Písek

8. 7. 2014 13:33
Písek je historické město v jižních Čechách s nejstarším dochovaným mostem v České republice.
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr | Foto:

Okresní město Jihočeského kraje leží na řece Otavě.

Historie:

Středověké město Písek bylo založeno v polovině 13. století. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách. Od českých panovníků získalo řadu privilegií, které se staly základem jeho značného bohatství.

Základní údaje

Rozloha: 63,22 km²

Počet obyvatel: 29 720

Kraj: Jihočeský

Okres: Písek

Starosta: Ondřej Veselý (ČSSD)

PSČ: 397 01

Od 15. do počátku 16. století zažíval Písek období prosperity, které bylo ukončeno mohutným požárem v roce 1532. V průběhu třicetileté války (1618 až 1648) bylo město několikrát obléháno, ostřelováno a nakonec vydrancováno. Zubožený a zchátralý Písek se z těchto ran vzpamatovával ještě dlouho. V 19. století prošel průmyslovým rozvojem, byla zde založena průmyslová výroba fezů, papírna, tabáková továrna a v okolí města se stavěly komunikace. Roku 1875 byl Písek spojen železnicí s Prahou.

V první polovině 20. stol. se Písek stal významným centrem kulturního života i vyhledávaným letoviskem, zavítali sem i T. G. Masaryk a E. Beneš. Nacistická okupace přinesla Písku velké strádání. Mnoho lidí zahynulo na bojištích, popravištích a v koncentračních táborech, někteří obyvatelé se zúčastnili domácího i zahraničního odboje. Okupaci ukončil příchod amerických vojsk 6. května 1945.

Po druhé světové válce se Písek začal velmi rychle měnit. Ve městě byla založena řada firem a začala stavba nových budov a sídlišť. V roce 1990 bylo historické jádro Písku vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

V Písku se nachází nejstarší dochovaný most na území České republiky postavený ve 13. století, který je hlavní turistickou atrakcí města. Ze stejného století pochází i hrad založený Přemyslem Otakarem II. Historicky cenná je Putimská brána a dominantu města tvoří kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží.

Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism
Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism | Foto:

Písek je také městem kultury. Nachází se zde Divadlo Fráni Šrámka, Městská knihovna Písek, která byla založena v roce 1841, a patří tak k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. V Písku je také možné navštívit Prácheňské muzeum, které slouží jako muzeum dřívějšího Prácheňského kraje, jehož byl Písek sídelním městem. V Písku se každoročně koná Mezinárodní festival studentských filmů a Mezinárodní folklorní festival. Ve městě se také nachází Zemský hřebčinec Písek z přelomu 19. a 20. století, který byl vyhlášen Národní kulturní památkou ČR.

Instituce v Písku:

Městský úřad Písek tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Písku se nachází na Velkém náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Písku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Písku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy