Polička

28. 11. 2015 11:48
Městečko s necelými devíti tisíci obyvateli se nachází v kotlině u Bílého potoka asi 17km západně od Svitav v Pardubickém kraji. Polička je rodištěm světoznámého skladatele Bohuslava Martinů.
Kostelní věž v Poličce
Kostelní věž v Poličce | Foto: Wikipedia.org

Historie

Město bylo založeno jako královské roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. Jednalo se o strategicky položenou osadu na cestě mezi středními Čechami a Moravou. Polička také prosperovala díky množství práv, které jí byly hned na začátku uděleny (mílové, várečné, hrdelní). Prvními obyvateli byli osadníci původem ze severního Německa.


Základní údaje

Rozloha: 33,11 km2

Počet obyvatel: 8 820

Kraj: Pardubický

Okres: Svitavy

Starosta: Jaroslav Martinů (ODS)

PSČ: 502 01

Ve druhé polovině 14. století byly postaveny městské hradby, jež byly na tehdejší dobu poměrně masivní. Na vnější straně dosahovaly výšky 10 metrů a obsahovala i 19 bašt. Hlavní zdi byly 2,5 metrů široké z litého opukového zdiva a obloženy byly tvrdým kamenem. Nacházely se tu i parkánová zeď a vodní příkop.

15. století se neslo ve znamení husitských válek. V roce 1421 město otevřelo brány Janu Žižkovi, čímž se otevřeně přidalo na stranu povstalců. Po nějaké době byla Polička dobyta a vypleněna vojskem Zikmunda Lucemburského.

V roce 1547 bylo město tvrdě potrestáno za svůj aktivní odpor proti Ferdinandovi I. Habsburskému. Veškerý nemovitý majetek byl zkonfiskován a Polička musela zaplatit pokutu. Následně bylo potřeba vynaložit další prostředky pro zpětný odkup pozemků. Přesto se 2. polovina 16. století nesla s příslibem rozvoje a přicházející renesance. V roce 1567 se ve městě nacházelo podle královského soupisu na 200 domů.

17. století ale nebylo pro Poličku šťastné období. Hned v roce 1613 zasáhl město silný požár, který nepostihl jen místní radnici. Za českého stavovského povstání mu byla v roce 1620 odňata všechna privilegia a za třicetileté války město několikrát změnilo majitele, což rozvoji rozhodně neprospělo. V roce 1657 bylo v celé obci napočítáno pouze 90 obyvatel.

18. století ale bylo zase naopak dobou prosperity a rozvoje. Město prodělalo barokní přestavbu a začali se sem znovu stěhovat lidé. V roce 1713 se městu vyhnula morová rána, za což obec poděkovala výstavbou morového sloupu (1727), který dodnes stojí na městském náměstí. Taktéž byla postavena nová radnice (1744) po zboření té původní. Postavena byla i kaple sv. Františka Xaverského (1751).
V 19. století doházelo především k vývoji v oblasti kultury. Začalo zde působit množství pěveckých, hudebních i divadelních ochotnických spolků. Postavena byla slovanská veřejná čítárna a od roku 1870 zde fungovala tělovýchovná jednota Sokol. V roce 1890 se zde rovněž narodil asi nejznámější zdejší rodák, světoznámý skladatel Bohuslav Martinů. Ten měl na svoje rodné město šťastné vzpomínky a rád se sem vracel, je zde i pohřben.

16. října 1986 přijel do města první vlak a tím započal průmyslový rozvoj. Ten byl dlouhou dobu odkládán právě pro nedostatečné spojení s okolím. Ve 20. století se poté začaly stavět školy, sokolovna (1910) a nová budova divadla (1929). Ve druhé polovině 20. století pokračoval průmyslový rozvoj a vystavěla se zde panelová sídliště.

Turistické zajímavosti a kulturní akce

Asi nejdůležitější památkou jsou 1220 metrů dlouhé masivní hradby, které patří k nejzachovalejším ve střední Evropě. Obepínají celé historické centrum města, které je vyhlášeno jako městská památková zóna. V současné podobě vznikly v polovině 14. století, i když ještě předtím se zde nacházela dřevěná hradba z kůlů. Během času s rozvojem střelného prachu význam hradeb postupně klesal, přesto nikdy nedošlo k jejich zboření.

Kromě hradeb je důležitý i kostel sv. Jakuba, který byl pravděpodobně postaven se založením samotného města r. 1265. Přesto byl kvůli požárům a rekonstrukcím mnohokrát přestavován. Právě zde se v kostelní věži rovněž narodil skladatel Bohuslav Martinů.
Kromě těchto dvou pamětihodností zde rovněž můžeme najít hřbitovní kostel sv. Michala, či již výše zmíněný morový sloup.

Od roku 2001 se v Poličce každoročně na podzim koná mezinárodní soutěž ve sportovním rybolovu Poličský candát.

Instituce v Poličce
Městský úřad Polička tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Polička patří do obvodu Okresního soudu ve Svitavách. Odvolacím soudem je Krajský soud v Hradci Králové - pobočka v Pardubicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Územní pracoviště Finančního úřadu pro Poličku se nachází ve Svitavách. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Poličce kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 26 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy