. Prosperita Prachatic byla zabezpečena, když vyšehradský probošt Jan pronajal roku 1323 Prachatičanům mýto na "Zlaté stezce" a když město získalo právo trhu. V průběhu husitských válek bylo město jako důležitý strategický bod dvakrát dobýváno husitskými vojsky a nakonec se dostalo do rukou táboritů. Po válkách se Prachatice nakrátko staly královským městem.

Období rozkvětu město zažilo v 16. století. Obchod na Zlaté stezce tehdy dosáhl svého vrcholu. Během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 Prachatice přísahaly věrnost králi Fridrichu Falckému, a postavily se tak na stranu českých stavů. Třicetiletá válka (1618 až 1648) se stala pro město osudnou. Prachatice dobyla a zničila císařská vojska, město pak ztratilo všechny výsady a majetek. Po válce obchod na stezce postupně upadal kvůli omezování dovozu bavorské soli.

Další zkázu zažily Prachatice v roce 1832, kdy je zachvátil velký požár. Hospodářsky se město zmohlo na konci 19. století. Důležitým impulsem pro ekonomický rozvoj byla výstavba železničního spojení mezi Prachaticemi a Vodňany v roce 1893.

Stagnace hospodářského života v 17. a 18. století však měla i své kladné stránky. Prachatice si díky pomalému stavebnímu rozvoji uchovaly svůj renesanční ráz a dnes město patří k nejlépe zachovalým městským komplexům v České republice.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Zdroj: Wikimedia Commons
Zdroj: Wikimedia Commons | Foto: Petr Brož

Historické jádro Prachatic, které bylo roku 1981 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, si až do dnešní doby zachovalo svou renesanční podobu. Prachatice se pyšní městským opevněním ze 16. století, které si navštěvníci mohou prohlédnout z věže kostela sv. Jakuba, odkud se otevírá krásný pohled na město a celé okolí. Díky své poloze Prachatice slouží jako výchozí bod pro výlety na Šumavu. Turistickým lákadlem je také nedaleký Husinec, kde se nachází rodný dům mistra Jana Husa.

V Prachaticích se každoročně koná hudební festival Mezibrány a také jeden z nejvýznamnějších jazzových festivalů Bohemia Jazz Fest.

Instituce v Prachaticích:

Městský úřad Prachatice tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Prachaticích se nachází v Pivovarské ulici. Odvolacím soudem Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Prachaticích se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Prachaticích kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy