Písek

8. 7. 2014 13:33
Písek je historické město v jižních Čechách s nejstarším dochovaným mostem v České republice.
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr
Zdroj: CzechTourism, Autor: Roman Cestr | Foto:

Okresní město Jihočeského kraje leží na řece Otavě.

Historie:

Středověké město Písek bylo založeno v polovině 13. století. Bezprostředním důvodem k založení Písku bylo zřejmě zlato získávané rýžováním z písečných náplavů Otavy. Město střežilo i provoz na Zlaté stezce a bylo rovněž významnou oporou královské moci v jižních Čechách. Od českých panovníků získalo řadu privilegií, které se staly základem jeho značného bohatství.

Základní údaje

Rozloha: 63,22 km²

Počet obyvatel: 29 720

Kraj: Jihočeský

Okres: Písek

Starosta: Ondřej Veselý (ČSSD)

PSČ: 397 01

Od 15. do počátku 16. století zažíval Písek období prosperity, které bylo ukončeno mohutným požárem v roce 1532. V průběhu třicetileté války (1618 až 1648) bylo město několikrát obléháno, ostřelováno a nakonec vydrancováno. Zubožený a zchátralý Písek se z těchto ran vzpamatovával ještě dlouho. V 19. století prošel průmyslovým rozvojem, byla zde založena průmyslová výroba fezů, papírna, tabáková továrna a v okolí města se stavěly komunikace. Roku 1875 byl Písek spojen železnicí s Prahou.

V první polovině 20. stol. se Písek stal významným centrem kulturního života i vyhledávaným letoviskem, zavítali sem i T. G. Masaryk a E. Beneš. Nacistická okupace přinesla Písku velké strádání. Mnoho lidí zahynulo na bojištích, popravištích a v koncentračních táborech, někteří obyvatelé se zúčastnili domácího i zahraničního odboje. Okupaci ukončil příchod amerických vojsk 6. května 1945.

Po druhé světové válce se Písek začal velmi rychle měnit. Ve městě byla založena řada firem a začala stavba nových budov a sídlišť. V roce 1990 bylo historické jádro Písku vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

V Písku se nachází nejstarší dochovaný most na území České republiky postavený ve 13. století, který je hlavní turistickou atrakcí města. Ze stejného století pochází i hrad založený Přemyslem Otakarem II. Historicky cenná je Putimská brána a dominantu města tvoří kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží.

Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism
Zemský hřebčín Písek, zdroj: CzechTourism | Foto:

Písek je také městem kultury. Nachází se zde Divadlo Fráni Šrámka, Městská knihovna Písek, která byla založena v roce 1841, a patří tak k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. V Písku je také možné navštívit Prácheňské muzeum, které slouží jako muzeum dřívějšího Prácheňského kraje, jehož byl Písek sídelním městem. V Písku se každoročně koná Mezinárodní festival studentských filmů a Mezinárodní folklorní festival. Ve městě se také nachází Zemský hřebčinec Písek z přelomu 19. a 20. století, který byl vyhlášen Národní kulturní památkou ČR.

Instituce v Písku:

Městský úřad Písek tvoří starosta, místostarostové, tajemník obecního úřadu a zaměstnanci zařazení do obecního úřadu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Písku se nachází na Velkém náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Českých Budějovicích.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Písku se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Písku kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 8 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy