Písek

8. 7. 2014 13:33
Písek je historické město v jižních Čechách s nejstarším dochovaným mostem v České republice.
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr | Foto:

Okresní město Jihočeského kraje leží na řece Otavě.

Historie:

Středověké město Písek bylo založeno v polovině 13. století. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách. Od českých panovníků získalo řadu privilegií, které se staly základem jeho značného bohatství.

Základní údaje

Rozloha: 63,22 km²

Počet obyvatel: 29 720

Kraj: Jihočeský

Okres: Písek

Starosta: Ondřej Veselý (ČSSD)

PSČ: 397 01

Od 15. do počátku 16. století zažíval Písek období prosperity, které bylo ukončeno mohutným požárem v roce 1532. V průběhu třicetileté války (1618 až 1648) bylo město několikrát obléháno, ostřelováno a nakonec vydrancováno. Zubožený a zchátralý Písek se z těchto ran vzpamatovával ještě dlouho. V 19. století prošel průmyslovým rozvojem, byla zde založena průmyslová výroba fezů, papírna, tabáková továrna a v okolí města se stavěly komunikace. Roku 1875 byl Písek spojen železnicí s Prahou.

V první polovině 20. stol. se Písek stal významným centrem kulturního života i vyhledávaným letoviskem, zavítali sem i T. G. Masaryk a E. Beneš. Nacistická okupace přinesla Písku velké strádání. Mnoho lidí zahynulo na bojištích, popravištích a v koncentračních táborech, někteří obyvatelé se zúčastnili domácího i zahraničního odboje. Okupaci ukončil příchod amerických vojsk 6. května 1945.

Po druhé světové válce se Písek začal velmi rychle měnit. Ve městě byla založena řada firem a začala stavba nových budov a sídlišť. V roce 1990 bylo historické jádro Písku vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

V Písku se nachází nejstarší dochovaný most na území České republiky postavený ve 13. století, který je hlavní turistickou atrakcí města. Ze stejného století pochází i hrad založený Přemyslem Otakarem II. Historicky cenná je Putimská brána a dominantu města tvoří kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží.

Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism
Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism | Foto:

Písek je také městem kultury. Nachází se zde Divadlo Fráni Šrámka, Městská knihovna Písek, která byla založena v roce 1841, a patří tak k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. V Písku je také možné navštívit Prácheňské muzeum, které slouží jako muzeum dřívějšího Prácheňského kraje, jehož byl Písek sídelním městem. V Písku se každoročně koná Mezinárodní festival studentských filmů a Mezinárodní folklorní festival. Ve městě se také nachází Zemský hřebčinec Písek z přelomu 19. a 20. století, který byl vyhlášen Národní kulturní památkou ČR.

Instituce v Písku:

Městský úřad Písek tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Písku se nachází na Velkém náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Písku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Písku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy